shov stv337 37 ekran tv sorunu

jevix

Üye
tüm foruma merhaba herkese iyi çalışmalar

ben sorunuma girmeden önce tv ile ilgili detaylı bilgileri vereyim

tv markası : shov
tv modeli : stv337
tv ekranı : 37 ekran
tv şasi no : PAEX0049

tv bu sayın arkadaşlar tv bundan 1 hafta önce yere düştü daha sonra ben tv yi tekrar fişe taktım standbay ışığı var tv yi açıyorum tv ye görüntü ve ses geliyo yanlız osd silik daha doğrusu karanlık gibi tv bir müddet ortalama 10 ila 15 dakika bu şekilde çalışıyo ama daha sonra sanki ısınmış gibi tüpdeki görüntü kaboluyo ekran simsiyah oluyo kapalı gibi ama ses var tabii tv bu şekilde çalışırken evdeki tesisat da anormal şekilde kısadevre oluyo yani tv yi bu şekilde çalıştırdığımda evin tesisatındaki lambalar sanki voltaj gidip geliyomuş gibi pır pır ediyo :)d anladınız umarım) her neyse daha sonra ben tv ye bi müdahelede bulundum screen ayarını çok az açtım ve osd deki o siliklik yani karanlıkımsı görüntü düzeldi fakat tv yine dediğim gibi çalışıyo
yardımlarınızı bekliyorum

Darbe alan tvlerde ,özelikle uzun süreli çalışan ve çalışırken darbe alan tv lerde fena temas düşünülür.
Özelliklede Watlı dirençlerin veya ısı görmüş empirme bölgelerinde lehim çürümesi olasılıgı vardır
En kötü senaryo ise tüp tabancasında katot larlarda kurum olasılıgı .
Sen yinede şasedeki kondansatör ve watı dirençlerin ayaklarındaki lehimleri tazele derim

ustam cevabın için öncelikle saol benim bu tv düştükten sonra elektrik kablosunu ben avometrenin buzzer kademesinde ölçtüm 2 uç kısadevre gibi gösteriyo bu normalmi

kabloda bir problemin olsa kablo spak yaparak kopardı bazır 100-200ohm dirence kadar ötme yapabilir ,blok kondasatörün şarj deşarj süresindede ötebilir .
sonuç kablo hatan yok .olsa sesde kaybolurdu.

ustam peki birşey daha sorucam sana tv nin degasus bobinin uçları soket şeklinde anabordun girişine takılıyo bu bobinin soketini sökünce tv normal çalışıyo acaba burdan kaynaklı bii hata olabilirmi degasus bobin soketinin bağlandığı noktada bir adet sanırım :d ptc var mz73 diye acaba sıkıntım bundan kaynaklanıyo olabilirmi

Olabilir düşme sırasında PTC baskılarından kaymış veya çatlamış olabilir.degiştir fazla bir maliyeti yok zaten

tamam ustam çok saol ben onu değiştirip bi deneyim

ali ustam sorunu hallettim ptc yi değiştirdim birde onun önünde bulunan 6watt 39 ohmluk taş direnci değiştirdim şuan hiç sıkıntı kalmadı çok güzel çalışıyo tekrar teşekkür ederim herşey için :d

Senin adına sevindim geçmiş olsun.

Kardeş Banada ŞOV Marka BLACKstripe /mosdel stv 148 televiziyonun Şase numarası 128/129 dirençleri yandı okunmuyor Bunların şeması lazım varsa degerli üstatlardan rica edsem saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri