Sharp sj pt69r-hs buzdolabı arızası

Hic sogutma yoksa muhtemelen gazi kacmis olabilir.
O kesin de, sırf gaz olsa neyse.. 2 defa sökülüp takılan boru sistemine güvenemiyorum. Yani sistem temizlenip baştan aşağı elden geçirilse belki orta vadede bir süre daha iş görebilir.

Evet arkadaşlar en son @serkan_48 hocamın da önerdiği şekilde (sağolsun telefonda da yardımcı oldu kendisi) dry i değiştirip gaz basan ustaya termal sigortayı kontrol ettirip değiştirttim. Orjinal yada çıkma bulamadığı için muhtemelen arçelik vb. bir dolabın termal sigortasını getirmiş, onu taktık ve yaklaşık 1 haftadır dolap sorunsuz çalışıyor. Evaparatörde tıkanıklığa neden olacak kadar bir buzlanma yok ve alt tarafın soğutması da gayet iyi. Taktığımız termal sigorta bu. Başka bir fonksiyonu daha var herhalde bunun, onu körledik. @serkan_48 hocama ve yardımcı olan herkese çok teşekkürler.
WhatsApp Image 2020-05-28 at 19.03.37.jpeg

Geçmiş olsun fakat sanırım hata yapmış ustanız! Körlediğiniz çıkış negatif sıcaklık termik sigortası (bimetal), geriye bıraktığınız pozitif ve tek seferlik attı mı yine değiştirmek gerekir. Yine de bu uygulamalarda kullanılan tipi var mıdır bilmediğimden emin konuşamıyorum, okuyabildiğiniz kadarıyla üzerindeki yazıları verebilirseniz araştırırım.

Ayrıca o turuncu uç hala iletken, açıkta! Doğru bulmadığım bir uygulama. İzole edilmeliydi. Japon - silikon vb. ustalar başka fikir de ilave yapabilir, herkes farklı uygulama yapabilir sonuçta.

Geçmiş olsun fakat sanırım hata yapmış ustanız! Körlediğiniz çıkış negatif sıcaklık termik sigortası (bimetal), geriye bıraktığınız pozitif ve tek seferlik attı mı yine değiştirmek gerekir. Yine de bu uygulamalarda kullanılan tipi var mıdır bilmediğimden emin konuşamıyorum, okuyabildiğiniz kadarıyla üzerindeki yazıları verebilirseniz araştırırım.

Ayrıca o turuncu uç hala iletken, açıkta! Doğru bulmadığım bir uygulama. İzole edilmeliydi. Japon - silikon vb. ustalar başka fikir de ilave yapabilir, herkes farklı uygulama yapabilir sonuçta.
Teşekkürler @by lent hocam. Detaylı bilgim yok bu konuda. Dediğiniz gibi yardomcı olacak birileri çıkarsa iyi olur. Çıkan sigortanın ve takılan sigortanın resimlerini atıyorum.
Sökülen,
FJIMG_20200528_203332.jpg

Takılan,
FJIMG_20200524_192942.jpg

Ekli dosyalar

• FJIMG_20200524_192940.jpg
    FJIMG_20200524_192940.jpg
    229.1 KB · Görüntüleme: 15
  • FJIMG_20200524_192926.jpg
    FJIMG_20200524_192926.jpg
    292.5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim.

Bir işte teknik vardır. Özelden yazamadım. Biraz yoğundum.

Tekniğe göre takılan parça sökülen ile aynı veya benzer özellikte olmalı. Montajı aynı işi görecek şekilde olmalı.

Sizde bu sigortanın montaj yeri evaporatörün altında idi sanırım. Isıya ne kadar nerede mazur kalacağı önemli.

Birde evaporatörün hava akış yönüne göre sanki takılan yeni parça hava akışını engelleyici yönde monte olmuş gibi görüyorum.

Şöyle söyleyeyim.

Bir işte teknik vardır. Özelden yazamadım. Biraz yoğundum.

Tekniğe göre takılan parça sökülen ile aynı veya benzer özellikte olmalı. Montajı aynı işi görecek şekilde olmalı.

Sizde bu sigortanın montaj yeri evaporatörün altında idi sanırım. Isıya ne kadar nerede mazur kalacağı önemli.

Birde evaporatörün hava akış yönüne göre sanki takılan yeni parça hava akışını engelleyici yönde monte olmuş gibi görüyorum.
Evet orjinali inceydi ve bir kanalın içindeydi. Taktığımız o kanala sığmadığı için mecburen evaparatörün önündeki boşluğa koyduk. Evet hava akışını bir miktar engelliyordur muhtemelen ama anormal bir etki söz konusu değil. Usta orjinalini veya çıkmasını bulup getireceğini söyledi ama ben sanmıyorum. Bu arada orjinali 50 euro imiş bu nedenle bu şekilde muadil malzeme ile çözmemiZ gerekecek sanırım. Sorun yaratmayacak şekilde çözeriz inşallah. @by lent beyin söyledikleri kafamı kurcaladı.

Boyuta göre konusursak evaporatorun boyutuna oranla hava akisini ciddi engelliyor gorunuyor.

Bir ikinci konu sayin @by lent arkadaşımızda deginmis o takilan parcanin sagda bosta gorunen turuncu kablo ucu tehlike arz ediyor. Eger dusundugumuz gibi o kablo sadece kesilip birakilmis ise nem ile iletkenlik yapip elektrik kacagina neden olabilir. Ucunun izole edilmesi gerekli idi.

Acikcasi bu sekli ile calisirmi calisir ama olmasi gereken o termik sigortanın yeri kritiktir. Algilamasi gereken isi ve yeri önemlidir. Bu sekli ile algilarmi emin olamadim. Buzdolabi islerine bakmiyorum ama bu pek icime sinmedi.

Evet şimdi farkettim kesilen kablo uçları ile kesilmeyen kablolar içerde birleşiyor. Bunu düzeltmem lazım. Gerçi usta orjinalini yada çıkmasını getireceğim dedi ama sanmıyorum ben. Sıfırını zaten alamam, 50 euro dedi tartıştığım yetkili servis doğruysa.

Bu negatif/ poZitif termik sigortası olayını biraz daha açabilir misiniz @by lent hocam. Ne takabilirim ben buraya çıkan malzeme aşağıdaki;
FJIMG_20200519_164145.jpg

FJIMG_20200528_203332.jpg

IMG-20200519-WA0016.jpg

Arkadaşlar aynı sorunu ben de yaşıyorum. Self moduna da geçemedim bir türlü.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri