Siemens PLC ve ekranda zaman geri saydırma

bestk

Üye
Merhabalar siemenste bir ton timer oluşturdum PV değerini belirledikten son örneğin 3dk. Bunu HMI ekrandan geri saydırmak istiyorum. Kalan süre şeklinde nasıl yapabilirim?Teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlgili timerin aktif degerini bir değişkene yazacaksınız (move)
Pv degerinden bu değeri çıkarıp baska bir değişkene atayacaksınız.
Op den bu son değişkeni okuyacaksınız.

çözdünmü olayı yoksa bir örnek göstereyimmi

Çözdüm ama başka zamansal problemlerim var.
1) Şimdi ben ekrandan zamanı dk olarak giriyorum. Timerda işlem yapabilmesi için onu msye ye çeviriyorum. Sürenin azalışını dk ve sn cinsinden görmek için de çevirdiğim ms yeyi tekrrar dk ve sn ye çeviriyorum. Bu da çok uzun ve karmaşık bir yöntem olarak geliyor, yorucu ve kafa karıştırıcı...Eminim daha kolay bir yolu vardır.

2) Şimdi program içinde döngüsel komutlar kullanıyorum bir sürü süre ayrı ayrı timerlarda topluyorum. Örneğin 5 dk yaptı. Ben bunu ayrı ayrı hesaplamak yerine bir tane clock bitini bir tane decrement(1 azaltan )bir fonksiyona atıyorum bu şekilde dolaylı yoldan gösteriyorum ama bu da biraz sakıncalı bir yöntem geldi.
Bu konular hakkında fikrinizi almak isterim teşekkürler...

https://support.industry.siemens.co...ay-it-to-ktp-600-hmi/75725?page=0&pageSize=10
1586590276449.png

Son düzenleme:
İyi günler ben de bu geri saymayı dediğiniz tarzda belirlenen set değerinden et yani akan süreyi çıkardım bir değişkene attım ama bunu hmıda geri sayım şeklinde göremedim varsa bir tane yapılmış örnek atarsanız sevinirim.

umarım faydalı olur 25 sny olan yeri 60 yaparsan ve mantığı çözersen sny dk ve saat olarak yapabilirsin :D

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-04-10 164122.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-10 164122.png
    35.6 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular