Siemens AC Sürücülerde Potansiyometresiz Hız Kontrolü

Arkadaşlar merhaba. Ajandamı karıştırırken gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Belki işinize yarar .Siemensin birçok modelinde( eski tiplerde dahil) potansiyometre kullanılmadan uzaktan hız kontrolü yapmak mümkün.
Bunun aklıma gelen birkaç faydası;Potansiyometreler gaz,toz ,nem,buhar gibi çalışma ortamlarında sık arıza yapmaktadırlar.Potansiyometreler pahalıdırlar.Uzak mesafelerde kullanımı gerilim düşümü sebebiyle sorunlara yol açabilir.Potansiyometre kullanmamanın tek zararı sürücüde ekstradan 2 adet dijital girişinizin uzaktan kontrol için ayrılması.
Siemens 440'lar için parametre ayarları.
P700-2
p701-1
p702-13
p703-14
p1031-1 olursa startta en son ayarlı hızdan çalışmaya başlar.
p1040-0 olursa startta 0 dan çalışmaya başlar.

Terminal Bağlantıları(klemens)
5-9 arası start
6-9 arası hız arttırma
7-9 arası hız eksiltme.
Not:9 no'lu terminal 24 volttur.
Start için 0/1 bir anahtar ,Hız arttırma ve eksiltme için birer tane no. kontaklı buton gerekli.

Kolay gelsin.
Merhaba sürücüden nasil kontak alirim peki? Onuda aciklar misin?
merhabalar
siemens micromaster serisi kullanmıyorum. daha önceki bilgilerime dayanarak yanılmıyorsam P1000 paremetresini 1 veya 12 yapılması gerekiyordu.

5-9 terminalinden start yapıp cihazı 40 hz kadar yükseltip start anahtarını açıp cihaz ekranından 5 hz kadar inince tekrar start anahtarını kapatacak olursanız, 1031 paremetresini 0 veya 1 yapmanızın bir önemi olmadığını görmüştüm. ama cihaz sıfırlar, 1031 paremetresi 0 ise start anahtarını kapatırsak cihaz sıfır olarak bekliyordu. ilgili terminale bağlı butonla yükseltebiliyorduk.
P1121 paremetresi yukarıda anlatılan örnek için önemlidir. burada yavaşlamada zaman önemlidir.

genelde piyasada bulunan elektronik potansiyometreyi kullanmaktayız. bu potansiyometrelerde hızlanma zamanlarını ayarlayabilmekte ve cihazdaki iki girişi bir başka işlemde kullanmaktayız.
Merhaba, sürücüden nasil kontak alıp bir kontaktörü çektirebilirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri