Sfc Programlama Hakkında

sonuç bu:

Ladder oluştu.

Ekli dosyalar

• SFC derlenmiş.rar
    13.3 KB · Görüntüleme: 14
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu yazım şekli yanlış mı bu şekilde yazıp derlediğimde yeniden s21 adımının ladderını açtığımda silinmiş oluyor

Ekli dosyalar

• SORU-3.jpg
    SORU-3.jpg
    44.4 KB · Görüntüleme: 18
WPL ile ilgili bir sıkıntı var.
Kodu ladderde yazıp derleyince step içinde görünüyor.
ilginç bir durum.

Birde stl içinde tekrar s21 kontağı kullanmanıza gerek yok m1000 ile direk bağlayın.

WPL ile ilgili bir sıkıntı var.
Kodu ladderde yazıp derleyince step içinde görünüyor.
ilginç bir durum.
Derlenince görünmemesimi lazım ?

Bu bilgisayarım Win10 diğer bilgisyarım win7 . Windows sürümlerinden olabilir mi

Hayır, görünmesi lazım.

Sizdeki gibi bende de aynı şekilde siliniyor program. Silinmemeli.
Ama ladderde kodu step içine yazıp komut satırı ile derleyince sfc modda step içinde daha önce silinen kodlar normal olarak görülüyor (ki zaten görülmesi lazım).

Hayır, görünmesi lazım.

Sizdeki gibi bende de aynı şekilde siliniyor program. Silinmemeli.
Ama ladderde kodu step içine yazıp komut satırı ile derleyince sfc modda step içinde daha önce silinen kodlar normal olarak görülüyor (ki zaten görülmesi lazım).

Hala neden olduğunu anlamadım ama Step içine yazdığım program siliniyor. Bugün şöyle bir yöntem denedim. SFC diyagramı çıkarıp derleme yaparak ladder diyagram moduna geçtim. Ladder diyagramdan step içine yazmay düşündüklerimi yazdım ters yöne derleme yaparak SFC moduna geçtim. SFC de step içine yazamadıklarım yazılmıştı. Hatta S22 ye geçiş şartı olan X6 yı bile eklemişti. Ama step içindeki yazımı doğru oldu mu onu tam bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• ladder.jpg
    ladder.jpg
    186.7 KB · Görüntüleme: 22
  • SFC.jpg
    SFC.jpg
    152.6 KB · Görüntüleme: 18
Derleme sanırım şu şekilde olacak. Sfc de derleme yapınca komut sisteminde de derleme yapılacak. O zaman steplerin ladder diyagramları silinmiyor. Silinme ile ilgili sıkıntı kalmadı bence

Mavi ile işaretli kısma doğru bir geçiş uygulayamadım nasıl yapabilirim acaba

S25 de CMP komutu var. Karşılaştırma sonucuna göre ya 24 numaralı geçiş koşulundan devam ederek S26 S27 şeklinde ilerleyecek program yada 39 numaralı geçiş hattından direk S27 ye geçmeli.

39 numaralı geçiş koşulu hattına Step atlama komutu ekleyince eş zamanlı ayrılma olduğu halde sadece S27 setleniyor. S28 setlenmiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekir acaba ?

Ekli dosyalar

• 15211878687531754670343.jpg
    15211878687531754670343.jpg
    962 KB · Görüntüleme: 19
Moderatör tarafında düzenlendi:
O mavi kutuya rastgele bir kod yazın sonra bir geçiş şartı ile aşağı kısma bağlantıyı yapın.
Eklediğiniz bu geçiş koşuluna 39 ve 40 nolu koşullarınızı paralel bağlayın.

Ben bu şekilde yapınca çalıştı.

Ekte deneme programı mevcut.

deneme.jpg

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    12.6 KB · Görüntüleme: 7
O mavi kutuya rastgele bir kod yazın sonra bir geçiş şartı ile aşağı kısma bağlantıyı yapın.
Eklediğiniz bu geçiş koşuluna 39 ve 40 nolu koşullarınızı paralel bağlayın.

Ben bu şekilde yapınca çalıştı.

Ekte deneme programı mevcut.

Ekli dosyayı görüntüle 44253

Teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular