Siemens s7-400 Pili Ne Zaman Değiştirilmeli?

mylifese

Üye
siemens s7-400 plc battery ne zaman değiştirilmeli?ayrıca allen bradley plc battery hangi aralıklarla değiştirilmeli.

plc bilen arkadaşlar. YARDIM LÜTFEN

plc bilen arkadaşlar lütfen .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sayın mylifese

Mesajınızın siemens kısmını pazartesi sorup daha detaylı bir bilgi alabileceğimi düşünüyorum lakin şimdilik ulaşabildiklerimden ve internet üzerinden bulduğum bir bilgiyi paylaşmak isterim.(Siemens teknik konusunda bu siteye de güvenirim)Alınıtıyı aynen siteden kopyalıyorum.Burada yazan s7-300 tip PLC için yılda bir kez değişmesini,s7-400 tip PLC için değişimin buffer süresinin hesaplanarak değişmesini söylüyor ayrıntılı bilgi için 1117740 nolu manuele bakmamız isteniyor.

We recommend the following:

• Change the backup battery of the S7-300 controller once a year.
    Note:
    CPUs with MMC do not need a backup battery or storage battery.
  • Calculate the buffer times of the S7-400 controller and then change the backup battery accordingly
    (see Entry ID: 1117740, "Automation System S7-400 Module Specifications", section 3.3).

Bulunan manuellin 7. bölüm de pillin nasıl ve hangi aralıklarda değişeceğini anlatıyor faydalı bilgiler içeriyor incelemeni tavsiye ederim.Burada bulunan bir bölümden alıntı yaparak:

Using Backup Batteries
You should change the backup battery once a year.
Observe the usual regulations/guidelines for disposing of lithium batteries in your country.
Backup batteries should be stored in a cool, dry place.
Backup batteries can be stored for ten years. If they are stored for a longer period,however, a passivation layer mayform.
Burada belirtilen 1 yıl iinde değiştirlmesi gerktiği,Pillerin lityum olması,pillerin serin ve kuru yerde saklanmasını önermektedir.Son satırda ise 10 yıldan daha fazla saklanan pillerin akma yapacağını söylemiştir.Lakin bunlar en üst seviye güvenlik protokolleri içeridiği için pratikte bu 1 yıllık kullanım zamanı daha uzun süreceğini düşünmekteyim.Asıl ilginç olan nokta şurada;
The following technical specifications produce backup times for a CR with a PS 407 4A
(6ES7407-0DA02-0AA0) and a CPU 417-4 (6ES7417-4XT05-0AB0) as the only backed-up
module:
● Capacity of the backup battery: 2,3 Ah
● Maximum backup current (including own requirement at power off) of the power supply:
100 μA
● Typical backup current of the CPU 417-4: 225 μA to 40° C.
A nominal capacity of less than 100% is to be assumed when calculating the backup time
because the backup battery is also affected at power on by regular depassivation.
A battery capacity of 63% of the nominal capacity produces the following values:
Backup time = 2,3 Ah * 0.63 / (100 + 225) μA = (1,449 / 325) * 1 000 000 = 4458 h
This produces a maximum backup time of 185 days.
Burada bir CPU için günlük bazda hesaplanmış bir denklem var CPU417-4 modeli için örneği
>pilimizin%63 dolu(olarak kabul edilmiş);
>Pilimiz 2,3 Ah ise,
>Geri besleme akımımız 223 μA olarak(bu bilgiyi Manuellerden bulabilrsiniz)
Sadece çarpıp bölüyoruz ve yaklaşık olarak:

"Backup Time=2,3 Ah * 0.63 / (100 + 225) μA = (1,449 / 325) * 1 000 000 = 4458 h olarak hesaplanıyor"

Siemens Industry Online Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting

Son düzenleme:
Merhaba;

S7400 lerde PS nin iki adet pili var. Ps üzerinde 2bat sivici seçili konumda olsun, pillerden birisinin voltajı düşünce PS üzerindeki BATTF1 veya BATTF2 ledi (sarı renkli) yanar. Biten pili yenisi ile (3.6 V) değiştirip. PS üzerindeki FMR sivicini çekip bırakınca sarı renkli Fault da söner.
Ben hiçbir zaman iki pilin aynı anda bittiğine şahit olmadım. Aynı anda bitse bile PS nin enerjisi gitmedikten sonra, program silinmez.
Anladığım kadarı ile Bakım ekibisiniz en güzeli PLC lerin bulunduğu yeri arada bir kontrol etmek, remote IO, PLC ledlerini v.s. yerinde görüp kontrol etmek iyi olur...

Kolay gelsin.

Merhaba;

S7400 lerde PS nin iki adet pili var. Ps üzerinde 2bat sivici seçili konumda olsun, pillerden birisinin voltajı düşünce PS üzerindeki BATTF1 veya BATTF2 ledi (sarı renkli) yanar. Biten pili yenisi ile (3.6 V) değiştirip. PS üzerindeki FMR sivicini çekip bırakınca sarı renkli Fault da söner.
Ben hiçbir zaman iki pilin aynı anda bittiğine şahit olmadım. Aynı anda bitse bile PS nin enerjisi gitmedikten sonra, program silinmez.
Anladığım kadarı ile bakım ekibisiniz en güzeli PLC lerin bulunduğu yeri arada bir kontrol etmek, remote IO, PLC ledlerini v.s. yerinde görüp kontrol etmek iyi olur...

Kolay gelsin.

Sayın FLiMBO

Ortalama olarak hiç dikkat ettiniz bir plc pilinin normal olarak ne kadar süreyle bitiyor yada tam bitmesede ilk uyarı olan sarı uyarıyı ortalama ne kadar bir sürede veriyor?

Saygılarımla

ben 5 yılda bir diye biliyorum, ayrıca pili değiştirmeden önce yazılım yedeğinin alınması gerekir. sıfır hata riski içinde pili sökmeden önce modülü akü ile beslerseniz daha iyi olur...

Sayın FLiMBO

Ortalama olarak hiç dikkat ettiniz bir plc pilinin normal olarak ne kadar süreyle bitiyor yada tam bitmesede ilk uyarı olan sarı uyarıyı ortalama ne kadar bir sürede veriyor?

Saygılarımla

Devreye yeni alınan bir sistemde(12 adet PS mevcut) 3 sene sonra biten oldu, ama bu sene 4. senesinde olupta hala değiştirme istemeyenlerde var aynı yerde. Tabi bu arada taklııp gelen pilin rafta nekadar durduğunu bilmiyorum. Ama bunlara göre yeni üretim pil herhalde rahat 4-5 gidiyor diye tahmin ediyorum.

5 yıldır kullanıyoruz henüz uyarı vermedi ama verirsede plc enerjisiz bırakılmadan değiştirilmesi öneriliyor.

Sistemin yedeği yok ve backup alamıyorsan 2 senede bir değiştir.Ama yedeği var ve senelik backuplarını alabiliyorsan bat-fault ışığı yanmadan değiştirmene gerek yok

Her seyde olduğu gibi o pillerinde ömrü ve son kullanma tarihleri var s7 400 bizbede var. Ve aldığınız pillin son kullanma tarine bakın ve enerji varken değistin 10 tl icin riske gerek yok sanırım kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri