Siemens S7-200 Hata Mesajı

orhunorhan

Üye
selamlar.Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Öğrencisiyim .Genel olarak otomasyon -elektrik/elektronik hakkında çok fazla bilgiye sahip olmamama rağmen ,bitirme tezi konusu olarak gemi anamakine devrelerinin PLC ile kontrolü konusunda bir çalışma yapmam gerekiyor.Bunun için Siemens S7-200(v 4.0 ) ü kullanacağım.Bu konuda çeşitli dökümanlara ulaşıp ,programı ve simulatörünü temin ettim.Ancak S7-200 de ,çalışmamı tamamladıktan sonra Run komutuna bastığımda "Place the PLC in Run Mode" şeklinde bir uyarı alıyorum ve daha sonrasında "Port could not be opened or is being used by another application" şeklinde bir mesaj alıyorum.Çalışmamı simulatörle açmaya çalıştığım zaman ise ,bunun S7 programı olmadığını söylüyor.İçinden çıkamadım.Bu konuda ne yapabilirim.(PLC makinem yok.Yalnızca simulasyon olarak bi çalışma yapacağım)

Bunun haricinde elimdeki simulasyon programı eski bir program.S7-200 için kullanabileceğim bir simulasyon programı var mı acaba ? ...Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..İyi çalışmalar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Elinde gerçek bir plc varsa denetim masasından settting the pg/pc interface simgesine tıklayıp haberleşme protokolü olarak ppi seçmen gerekiyor.Eğer sistemde ppi kurulu değilse add/remove kısmından Serial(PPı) driverını kur.Ardından seri port ayarlarını gerçekleştrimelisin.Pg/pc deki iletişim hızı ile aygıt yöneticisindeki seri port haberleşme hızlarının birbirinin aynı olması gerekli.

s7200 için simülatör kısmı tam bir felaket.Malasef benim de çok iyi diyebildiğim bir simülatör yok piyasada.

Dostum elimde gerçek bi PLC yok.Çalışmayı sadece bilgisayardan yapıp sunacağım.Bu şekildeyken nasıl bir çözüm bulabilirim acaba ?

Anladığım kadarıyla microwin kısmından run tuşuna basıyorsun.Eğer öyle yapıyorsan bu şekilde hatayı alabilirsin.Çünkü microwin'deki run komutu gerçek bir plc yi aktif hale getirmek içindir.Senin yapman gereken simülatörü açmak ve simulatore plc programının dosyasını gostermek.Simülatör bir hata mesajı verebilir, aldırma çalışacaktır.

usta bende yeni farkettim o durumu...Halloldu sorunum teşekkürler.dediim gibi konu hakkında pek bilgim yoktu...kendim uraşıp bişiler çıkarmaya çalıştım..bayaı bi uraştırdı..sizinde dediğiniz gibi,PLC bağlı olmadığında microwinde öle olması doğal..simulatördede hata mesajı vermesine ramen çalışıo...bazı durumlarda hata mesajı vermesi de doğal ; logic block,data block vb... şekillerin hepsini içermemesine ramen simulatöre öle çaırıoz...olmayanı okuamı o hata nedeni o..sorun diil.

MRB.benimde bir sorum olacak.
plc s7-300 ve wincc ile çalışan bir sisteme tekrar otomasyon programını yüklemek istedim.program bir kaç soru sordu ve ben hepsini onayladım.ve yükleme gerçekleştikten sonra tüm motorlar durdu.wincc deki değerler sıfırlandı.bunun nedeni nedir.eski durumuna nasıl getirebilirim?

usta bende yeni farkettim o durumu...Halloldu sorunum teşekkürler.dediim gibi konu hakkında pek bilgim yoktu...kendim uraşıp bişiler çıkarmaya çalıştım..bayaı bi uraştırdı..sizinde dediğiniz gibi,PLC bağlı olmadığında microwinde öle olması doğal..simulatördede hata mesajı vermesine ramen çalışıo...bazı durumlarda hata mesajı vermesi de doğal ; logic block,data block vb... şekillerin hepsini içermemesine ramen simulatöre öle çaırıoz...olmayanı okuamı o hata nedeni o..sorun diil.
MERHABA. NASIL ÇÖZÜLDÜ SORUN BENDE DE AYNI SORUN VAR..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri