Siemens s7-200 de PİD( ısı kontrol)

arkadaslar s7-200 de pid olarak ısı kontrol etmeyi bilen,daha onceden boyle bi uygulama yapan veya elinde dokuman olan warmı ?

pid değil ama bir ısı uygulaması var belki bir fikir olabilir.

Dosya Ek'tedir

kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• _s7-200_sıcaklık _uygulama.rar
    6.4 KB · Görüntüleme: 1,178
Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam
ben daha önce s7 200 pıd uygulaması yaptım.
Hala gerekliyse yardımcı olabilirim

PID sıvı nasıl kontrol edilir ve bunun plc ile nasıl bi bağlantısı olabilir yardım edermisiniz

selam

s7 200 pıd uygulaması gayet basittir.
kurulum sihirbazını çalıştırın ve istediginiz özellikleri belirtin .
sihirbaz kapandıgında alta yeni sabroteynler açılacak bu sabroteynleri ob1 blogundan çagırırsanız.yani soldaki satırın alt kısmında pıd0 adlı bir sabroteyn oluşucak bunu turup ob bloguna sürüklerseniz çagırmış olursunuz.
sonra blok üzerinde girlmesi gereken degerleri görüceksiniz.
pv_ı kontrol etmek istedigimiz analog input degeri
sp set point ise pv_ı nın olmasını istedigimiz set degeri.
auto/man kısmına bir inpıt bayt yazıyoruz. ı0.0 veya m0.0 gibi bu deger 0 ise bir altaki manuel set degeri direk çıkışa aktarılır 1 ise pıd blogu nun hesapladıgı deger çıkışa aktarılır.
manuel set degeri 0ile 1 arasında real bir deger olmalı.
tabiki gain
ıt ve dt
degerleride var.
gain kazanç sonucu direk etkiler 0 ila 1 arasında olmalı egrinin üst noktasını belirler
ıt integral zamanı gainden daha az etkiler ince ayar diyelim.
dt diferansiyel zaman buda sonucu az etkiler diyelim.
st örnekleme zamanı buda egrinin açısını belirler.
örnek program isteyen arkadalara gönderbilirim pm den talep edin lütfen.
kolay gelsin

PID Sıvı kontrolu derken herhalde sıvı seviyesinden bahsediyorsun.Öncelikle tanktaki sıvı seviyesini ölçen analog çıkışlı bir sensöre ihtiyacın var.Bunu PLC ye giriyorsun.Örnek AIW0 girişine ve tankımıza sıvıyı dolduran pompamızın motorunuda AC Hız kontrol cihazımıza bağlıyoruz.PLC mizin analog çıkışını da örnek AQW0 çıkışınıda Hız kontrol cihazımızın 0-10V girişine bağlıyoruz.Bu Giriş ve çıkışlarımızı da PID komutunda kullandığımız zaman tankımızın sıvı sseviyesini PID olarak sabitlemiş oluyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yalnız arkadaş sıvı değil ısı kontrolü demiş. her ne kadar birbirine benzese de matematiksel modelleri vs. farklıdır. en basiti sıcaklık sistemlerinde ölü zaman vardır. arkadaşım ben daha önce matlabte simulasyonunu ve üzerine s7-200de gerçek zaman uygulamasını yapmıştım. uygun, ideal olan pwm çıkış kullanmandır.

kısaca şöyle söyleyeyim; pid çıkışının 0 ile 32000 arası değiştiğini, örnekleme zamanının da 100ms olduğunu kabul edelim. bu durumda sen pid çıkışını minimum 0, maksimum 100 olacak şekilde skalalandıracaksın. 100 ms lik bi timer kullan. pid çıkışın o örnekleme zamanında 16000 olsun. öyleyse bu 50 saniye çıkış alacağın anlamına gelir. bi compare komutuyla karşılaştırma yapıp 100 ms nin 50 sinde sürersin. sürme işlemini de SSR ile yaparsın.

kabaca yapacağının temeli böyle. ama pid hesaplarını nasıl yaparım, bunu s7-200 e nasıl dökerim diyosan ona da yardımcı olabilirim. sen takıldığın noktayı belirt üzerine yardımcı olmaya çalışalım.

s7-200 ile sıcaklık kontrolü yapmam gerekiyor bu konuda yardım edebilir misiniz

sıkıntı olan nokta PID denetimi mi yoksa PID denetimi hakkında altyapıya sahip olmanıza rağmen s7-200e uyarlayamama mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri