siemens s7 400 hk.

rotsis

Üye
arkadaşlar s7-400 plcnin içine bir program yazmak istiyorum:
90 gün sonra program silinsin- mres butonunun yaptıgı görev gibi-

daha önce bu şekilde bir çalışma yapan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bunu program içerisine yazman imkansız belki uğraşılabilirse PLC'ye sürekli erişimi olan bir windows application mümkün olabilir.

sayın macix silme olayını değil ama kitleme olayını yapbiliyorum.bir zaman obsinin içine program yazıyorum.kaç zaman girmişsem gün ay hatta yıl da olabilir.süresi geldiğinde bir db.yi aktif ediyor onu da ob1in başına koyup şifre veriyorum ve hiç bir şekilde sıkıntı olmuyor.
acaba silme değil de db.leri rotate gibi bir komutla kullansak acaba istediğimi alabilir miyim?çünkü insanlar artk yapılan emege saygısı kalmamış,beleşe geirmeye çalışıyorlar...

ustad bu bahsettiğini paylaşırsan cok memnun kalırım...

sadece mantığını paylaşabilirim:
bir datablok ya da kalıcı alana kayıtlı ara atama oluştur.sonra cpu ozelliklerinden time-of-day interrupt kısmını araştır.orda tarih sene saat ne girmek istiyorsan o var...ordan seçtiğin ob'nin içine bu databloğu eşitle
sonra ob1 in başına jump komutunu koy,son networkde de sonlandır.
yani o datablok o tarihte gelince ob1'den çağırdın bütün functionlar,functionbloklar...hepsinin çağrılma koşulunu ortadan kaldırmış oluyorsun...en son olarak da protection kısmından da yazma-okuma kısmına
şifre koyarsan programı değiştirme şansları da olmaz
saygılar

sayın rotsis: Simatic manager programında OB yada FC, FB gibi sadece belirli bir bloğa şifre koyma işlemi nasıl yapılıyor. Bu konuda bilginiz varsa bizimle paylaşırmısınız?
Teşekkürler.

arkadaşlar s7-400 plcnin içine bir program yazmak istiyorum:
90 gün sonra program silinsin- mres butonunun yaptıgı görev gibi-

daha önce bu şekilde bir çalışma yapan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum
Size özel bir blok oluşturdum.Bu blokta girilen gün sayısına göre o gün geldiğinde belirtilen bir çıkış aktif ediliyor.Bu çıkışla istediğinizi yapabilirsiniz.Örnek programa şifre koyarsınız.
Yazdığınız programın satırlarında bu çıkışın kapalı kontağını kullanırsınız.)90 gün sonra çıkış aktif olunca program bu kontaklardan dolayı çalışmaz

Eğer ekranda varsa bir dint adresede bir değer atarsınız örnek 554678 eğer bu değere eşitse deyip roleyi resetlersiniz.
Yani adam parasını öderse sizde şifreyi verirsiniz:)

Aşağıdaki resimde bloğu online simulasyonda görebilirsiniz.

nx74w.jpg

Bu işinizi görecektir.

teşekkür ederim ama resmi açamadım.ilginize teşekkürler.insanlar ikiyüzlü üçyüzlü politikacı olmuş.başka çare bırakmıyorlar ama ben de hemen hemen buna benzer bir program kullanıyorum her ne kadar görmesem de yazdıgınız programı tahmin edebiliyorum az buz.Bazı uyanık şirketler özel yazılımcı tutuyorlar ve o kişilerde neyin nerde olduğunu, şifrenin nasıl kırıldığını biliyor malesef.

sayın rotsis: Simatic manager programında OB yada FC, FB gibi sadece belirli bir bloğa şifre koyma işlemi nasıl yapılıyor. Bu konuda bilginiz varsa bizimle paylaşırmısınız?
Teşekkürler.

sayın korfez_ : direk olarak bloklara şifre koymadım.Eğer gerçekten öyle bir durum varsa ben sorarım,soruşturum.s7-400lerde 3 farklı protection var ama dediğiniz gibi sadece bir bloğa şifre hiç görmedim.Gerçekten var mı?sizin de takdir edeceğiniz gibi simaticde bazı bloklar otomatik olarka şifreleniyor ama ben soruştururum elbette.

bir de kahrolsun tia portal.bu kadar lanet bir arayuz olamaz.devreye alana kadar canım çıkıyor.siemens değiştirdi arayüzünü.artık dünya iyice kapitalist olmuş sn korfez üzülerek söylüyorum ki.
tia portal diye birşey çıkarıyolar v10.5 diye tamam güzel ama eski bir pc varsa kasıyor.tamam yeni bir pc alıyorsun.sonra v11 çıkarıyorlar?sebebi de eski versiyona sahip ekipmanları müşteriler uzun süre elinde tutmasın diye...
bir yandan iyi çünkü bilen sayısı azalıyor ama hala anlamıyorum oturmuş bir altyapınız var niye bu kadar saçmalıyorsunuz di mi

sayın rotsis; İlginiz için teşekkür ederim. microwinde bu şifre var ve son derecede kullanışlı mutlaka simatic manager de vardır diye düşünüyorum ama bulamadım. Tia portalla ilgili sözlerinize sonuna kadar katılıyorum bununla beraber bence en büyük sıkıntı; hani deniliyor ya wincc, wincc flex vs vs hepsi tek program diye.. fakat bakıyorum özellikle arşivle ilgili birşey bulamıyorum galiba ilave yama program lazım diye düşünüyorum ama neyi arayacağımız belli değil hadi onu geçtik simatic managerde çok kolay hallettiiğimiz ağ haberleşme ayarları nerede araki bulasın derken el yordamıyla buluyoruz bu kez hardware versiyon sorunu (özellikle 1200 lerde) karşınıza çıkıyor... Bir şekilde sistem elbet oturacak ama o zamana dek bence siemens yetkilileri bir Scada veya operatör panel programlamak isteyenler için, bu programda neler yapılabilir neler eksik eksikler için hangi kod numaralı hangi programları satın alacağımızı bir zahmet açıklasalar artık diyorum...
Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri