Sieg C6 CNC çevrim projesi

mantıklı
eğer o deliği herhangi bir devirde atlarsa devri düşük gösterebilir

Slotu 8mm olarak genişlettim ama olumlu yönde hiç bir değişiklik olmadı. Hatta kötüleşti diyebilirim. Sayılar arada zıplama yapıyor. Mesela 300'e ayarlıyorum. 275-280 civarında oynuyor. Sonra birden bire 4 haneli sayılara zıplıyor. Sonra geri düşüyor.

Şu aşamada fikirlerin sonuna geldim. Şimdilik bu konuyu atlayacağım. Daha yapılacak işler var.

Hata yokmuş yahu. Mach3'ün iş mili hızı diye gösterdiği sensörden gelen değer değil tanımlanmış kasnak oranıyla sensörden gelen değerin çarpımıyla elde ettiği rakam. Ben de Mach3 sensör ölçümünü hiç değiştirmeden ekrana basıyor sanıyordum.

Mach3'te "Spindle Pulleys" diye ufak bir ayar ekranı var. Bu ekranda 15 farklı kasnak ayarı yapılabiliyor. Bende sadece 1 tane var. Bunun ayarını da, "kasnak oranı = 1" ve "en yüksek hızı 1510" (motorun ölçtüğüm en yüksek hızı) olarak yapmıştım. Bu akşam kasnakları ölçerken birinin diğerinden 2mm daha ufak olduğunu gördüm. Sonra iki kasnağın oranını hesaplayıp (0.96) programda güncelledim. Denemesini yaptım ve oldu. Yani 20 küsür devirlik hata bu 2mm kasnak farkından kaynaklanıyordu.

Bir önceki mesajımda bahsettiğim zıplayan rakamlar sorunu da "General Config" ekranında "Index Debouncing" değeriyle oynanarak çözülebiliyor. Mach3 kurulumunda bu değer ön tanımlı olarak 100 geliyor. Index Debouncing düzgün sonuç alana kadar azar azar düşürülüyor (kullanıcı düşürüyor yani). Ben en iyi sonucu 15'te aldım. Okuduğum kadarıyla mümkün olan en düşük değer en iyi sonucu veriyor.

Bu arada, ulaştığım sonuç iyi ama mükemmel değil. Devri 500 ayarladığımda Mach3'ün gösterdiği değer 495-505 gibi aralıklarda dolaşıyor ama "Spindle Calibration and Testing" ekranında beklenen devir ve gerçek devir grafiğinde her iki çizginin bir birine çok yakın olduğunu görüyorum. Yani öyle sanıyorum ki bu fark kabul edilebilir sınırın içinde. Tabii ne kadar iyi/kötü olduğu makinede diş açma gibi işlerde belli olacak.

500 rpm de 10 oynuyor ise 100 rpm de 2 oynayacaktır %2 lik bir tolerans her türlü diş çekmede kabul görecektir Suat hiç kafanı takma. Kaldı ki hata +- oynuyor (495-505) buda sanırsam sürücüden bile kaynaklanıyor olabilir index whell muhtemelen doğru ölçüyordur.

Hiç sorma.

500 rpm de 10 oynuyor ise 100 rpm de 2 oynayacaktır %2 lik bir tolerans her türlü diş çekmede kabul görecektir Suat hiç kafanı takma. Kaldı ki hata +- oynuyor (495-505) buda sanırsam sürücüden bile kaynaklanıyor olabilir index whell muhtemelen doğru ölçüyordur.

Ben de öyle düşünüyorum.

Genelde sürücülerde 0.1 sn veya bazılarında 0sn rampa demek, en hızlı şekilde hedef hıza ulaş demek oluyor. Sürücü motora abanabildiği kadar.. :)

Biraz sistemde deneyip göreceğin değerler, ancak geç hızlanan bir spindle var ise gcode 'da da delay eklememiz lazım demek...
Ben malum tam tam hıza çıkma ve durma sürelerini 2 saniye olarak ayarlamıştım ama Mach3'ün dwell (iş miline hızlanması için ayrılan süre) çık kısa ve (çok araştırmadım fakat) bu süre galiba değiştirilemiyor. Bu yüzden bu ben sürücüden mümkün olduğunca çabuk hızlanması ve durması için önerdiğin üzere 0.1 sn ayarlayacağım. Sürücü 4kw olduğu için 1.5kw motora abanmak onu yormayacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben malum tam tam hıza çıkma ve durma sürelerini 2 saniye olarak ayarlamıştım ama Mach3'ün dwell (iş miline hızlanması için ayrılan süre) çık kısa ve (çok araştırmadım fakat) bu süre galiba değiştirilemiyor. Bu yüzden bu ben sürücüden mümkün olduğunca çabuk hızlanması ve durması için önerdiğin üzere 0.1 sn ayarlayacağım. Sürücü 4kw olduğu için 1.5kw motora abanmak onu yormayacaktır.
İş milinin maksimum hıza çıkmasını beklemesini istediğin kadar ayarlayabilirsin abi.

Nasıl yapıldığını biliyor musun? Ben pek araştırmadım.

Nasıl yapıldığını biliyor musun? Ben pek araştırmadım.
Foto arıyordum. Alt tataftaki kısım varya abi oradan ayarlıyorsun. Second yazan kısım yani

Spindle-Setup-Laser-J-Tech-2.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri