SET-RESET

Merhaba arkadaslar. Ben Fatekte yeniyim. Siemens S7 serilerindeki set-reset islemini nasil yapiyoruz? Yani Y0-Y1-Y2 cikislarini set edecegim AMA bulamadim bir turlu :( siemens de set yaparken ladder diyagramda komutu ekliyoruz Q0.0 yazip altina da 3 yazdigimizda Q0.0, Q0.1, Q0.2 cikislarini aktif etmis oluyoruz. FATEK te nasil yapiyoruz? Dokumanlardan okudugum kadariyla Y0 cikisinin bitlerini set yapabiliyoruz. bitleri degilde cikislari set ve reset yapmam lazim. Yardimci olursaniz sevinirim. Acilll.... Yeni ogreniyorum FATEK FBs-20MAR2-AC var bende ... Bir de FATEK PLC si olanlarinizdan bana. Baglanti semasi lazim. neyi nereye baglayacagim giris ve cikislardaki vidalardan hic birsey anlamadim. Bununla ilgili pek dokumanda bulamadim :( kardesinize yardim Edin lutfen :( siemens de her model icin detayli dokumanlar vardi oraya bakardim baglanti konusunda olsun yazilim konusunda olsun. FATEK yeni bir firma herhalde daha oturmamis sistemleri herhalde. Pek birsey bulamadim. Burdan epey bir dokuman indirdim bir de beijer elektronik in sitesinden onlara bakiyorum anlamaya calisiyorum...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Daha once belki biri sormustur forum da AMA bulamadm. Oyle bir konu varsa linkini atarsaniz da memnun olurum :)

Y0 Y1 Y2 yi aynı anda set ve reset edebilmeniz için f114 ü kullanabilirsiniz ya da paralel bir şekilde set reset yapabilirsiniz.
ikinci sorunuza gelince; inputlarda s/s var o sizin inputunuzun comu yani s/s'e -24V bağlayıp inputlarınızı +24V verip PNP bağlantı yapabilirsiniz ya da tam tersi bir şekilde NPN bağlantı yapabilirsiniz size kalmış bir şey yani.
Outputlarda ise c0 c2 c4 gibi comlar mevcut buralarda çıkış rölelerinin ortak uçlarını gireceksiniz. daha sonra y0 y1 y2.. çıkışlarından da çıkış alacaksinız.
Saygılarımla

yawwww arkadaslar birinizin elinde fatek plc varsa ustten fotografini cekip koysun yaa neresi y0 neresi com neresi besleme girisi anlamadm fatek plcde yaaa :( ilk defa fatekle ugrasiyorum dokumanlardan da hic birsey anlamadm kablo baglantisi nasil yapildigina dair :( plc iyi ama siemens de delta da kalo baglantilari ile ilgili detayla dokumanlar var her model plc icin girisler cikislar belli fotograf koyup uzerinde gosteriyorlar kac gundur ariyorum bulamiyorum yaaa yardimlarinizi bekliyorum :( :(

bapa4a3u.jpg

uploadfromtaptalk1393406697442.jpg

yawwww arkadaslar birinizin elinde fatek plc varsa ustten fotografini cekip koysun yaa neresi y0 neresi com neresi besleme girisi anlamadm fatek plcde yaaa :( ilk defa fatekle ugrasiyorum dokumanlardan da hic birsey anlamadm kablo baglantisi nasil yapildigina dair :( plc iyi ama siemens de delta da kalo baglantilari ile ilgili detayla dokumanlar var her model plc icin girisler cikislar belli fotograf koyup uzerinde gosteriyorlar kac gundur ariyorum bulamiyorum yaaa yardimlarinizi bekliyorum :( :(

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

220 beslemeyi bağladıktan sonra +24- out yazan klemensden bağlantı tipine göre sink veya source bağlantı yapacaksın daha sonra X1.....X10 input girişleri YO....y7 çıkış terminalleri çıkış alabilmen için CO C2 C4 C6 çıkış ortak uçlarını çıkış tipine göre beslemen lazım

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yukardan bakınca hangisi "X", hangisi "Y", hangisi "C" olduğunu anlayamadıysan sen deltaya devam et bence arkadaşım.