Sieg C6 CNC çevrim projesi

bu işi çözdün Suat abi başını ağrıtıcaz artık bizde yaparken

Bu konuyla ilgili, aşağıdaki ekran görüntüsündeki "X Mode" seçeneği "Radius" değil "Diameter" olması gerekiyormuş.

m3_arc_reverse-jpg.40932

Sonra kitap yazsınlar Referans kitap olur deyince olay oluyor. Şimdi bu ve bunun bilgileri nette arayın da bulun bakalım bulabilecek misiniz? :D

Motora taktığın align cırtından dolayı merak ettim :D
Bu ne ki, benim sistemlerde elimde ne hurda varsa değerlendirir sokup soukştururum. Hurdacıyım ben. Çöp atmaya kıyamam. Sırf hurdalardan yer kalmadı. Kendi çıkarttıklarım yetmez, hurdacıları da taşırım. Şimdi masamın üzerine gözüm ilişti, dolaptaki ne kadar elektronik varsa masada. Bazen malzeme bulmak için monitörleri kaldırıp altlarına, arkalarına bakıyorum. Masa yetmedi yanımdaki 4 sehpanın üzeri de tıklım tıklım dolmuş. Ama yerde dolmuş, biraz adım atacak yer açsam iyi olacak.

Proje güzel, bi tane de nasip olursa ben yapayım. Paylaşım şükela.

Bu ne ki, benim sistemlerde elimde ne hurda varsa değerlendirir sokup soukştururum. Hurdacıyım ben. Çöp atmaya kıyamam. Sırf hurdalardan yer kalmadı. Kendi çıkarttıklarım yetmez, hurdacıları da taşırım. Şimdi masamın üzerine gözüm ilişti, dolaptaki ne kadar elektronik varsa masada. Bazen malzeme bulmak için monitörleri kaldırıp altlarına, arkalarına bakıyorum. Masa yetmedi yanımdaki 4 sehpanın üzeri de tıklım tıklım dolmuş. Ama yerde dolmuş, biraz adım atacak yer açsam iyi olacak.

Proje güzel, bi tane de nasip olursa ben yapayım. Paylaşım şükela.
Sen bide Pentagon'u görsen.. HP printer in içinden plc çıkıyor. Demi @KAYSERİ

Mach3 için ayarlar tamam ama HSMWorks olmadı. SolidCAM için bulduğum Mach3 post processor da FPR (tur başına ilerleme) desteklemiyor.

Araştırırken bir yerde Mach3'ün aslında Fanuc tornanın kontrol sistemini simüle ettiğini okudum. Yani Mach3'ün torna modülünü kodlarken Fanuc'u çakmışlar (becerebildikleri kadar). Derken SolidCAM için Fanuc turning post processor buldum ve gcode çıkardım. Mach3'te açmaya çalışınca bir kaç satırda cırladı. Mesela: N10 G97 (10. satır, FPR modunu aç (feed per revolution (özellikle diş çekerken kullanılan komut))) Bu satır için S harfi eksik diyor. Yani spindle hızı için Sxxx ekle diyor. Bir kaç satır üstünde aynı satırın S'li hali var zaten. Bu yüzden niye S'siz halini tekrar ekliyor anlamadım. O cırladığı satırı silince problemsiz çalışıyor. O satırı silmeden S1000 ekleyince yine problemsiz çalışıyor.

Bu gün eve geç geldiğim için makinede deneme imkanım olmayacak. Yarına kısmetse.

o zaman şöyle bir tavsiye verebilirim abi.

solidcam in post processor klasörünün (gpptool) içinde fanuc mach3 hass falan filan bir sürü dosya var.
fanuc olanını bulup notepad ile açıp G97 kodu verirken yanına S değişkenini de yazdırırsan düzeltebilirsin..

Yazılım işini çözdüm ama donanımda da bir sorun var. Mach3'e giden spindle devir sinyalinde dengesizlik var. Anlık devir Mach3 ekranında 500 +-10 RPM civarında değişiyor. Ve hızlı değişiyor. Devir sürekli o aralıkta değişiyor. Emin olmak için lazer devir ölçer ile kontrol ettim. Devir sayısı en fazla 1 devir kadar değişiyor. Neyse, Mach3, devirdeki bu oynamayı hata kabul edip diş çekme işlemine başlayamıyor. Çözmek için önce iş miline sabitlediğim index çarkındaki slotu 12mm'ye genişlettim. Bir miktar düzelme oldu. Hata payı 500 +-4 RPM civarına düştü ama yetmedi. Mach3 yine diş çekmeye başlayamadı. Bu sefer C3 indeks kartının voltajını ölçtüm. 5v olması gerekirken 3.5v olduğunu gördüm. Bu kartı, kontrol kartını da beslediğim 5v güç kaynağından besliyorum. Sanıyorum güç kaynağından C3 karta 3.5v düşüyor anca çünkü kontrol kartı 5 voltun çoğunu harcıyor diye anlıyorum. Çözmek için panodaki 12v güç kaynağına ufak bir DC düşürücü ekledim ve 5.0 volta ayarladım. Ayarlarken (trimpotu çevirerek) sanırım artan/azalan voltajın etkisiyle C3'ün optik sensörünü yaktım. Keşke ayarlama yaparken sensör kablosunu çekseydim. Neyse, sensörün yenisini sipariş ettim. 3 liraymış.

Gelecek olan sensörle birlikte hata payının 500 +-1 RPM kadar olmasını bekliyorum. Eğer yine düzen tutmazsa C3 kartı çıkarıp sensörü doğrudan karta bağlayacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri