SHFR komutunu bana basite indirgeyip anlatabilir misiniz ?

ardolet

Üye
merhabalar;

2 yıldız düşünün. bu yıldızlar aynı hızda birbirlerine doğru bir cisim ilerletiyorlar fakat hızları değişken. bu cismi gören bir sensör var. yıldız aralıklarını sayan bir sensör daha var.

amaç cismin girdiği andan itibaren çıkış anını hesaplayabilmek.

örnek bir kaç program aradım benzer mekanizmalar için shfr komutu kullanılmış. ancak komutun tam olarak nasıl işlediğini kestiremedim.

yardımlarınızı bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
SHFL - SHFR.jpg

D: Üzerinde shift left yada shift right yapacagımız register adresi
N: kaç biti shift yapacağımız

Farzedelim,

R0=1111111111111111 (binary olarak 16 bitlik register)

Eger M0 high olursa R0 registeri N sayısı kadar ( örnekte 3 bit ) Right Shif yapar ve neticede R0=0001111111111111 olur.

Farzedelim,

R0=1111111111111111 (binary olarak 16 bitlik register)

Eger M1 high olursa R0 registeri N sayısı kadar (örnekte 3 bit) Left Shif yapar ve neticede R0=1111111111111000 olur.

Umarım faydalı olmuştur.
Daha detaylı bilgi isteginizi lütfer paylaşın.

anladım peki ben bu bitleri neye göre kullanıcam ? demek istediğimi bahsettiğim örnekle ilişkilendirirsek;

yıldıza cisim girdiği anda sayıcı left yada right saymaya başladı. yıldızda da örneğin 5 köşe var. bu 5 köseyi tamamladığında çıkış vermesi için çiziminizdeki 3 yerine 5 mi yazmam gerekiyor ?

çok karıştı umarım açıklayabilmişimdir :)

eğer yardımcı olmak isterseniz size örnek bi çizim atayım bunu inceleyerek bana yol gösterin.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri