Siemens Fm350-1 (module without parameter)

romantique

Üye
Selamlar ustalarım
FM350-1 modülün de bulunduğu bir konfigirasyona program atıp online diagnostic'e baktığımda "module without parameter" yazdığını görüyorum.. Anlamak için yanlış konfig. yapıp yükledim Modülün hata ledi yandı. Doğru parametreleri yükledim enk. Z ucunu söküp,cevirdim enk Z phase faulty dedi. Demekki parametreler yükleniyor.

- Bu uyarı DB FC leri yazmadığım içinmi geliyor. ?
- Yazılımı tia portalda yapıyorum, enkoder değerini okuyamadım bir türlü. SFB47 sanırım CPU üzerindeki enk. Girişlerine ait,
CNT_CTRL Den sonuç alamadım DB istiyor, DB otomatik oluşmadı ve manualden gördüğüm karışık ve yoğun bir DBsi var Ellemi yazılmalı.? Ve CNT_CTRL üzerinde count value adreside yok.
Örnek programlarıda kullanamadım versiyon farklarından açılmadı TİA V14 de.

Bukadar az bilgi ile PLC programlamak haricinde, nerede yanlış yapıyor olabilirim ? :)

Direk okunan bir adresi varmıdır PİW.. PEW Vb.
Evet tahmin ediyorum oradan okursam resetlenmediği için ileride overflow olabilir değer.

Saygılarımla.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba

Add new block > Data Blok > kısmı yeni data_block oluşturma sekmesine gel
Databloğuna isim ver
Hemen Altında Type sekmesinin karşısındaki combobox'taki Global DB yazan Sekmeyi CNT_CHANTYPE1 veya CNT2_CHANTYPE Olarak değiştir ( Bu kullanmak istediğin CNT CTRL ye göre değişebilir)

Bu videoyu seyretmiştim fakat tia da bu libary yok" en azından benim kullandığımda" o sebeple sonuç alamadım.. Hatra daha sonra Simatic 5.6 yı win 10 kurup örnek programlardan birini denedim yine saydıramadım.. O prog. Tia ile upload ettim dolaylı migrate edeyim diye 50 tane hata verdi.. Blokları STL açtı vs.
Tekrar izleyeceğim.
Merhaba

Add new block > Data Blok > kısmı yeni data_block oluşturma sekmesine gel
Databloğuna isim ver
Hemen Altında Type sekmesinin karşısındaki combobox'taki Global DB yazan Sekmeyi CNT_CHANTYPE1 veya CNT2_CHANTYPE Olarak değiştir ( Bu kullanmak istediğin CNT CTRL ye göre değişebilir)
2 gün sonra online olacağım plc de.. Ozaman deneyeceğim bunu.
Anlayamadığım belkide konunun tamamını bilmediğimden.. Neden bu işi bukadar karmaşık yaptıkları.. Tak çalıştır düzeyinde olmalı bu tip modüller.. Aynı sistemde Profi üzerinde ET200M takılı, aynı rail deymiş gibi giriş ve çıkışları okudum.. Ben get set IO larla uğraşacam sanıyordum..

Teşekkürler

Son düzenleme:
Sayın Elktronik mühendisi .. linkler için teşekkür ederim bu konfigirasyon paketi bu isimle aramama rağmen çıkmamıştı karşıma..
Bu videoyu seyretmiştim fakat tia da bu libary yok" en azından benim kullandığımda" o sebeple sonuç alamadım.. Hatra daha sonra Simatic 5.6 yı win 10 kurup örnek programlardan birini denedim yine saydıramadım.. O prog. Tia ile upload ettim dolaylı migrate edeyim diye 50 tane hata verdi.. Blokları STL açtı vs.
Tekrar izleyeceğim.

2 gün sonra online olacağım plc de.. Ozaman deneyeceğim bunu.
Anlayamadığım belkide konunun tamamını bilmediğimden.. Neden bu işi bukadar karmaşık yaptıkları.. Tak çalıştır düzeyinde olmalı bu tip modüller.. Aynı sistemde Profi üzerinde ET200M takılı, aynı rail deymiş gibi giriş ve çıkışları okudum.. Ben get set IO larla uğraşacam sanıyordum..

Teşekkürler
:-(.. Videoyu bire bir uyguladım.. Benim hw adreslerim farklı idi.. FC2 yi ekleyip yazmaya başladığımda DB no girince ekran değişiyor başka ekrana geçiş yapıyor.. Ya int. Tarayıcı acılıyor.... anlamadım.. Bu SM 5.6 da.. Tiada aynısını yaptım.. Onda da yükleyince sf ledi yanıyor plc nin.. Tamam bu arada çok şeyde öğrendim..
Örnek programlardan biri ile çalıştırdım.. Şimdilik..

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 15603376379494602216594228122258.jpg
    15603376379494602216594228122258.jpg
    564.3 KB · Görüntüleme: 13
  • 15603376605705495345179432201092.jpg
    15603376605705495345179432201092.jpg
    697.7 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959