siemens s7 300 profibus haberleşme yardım

Arkadaşlar,

s7300 plc ile başka bir kontrolöre profibus üzerinden bağlanıyorum. Bu kontorlörün gsd dosyasında 32byte okuma ve 32 byte lık yazma alanı var. Yazma alanında kontrolörün set değeleri, start stop bitleri mevcut. Kontrolöre bağlandığım andan itibaren o hafıza alanına veri atmazsam sıfır bilgisini plc kontrolöre yazıyor. Load transfer komutları ile veri attığımda ise plc sürekli bu alana o bilgiyi yazdığından kontrolör üzerindeki panelden veri girişi yapılamıyor. Bu problemi nasıl aşabilirim?

Teşekkürler iyi çalışmalar...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Diğer cihaz, makine üreticisinin üretmiş olduğu gelişmiş bir sıcaklık kontrolör.Bilinen bir marka değil.

"Kontrolöre bağlandığım andan itibaren o hafıza alanına veri atmazsam sıfır bilgisini plc kontrolöre yazıyor. Load transfer komutları ile veri attığımda ise plc sürekli bu alana o bilgiyi yazdığından". zATEN SORUNU BURADA CEVAPLAMIŞSIN. Panelden girilen değerler, cihazın gerekli hafızasına yazılır. Profibusta aynı hafızaya yazar. Aynı anda 2 yerden tek bir noktaya değer giremezsin ki. Sen profibustan devamlı bir bilgi gönderiyorsun, panelden bunu değiştirmeye de çalışıyorsun. Ya o, ya o olmalı. SAnırım 1 den fazla kişi aynı cihaza bilgi girmeye çalışıyor. Biri panelden, diğeri ( sen : ) plc den... Aynı anda 2 noktadan veri girişi mantıklı olamaz.

Aslında benim yapmak istediğimde tam olarak o. Ben cihazadan profibus üzerinden sürekli aktuel verileri s7300'e alırken, yazmak istediğim set değerlerini sürekli değilde istediğim zaman (mesela wincc'den yaz dediğimde) yazabilir miyim? Buna imkan veren profibus komutu var mı?

Cevap için teşekkürler Montomar.

Plc programinda bu sorunu cozebilirsin.Nasilmi plcnin bir cevrim suresinde sadece sor ve oku arkasindan. ornekher 1 sn de okuma yap.

ago biraz daha açabilir misin? tam olarak anlamadım.

Arkadaşlar,

s7300 plc ile başka bir kontrolöre profibus üzerinden bağlanıyorum. Bu kontorlörün gsd dosyasında 32byte okuma ve 32 byte lık yazma alanı var. Yazma alanında kontrolörün set değeleri, start stop bitleri mevcut. Kontrolöre bağlandığım andan itibaren o hafıza alanına veri atmazsam sıfır bilgisini plc kontrolöre yazıyor. Load transfer komutları ile veri attığımda ise plc sürekli bu alana o bilgiyi yazdığından kontrolör üzerindeki panelden veri girişi yapılamıyor. Bu problemi nasıl aşabilirim?

Teşekkürler iyi çalışmalar...

anladığım kadarıyla problemi çözmüşsünüz ama ben yine de nacizane bir kaç cümle yazmak istedim.
PLC' den senin kontrolörün yazma alanına bilgi yazdırmaya çalışmak mantıksız olur bencede:)Çünkü PLC senin haberleşme kontrolöründeki haberleşme hızı neyse o hızda senin değer girmek istediğin yazma alanına sürekli olarak data gönderir.Sonuç olarak sen kontrolörden sadece PLC'ye bilgi almalısın.Data gönderdiğin takdirde kontrolöründeki data alanına harici bir bilgi giremezsin.

Plc kontrolöre bağlandığı anda orayı kendi hafıza alanı gibi gördüğü için, direk olarak oraya veri yazmaya başlıyor. Demirayelk'in dediği gibi haberleşme hızıyla orantılı olarak veri yazıyor.
Peki sadece okuma yapmak istersem onu nasıl yapacağım. Gsd dosyasındaki write alanını 0byte yaptığım taktirde profibus haberleşmiyor. yazmayı iptal etmenin başka yolu var mı?

GSd dosyasına bakarsan, hardware e eklediğinde o cihaz I ve Q alanlar olarak görünür. Q alanlar zaten senin veri gönderdiğin alanlar. I lar ise okuma yaptığın. Örnek cihazın girişleri, I 0...14 ise, 15 bitlik alan okuyabilirsin ( tabii gsd dosyasında readable ise!). Örnek PIW 0... move ... mw100 dersen artık I0 ve I1 adresleri MW100 e aktarılmış olur ve burdan okumaya başlayabilirsin. REel sayı ise, PID 0 .. move ... md100 dersin .Burdan istersen, MB100 ve MB101 olarak okursun. İstersen M100.0, M100.1 ... diye bitler halinde okuyabilirsin , sana kalmış.
PLC hafızasında örnek olarak veri gönderdiğin adres MD200 olsun ve reel sayı gönderiyor ol. Eğer sen bu hafızayı WinCC de read write olarak seçersen ve uygularsan, aynı adrese veri yazma ve görüntüleme yaparsın. WinCC de yaptığında PLC de, PLC de yaptığında WinCC de değişir. Ama burada önemli olan 100.0 ... move ... MD200 gibi bir constant sayıyı plc de uygulama. Bunun yerine variant tablosundan veya plc deki modify dan direk olarak md200 e yazdırma yap. O zaman devamlı bilgi göndermesine rağman, wincc den de gönderme yapabilirsin. Ama enerji kesilmelerinde hafızada tutmayabilir plc bu sayıyı. Ama nasıl olsa Winccden de giriş yapılabilir, o yüzden de önemli değil. Bilmem anlatabildimmi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri