Sese duyarlı Sallanan Beşik Projesi için yardım!..

YuXeLL_09

Üye
Okulda daha önce tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirip sallayacak bi proje düşünüyorum..Fakat düz lise çıkışlı olduğum ne tür motor ve malzeme kullanacağım hakkında neredeyse hiç bilgim yok..Netteki beşik projelerindede hiç ayrıntıya yer vermemişler..Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
Projeyi kısaca anlatmak gerekirse tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirecek ve sallamaya başlayacak ses kesilince duracak..Pic'li bi projede olabilir..ayrıca Motoru istediğimiz zamanda harekete geçirebilmeliyiz bu Konrol paneli veya kumandaylada olabilir..Ayrıca Beşiğe mp4 benzeri bişey takılıp ninni falanda söyleyebilir..
Kasımın 9 una kadar bitirmem gerekiyor acil yardım!... :eek:

İstediğin devrede bebek sesine duyarlı değilde, zaten bebekler sessiz ortamlarda uyuduklarından, ses olduğunda uyandıklarından ve ağladıklarından, ağlama sesi de sessiz ortamda hele ki yeni doğmuş olupta gecenin yarısından sonra ağladıklarında ortamda bayağı bir ses oluyor. Bu sesi algılayan ve buna göre beşiği sallayan bir devre daha kolay ve çabuk yapılır.

Bunun için ses algılandığında redüktörlü dc motor ile kurulmuş bir düzenek yardımıyla beşiği hareket ettirebilirsin. ve belirli bir süre örnek olarak 3 dakika salladıktan sonra hala ağlıyormu dşye kontrol edebilirsin, ağlıyorsa 3 dakika daha sallamaya devam edebilirsin gibi bir devre sizin işinizi görecektir.

bir mikrofon devresi + bir motor sürücü ile motor ve bu giriş çıkış modüllerinin arasında işlem yapacak bir mikrodenetleyici devresi sistemin genel tasarımını oluşturur. detaylı projelendirme biraz emek işi.

Motor seçimine dikkat et.

Zîra motor çalısmaya baslayınca bebek uyanabilir. :)

Sadece ninni kısmına bir fikir verebilirim.

Mp4 alıp fazla masrafa gerek yok. Oraya çin malı kaset teypler olur ufak onlardan tak yada aynı şekil cd teypler var ondanda yapabilirsin.

İyi çalısmalar.

Burada ne kadarlık bir moment olması gerektiği motor seçimi önemli, bebeği ve beşiği sarsmamak adına da herhangi bir yol verme yönteminin yavaşça uygulanması

Okulda daha önce tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirip sallayacak bi proje düşünüyorum..Fakat düz lise çıkışlı olduğum ne tür motor ve malzeme kullanacağım hakkında neredeyse hiç bilgim yok..Netteki beşik projelerindede hiç ayrıntıya yer vermemişler..Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
Projeyi kısaca anlatmak gerekirse tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirecek ve sallamaya başlayacak ses kesilince duracak..Pic'li bi projede olabilir..ayrıca Motoru istediğimiz zamanda harekete geçirebilmeliyiz bu Konrol paneli veya kumandaylada olabilir..Ayrıca Beşiğe mp4 benzeri bişey takılıp ninni falanda söyleyebilir..
Kasımın 9 una kadar bitirmem gerekiyor acil yardım!... :eek:

Vantılatör kafalarını sağ sol yapan düşük devirli motorlardan kullanırsan hem ekonomik hem de pratik sorunun çözülmüş olacaktır bu na 555 li bir zamanlıyıcı devresi eklersen belli bir süre salınım yapar durur.
Mikrofon devreni de beli bir ses seviyesinden sonra zaman devreni sürecek biçimde hazırlarsan ,pic le yazılımla ugraşmadan analog devre ile çözümlersin .
kolay gelsin

12 V Dc ile çalışan Oto cam sileceği motoru kullansak nasıl olur?..Mekanik düzeni iki yönde harekete ayarlı olduğu için..Projedeki beşik ufak bişey olacağı için motor yeterli olur die düşünüyorum..Fakat ses ile bu motoru harekete geçirecek ve takılacak olan zaman röleli devreyle ilgili ne kullanabilirim?..

ses algılama zamanlama ve motor sürme devresi dışında kalan mekanik sistemi(beşik maketini) hazırladın mı?

ses algılama zamanlama ve motor sürme devresi konusunda yardımcı olabilirim. Daha önce buna benzer bir çalışma yapmıştım.
Önce beşik maketini hazırlayıp, motoru yerleştirerek ve motora bir güç kaynağından doğrudan gerilim uygulayarak maketin çalıştığından emin olmalısın.
Maketin boyutlarını ne kadar yapmayı düşünüyorsun? Silecek motoru güçlü bir motordur. Maket beşik için fazla gelebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Maketin boyutlarını ne kadar yapmayı düşünüyorsun? Silecek motoru güçlü bir motordur. Maket beşik için fazla gelebilir.

Muhafazan allah bebeği uçurmayalım :) Düşünsene ağlıyo, sistem çalışıyo ve bebek susuyo neden ? :D

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri