Siemens s7-1200 CPU'dan program çekerken değişen ayarlar

Yaseryzk

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Çift CPU'nun olduğu robotik bir sistemde programı Upload ettikten sonra PLC'lerin ayarları değişmekte. yani programda bir şey düzeltmek veya programa bir şey eklemek istediğimde değişen ayaları tekrar düzeltip o şekilde yükleme yapmak zorunda kalıyorum. bu bazen sorunlara yol açabiliyor.. Bunun nedeni ne olabilir sizce ? kısacası, neden mevcut ayarlarla CPU'lardan program çekemiyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Versiyon farklılığı olabilir. Yani PLC içindeki program ile çekmeye çalıştığınız program arasında bir farklılık olabilir. Naçizane düşüncem

ilginiz için teşekkür ederim hocam. versiyonlara dikkat ediyorum genelde. Tekrar denediğimde daha detaylı bakacağım.

Eğer proje elinizde ise opload işleminden kaçının.

Hocam ilginiz için teşekkür ederim ama merak ediyorum. Neden upload işleminden uzak duralım?

Hocam ilginiz için teşekkür ederim.
En basitinden I/O device siliniyor bastan tanımlamam gerekiyor. Ve bazı diğer haberleşme ayarları da gidebiliyor. Bir de modül I/O adresleri uçuyor. Yani adres ataması I2.0 'dan basliyorken.. adres ataması I8.0 başlayabiliyor. Bu da plc tag ile eslesmedigi icin tamamen bağımsız bir görüntü cikiyor ortaya. Bunlari değiştirmek fazla vakit almaz biliyorum ama bunu yapmasının asıl sebebini öğrenmek istedim.

Hocam ilginiz için teşekkür ederim.
En basitinden I/O device siliniyor bastan tanımlamam gerekiyor. Ve bazı diğer haberleşme ayarları da gidebiliyor. Bir de modül I/O adresleri uçuyor. Yani adres ataması I2.0 'dan basliyorken.. adres ataması I8.0 başlayabiliyor. Bu da plc tag ile eslesmedigi icin tamamen bağımsız bir görüntü cikiyor ortaya. Bunlari değiştirmek fazla vakit almaz biliyorum ama bunu yapmasının asıl sebebini öğrenmek istedim.
Gsd dosyalarınıda çekmeyebiliyor Upload ettiğinde. Açıkcası pek sorgulamadım ama bahsettiğiniz durumlarla bende karşılaşıyorum. Elinizde Programı olmayan bir plc de Upload edip revizyon yapmak sakıncalı bir iş.

Gsd dosyalarınıda çekmeyebiliyor Upload ettiğinde. Açıkcası pek sorgulamadım ama bahsettiğiniz durumlarla bende karşılaşıyorum. Elinizde Programı olmayan bir plc de Upload edip revizyon yapmak sakıncalı bir iş.
Hocam bilemedim ya. Bunun yaşanması bence büyük bir sorun. Sonuç itibariyle başka birinin programladığı sisteme de müdahale etme durumu her zaman olabilir. Bu yüzden upload etme işleminin sakıncalı olmaması gerekir. Bir yerde hata yaptığımızı düşünüyorum.

Hocam bilemedim ya. Bunun yaşanması bence büyük bir sorun. Sonuç itibariyle başka birinin programladığı sisteme de müdahale etme durumu her zaman olabilir. Bu yüzden upload etme işleminin sakıncalı olmaması gerekir. Bir yerde hata yaptığımızı düşünüyorum.
sadece software olarak download etmek lazım hard+soft download etmek sakınca oluşturuyor dediğim gibi uploadda gsd ve diğer device i/o adresleri değişebiliyor o yüzden software downloadda sıkıntı olmaz.
ama hardware eklenerek bir işlem yapılacaksa dikkat etmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri