siemens s7 300 profibus haberleşme yardım

Düzeltme:

GSd dosyasına bakarsan, hardware e eklediğinde o cihaz I ve Q alanlar olarak görünür. Q alanlar zaten senin veri gönderdiğin alanlar. I lar ise okuma yaptığın. Örnek cihazın girişleri, I 0...14 ise, 15 bytlık alan okuyabilirsin ( tabii gsd dosyasında readable ise!). Örnek PIW 0... move ... mw100 dersen artık I0.0,I0.1,..I1.7 adresleri MW100 e aktarılmış olur ve burdan okumaya başlayabilirsin. REel sayı ise, PID 0 .. move ... md100 dersin .Burdan istersen, MB100 ve MB101 olarak okursun. İstersen M100.0, M100.1 ... diye bitler halinde okuyabilirsin , sana kalmış.

Düzeltme :

GSd dosyasına bakarsan, hardware e eklediğinde o cihaz I ve Q alanlar olarak görünür. Q alanlar zaten senin veri gönderdiğin alanlar. I lar ise okuma yaptığın. Örnek cihazın girişleri, I 0...14 ise, 15 bytlık alan okuyabilirsin ( tabii gsd dosyasında readable ise!). Örnek PIW 0... move ... mw100 dersen artık I0.0,I0.1,...,I1.7 adresleri MW100 e aktarılmış olur ve burdan okumaya başlayabilirsin. REel sayı ise, PID 0 .. move ... md100 dersin .Burdan istersen, MB100 ve MB101 olarak okursun. İstersen M100.0, M100.1 ... diye bitler halinde okuyabilirsin , sana kalmış.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Düzeltme :

GSd dosyasına bakarsan, hardware e eklediğinde o cihaz I ve Q alanlar olarak görünür. Q alanlar zaten senin veri gönderdiğin alanlar. I lar ise okuma yaptığın. Örnek cihazın girişleri, I 0...14 ise, 15 bytlık alan okuyabilirsin ( tabii gsd dosyasında readable ise!). Örnek PIW 0... move ... mw100 dersen artık I0.0,I0.1,...,I1.7 adresleri MW100 e aktarılmış olur ve burdan okumaya başlayabilirsin. REel sayı ise, PID 0 .. move ... md100 dersin .Burdan istersen, MB100 ve MB101 olarak okursun. İstersen M100.0, M100.1 ... diye bitler halinde okuyabilirsin , sana kalmış.

Montomar Merhaba,

Ben Wincc'den değer gönderiyorum zaten. Merak ettiğim hem wincc'den hemde plcnin bağlı olduğu kontrolör üzerindeki panelden bağlantı varken giriş yapabilir miyim? Yada bağlantı varken sadece kontrolör üzerinden değer girerken wincc üzerinden aktüel değerleri okuyabilir miyim?
Son dediğimi şu şekilde denedim. Gsd dosyasının yazma kısmını kapattım. Bu sefer de bağlantı kurulmuyor. acaba yukarıda bahsetmiş olduğun dosyanın readable olmasıyla ilgili bir şey mi?
Senin bahsettiğinden, plcden sabit bir değer gir bunu hem winccde okuyup hemde değiştirebilirsini anladım. Anladığım kadarıyla tam olarak yapmak istediğime çözüm olmuyor. Yanlış anladıysam daha da açabilir misin?

Teşekkürler iyi çalışmalar..

WinCC deki değişkenler read-write ise....
PLC deki yazma gönderimi md100 veya mw200 gibi bir adresten ise...
Yazma kısmı "sabit bir sayı " değil ise....
Panel deki de ( winncc flexible ile yapıyosundur sanırım ) read-write yada input-output olarak seçili ise.....
İstediğin yerden aynı değeri değiştirip, farklı yerlerden okuyabilirsin. Scada ve paneller kendi hafızasında tutmaz, PLC kısmı bunu halleder!

Eğer diğer kontrolörün panelide master PLC ye bağlı olsa dediğin olurdu. Ama diğer panel slave konumda olan kontrölöre bağlı. O panelle kontrolöre veriyi girsen bile plc master olduğu için hemen o verinin üzerine hafızasındaki değeri yazıyor. Benim burada yapıp yapamayacağımı merak ettiğim; master plc ile slaveden sadece okuma işlemi yapabilir miyim?

amuratdemir :( . Sen benim dediklerimi uygulamaya çalıştın mı? Senin "master plc" dediğin şeyin hardware inde slavler birer profibus adresiyle gözükmüyormu? Senin panelin nereye bağlı olursa olsun, master damı yapıyosun işlemleri, slavdemi? Ne farkeder ? Verdiğin cevap sanki "birinin sana verdiği" bir metin gibi duruyor :) Kardeş, konuyu bi özetle, hardweri tarif et detaylı cevaplayayım. Bir adet master, bir adet op panel, bir adet slave plc, e birde wincc vardı yani bilgisayar. Şunu bir detaylı tarif et sana yardımcı olmaya çalışayım. Wincc sisteme profibus ilemi bağlı? Panel profibus ilemi bağlı. ..

Slave plc master a o zaman bitler halinde bilgi gönderip alıyor, fark etmez. SEn master a sabit bir sayı girme yeter!!!!!!!!

arkadaslar bendede 1 wincc 2 cpu (3152 dp) 1 master 1 slave tabiki ve 40 kadar slave analizör var bu cpunun 1 tanesının içindeki programdan diğerinin ıo suna komut etmek için nasılll bir takla atmam gerenkli bilen varrrrmıı?

rilker, önce acık uğraş kelimeleri doğru yazıver bi zahmet

arkadaslar faydalanabılecegınız bir dokuman kolay gelsın ;)

Ekli dosyalar

• SIMATIC_NET_Profibus_RS-485_Repeater_TR.pdf
    419.2 KB · Görüntüleme: 90
Selam Monotar,

Verdiğim cevabı kendim yazdım kimse metin vermedi :) Neden öyle dediğinide anlamadım.
sistemi tarif edeyim sana. 1 adet bilgisayar(wincc), master (cpu315 pn/2dp) plc'ye ethernet ile bağlı. 7 adet de slave, (ısıtıcı kontrolör) mastera profibus ile bağlı. Bahsettiğim paneller ise her ısıtıcı kontrolörünün kendi üzerinde. Yani profibus hattında gözükmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri