SGK Meslek Kodu Hatası

e-dogan

Üye
Merhabalar,
Yaklaşık 3 aydır bir işyerinde mühendis olarak çalışmaktayım. İlk ay meslek kodum yanlış bir şekilde satış elemanı olarak girilmiş. İkinci ayın sigortası yatmadan durumu bildirdim ve düzeltilmesini talep ettim. Fakat hizmet dökümünde vs SGK'dan aldığım bilgi üzerine yine hatalı şekilde girildiğini öğrendim. Muhasebe yalnızca işe giriş bildirgesinde düzeltme yapmış.
Durumu tekrar bildirdiğimde bundan sonraki ayların düzgün olacağını bildirildi. Ben de geçmiş ayların da düzeltilmesini talep ettim. Ceza vs derken ne olacağı meçhul.
Artık işverenin de kötü niyetli olduğunu düşünmeye başladım iyiden iyiye. Herşeyi göze alıp ( işsizlik vs ) istifa etmeyi düşünüyorum.

Bu konuda ne yapabilirim ? Bu sebepden dolayı haklı olarak istifa edebilir miyim ?
Nasıl davranmam gerekir ?
Böyle bir talepte bulunmakta ve ısrar etmekte haksız mıyım ? Sizlerin düşünceleri nelerdir?

Yardımcı olacak, yorum yapacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

..elinde sözleşme yok tabii..
ama mühendis olarak çalıştığına dair çeşitli iş evrakı vs var mı..
..bağlı bulunduğun odaya başvurup ne yapacağını sor bence..
bende bu arada şunu sorayım..
sgk mühendis odaları ile arasındaki ücret protokolunu feshetmişdi..
acaba kendisi işverenlere en az mühendis primi şu olacak diyor mu..
bence dememesi gerekir..
yoksa protokolü neden feshetsin ki..

Teşekkür ederim cevabınız için.
Ne yazık ki sözleşme vs yok. Benim de bildiğim kadarıyla herhangi bir alt prim limiti bulunmuyor.
Belki de işverenin yapılan fesihten haberi yoktur :)

kardeşim priminde ve brüt maaşta sıkıntı yoksa patronla görüş düzeltirler onu
şuan asgari ücretle dahi mühendis çalıştırma yetkileri var işverenlerin bilginize.

Şeffaflık ve iyi niyet
Uzun bir yazacaktım ama boşuna yazacağımdan
Kader ( kararı siz vereceksiniz )
ALLAH her şeyin hayırlısını versin .

Kolay Gelsin ,Sağlıcakla Kalın .

Ben elektrik şirketi ile iş sözleşmesi için imzaya gittim , borç senedimi nedir bilmediğim kağıtlara imza attım daha önce düşünüyorum bir kopyasını alırım , okunmasına dahi fırsat etmediler .
bu düzen olduğu sürece daha çok ???
bu düzeni kim düzeltecek tabiki devlet öyle kanunlar çıkacak sözleme resmi olacak ... ( bir düzende olacak )
hatalar olur , düzeltmek gereklidir
Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince, diğerleri de yanlış gider.

İlginiz ve değerli yorumlarınız için çok sağolun.
Maaşın bir kısmını da elden alıyoruz.
Niyetim ayrılmak ama bakalım.
Belki benden sonra yerime gelecek arkadaş için bazı düzenlemeler, iyileştirmeler yapılır.
Mecburen kabul ediyoruz bazı şeyleri, görmezden geliyoruz.
Çalışanlar iyi niyet gösterdikçe, yaşam koşullarından dolayı mecbur oldukça bazı şeylere işveren takımı herşeyi kendine hak görüyor. Devlette göz yumdukça ...............
Ne yapsak boş gibi görünüyor.

..resmi işlerde bile devlet mühendisi korumuyor..şirket ihale alıyor..mühendis lazım şartnameye göre..işe girecek mühendis yanılmıyorsam " ihale kanununa göre" taahhütname vermek zorunda işin sonuna kadar çalışacağına dair..
şirket karşılıklı sözleşme yapıyor mu..hayır yapmıyor..

mühendislerin durumu buysa teknisyenler ne yapsın. oturup halimize ağlasak mı acaba?
gidişat hiç iyi değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri