siemens s7 300 timer zaman aralığı ayarlama yardım

harun.8

Üye
siemens s7 300 kullanıyorum. daha yeniyim bu konuda. timer a zaman aralığı koymak istiyorum. örneğin 5sn ve 100 ms aralığında benim vereceğim bir değere göre o değerden saymaya devam etsin. yardımcı olursanız sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
eger zamana mudahele etmeniz gereken durumlar olursa BCD formatında yazmanız gerekir.
W#16#1050 gibi

Son düzenleme:
hallettim yardımlarınız için çok teşekkürler

Arkadaşlar kolay gelsin, benim bir sorum var. PLC S7-300'de zaman rölesine girdiğimiz süre BCD kısmında hep geriye doğru sayıyor. Bunu ileri yönde saydırmak mümkün mü?

Arkadaşlar kolay gelsin, benim bir sorum var. PLC S7-300'de zaman rölesine girdiğimiz süre BCD kısmında hep geriye doğru sayıyor. Bunu ileri yönde saydırmak mümkün mü?
TimerSeteDogruAktuelArtanZaman = TimerSetDegeri - AktuelAzalanZaman
Çıkarma işlemini yapabilmek için hepsini aynı boyuta getirebilirsen bu mantıkla sonucun ileri sayması gerekir. Örneğin;
L T1 (Load current time in decimal = Initial time - elapsed time)
T MW10 // Bu değeri inceleyin

Ekrandan girilen REAL tipinde sn biriminde bir verinin, S5Timer formu STL dilinde aşağıdaki gibidir.
Kod:
L #Time_from_OP // real format (seconds)
L 1000.0
*R
RND // here you get DINT in ms. It the same as TIME format
T #Time_in_ms

CALL "TIM_S5TI" // FC 40 from Standart library->IEC functions
IN := #Time_in_ms
OUT := #S5_time_output

Aynı kod SCL dilinde tek satırda çevrilir
Kod:
S5T := TIME_TO_S5TIME(IN := ROUND(1000 * "RealTime));

Daha fazlası
https://support.industry.siemens.co...o-the-data-types-bcd-and-real-?dti=0&lc=en-WW

Son düzenleme:
Çıkarma işlemini yapabilmek için hepsini aynı boyuta getirebilirsen bu mantıkla sonucun ileri sayması gerekir.

Ekrandan girilen REAL tipinde sn biriminde bir verinin, S5Timer formu STL dilinde aşağıdaki gibidir.
Kod:
L #Time_from_OP // real format (seconds)
L 1000.0
*R
RND // here you get DINT in ms. It the same as TIME format
T #Time_in_ms

CALL "TIM_S5TI" // FC 40 from Standart library->IEC functions
IN := #Time_in_ms
OUT := #S5_time_output

Aynı kod SCL dilinde
Kod:
S5T := TIME_TO_S5TIME(IN := ROUND(1000 * "RealTime));
Teşekkür ederim. SCL ve STL dilini kullanmadım.Ladderla programlama yapıyorum.Acaba bu şekilde bir yolu var mıdır?

Çıkarma işlemini yapabilmek için hepsini aynı boyuta getirebilirsen bu mantıkla sonucun ileri sayması gerekir.
Bu işlemi ladderda yap, hepsi bu kadar.

Bu işlemi ladderda yap, hepsi bu kadar.
Yani belirttiğiniz değişkenlere matematiksel çıkarma işlemi yaptırıp sonuç değişkenini Timer'ın Program zamanına yazdırırsam olur mu? Tabi değişkenleri aynı formata dönüştürürsem.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri