Ses sistemim

Arkadaşlar benim ses sistemim 2+1
Çalışırken ön tarafında bir mavi ışık yanıyordu ama birden gitti biraz baktım ama anlayamadım yanık izi felan yok patlayan veya kırılan parça yok yardımlarınızı bekliyorum

2+1 hop. ünitesinin bu mavi ledi içinde yanan besleme ünitesi parçasının içini bir aç,küçük bir besleme trafosundan hemen sonra veya smsp girişinden önce pcb üzerinde bir cam sigorta varsa ya gevşemiş veya içten yanıp atmış da olabilir.Yanmışsa ayni amperlisini çalışması için satın alıp yerine (Sig. yuvasına) koyman gerekecek.Mavi led power ışığı olarak birden bire (apansızın) gittiğine göre hop kuvvetlendiricili amfi devresinin amfi beslemesi dc. voltajı bir şekliyle kesilmiş demek ki. Bu devrede kısa devre varsa da mavi led yine yanmaz,kötü bir senaryo da düşünülürse eğer.

Bir cam sigorta eğer pcb'de hiç yoksa ya kablolar (220 vac) içten bir yerden kırılmış,ya da fiş tarafından içten kopmuş olabilir,bunu anlamak için bu kabloyu amfiden önceki bağlantısından tam ayırıp avometre ile omaj testi yap,220 vac'yle şebekeden gelen bu akımı tam olarak geçiriyor mu? Hiç geçirmiyorsa (Sesli omajda sonsuz değer varsa,buzzer her iki kablo başında da ötmediyse eğer) bu kablo-fişin yenisini buraya bir havyayla lehimle.Bu arıza sorgulamasına çalışmazsa yine kaldığımız yerden devam ederiz. Kolay gelsin.

Eee dediklerinizi tapmaya çalişt fakat bir netice alamadım acaba bnmi yapamadım

Ekli dosyalar

• 14652947496012073367535.jpg
    14652947496012073367535.jpg
    367.7 KB · Görüntüleme: 39
  • 1465294797048356272784.jpg
    1465294797048356272784.jpg
    228.1 KB · Görüntüleme: 24
Bahsettiğim mavi ışıkta bu

Ekli dosyalar

• 1465294871770-1223883402.jpg
    1465294871770-1223883402.jpg
    313.8 KB · Görüntüleme: 23
Merhaba.Devre takibine başlamadan önce fişi 2 yönlü olarak değişik takarak şebekeden fazın her 2 konumda girişe kadar geldiğini kontrol kalemiyle kontrol edin,sonra fişe tam takılı iken pcb üzerinde aşırı ısınan bir eleman var mıdır,el yordamıyla bunu kontrol etmeniz de lazımdır,daha sonra bu baskı devreyi fişten çekik iken vidalarıyla söküp altından büyüteçle lehim noktalarını iyice de inceleyin.Bir kopma,soğuk lehim,vb. herhangi bir lehim ayrılması var mıdır? Elemanlardan da ses amfi entegresine ağrılık verin öncelikle.Ama ona çok yakın olarak pcb'de diyot,zener diyot ters yönde korumak için monteli olarak da varsa bir bacağını ayırıp kısa devre kontrolünü avometreyle sesli omaj kontrollü yapın.Kısa devre iseler entegreyle birlikte asıl devreyi kısa devre yapabilirler.Sağlam iseler direk entegreye geçersiniz.

Ayrıca bu entegrenin datasheetinden bağlantı şemasına netten bir bakıp bacaklarında kaç voltun bu entegre girişinde uygulanması gerektiğini,entegre girişinde bu giriş besleme voltajının olup olmadığına ölçüp bakarak ve entegre bacaklarında avometreyle dc voltaj ölçümünde,herhangi bir kısa devre olup olmadığına ölçerek bakın. Bir iç kısa devre bu ses entegresinde varsa eğer çalışma power ledi iç kısa devreden dolayı hiç yanamaz, çok doğal olarak.Bu nedenle önce entegredeki olası bir kısa devreyi,daha sonra elektrolitik kondansatörlerin bir bacağını ayırarak kısa devre olup olmadıklarını tam teyit edin.Kısa deve olanları ayni değerlisiyle değişmeniz lazımdır.Dirençler genellikle çok ince değer değiştirmeler dışında doğrudan da bozulmaz veya bir kısa devreye doğrudan neden olamazlar,bunlar üzerinde durmayın.

Herhangi birinde bir kısa devre olursa bu tüm amfi devresini (Yani bu pcb'yi tümden) doğrudan kısa devre ettirir çünkü. Bu şekilde devre takibini en olası kısa deve olabilecekleri önce göz önünde bulundurup takip ederek yapın.Daha sonra tekrar bu kaldığımız noktadan devam ederiz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Abi dediklerini yaptım elektrik sorununu çözdüm adaptörden dolayıymış degiştirip yenisini taktım o kısım halloldu. Şimdi ise ses alamıyorum haporlore elektrik gidiyor açilişta vuruyor bi kez kablolarini birbirine sürttüğümüzdede ses var yani kesin çalışıyo ama jak kablolariyla pc'ye bağladığımızda hiçbi ses alamıyoruz. Lütfen yardım eder misin

Merhaba.Devre takibine başlamadan önce fişi 2 yönlü olarak değişik takarak şebekeden fazın her 2 konumda girişe kadar geldiğini kontrol kalemiyle kontrol edin,sonra fişe tam takılı iken pcb üzerinde aşırı ısınan bir eleman var mıdır,el yordamıyla bunu kontrol etmeniz de lazımdır,daha sonra bu baskı devreyi fişten çekik iken vidalarıyla söküp altından büyüteçle lehim noktalarını iyice de inceleyin.Bir kopma,soğuk lehim,vb. herhangi bir lehim ayrılması var mıdır? Elemanlardan da ses amfi entegresine ağrılık verin öncelikle.Ama ona çok yakın olarak pcb'de diyot,zener diyot ters yönde korumak için monteli olarak da varsa bir bacağını ayırıp kısa devre kontrolünü avometreyle sesli omaj kontrollü yapın.Kısa devre iseler entegreyle birlikte asıl devreyi kısa devre yapabilirler.Sağlam iseler direk entegreye geçersiniz.

Ayrıca bu entegrenin datasheetinden bağlantı şemasına netten bir bakıp bacaklarında kaç voltun bu entegre girişinde uygulanması gerektiğini,entegre girişinde bu giriş besleme voltajının olup olmadığına ölçüp bakarak ve entegre bacaklarında avometreyle dc voltaj ölçümünde,herhangi bir kısa devre olup olmadığına ölçerek bakın. Bir iç kısa devre bu ses entegresinde varsa eğer çalışma power ledi iç kısa devreden dolayı hiç yanamaz, çok doğal olarak.Bu nedenle önce entegredeki olası bir kısa devreyi,daha sonra elektrolitik kondansatörlerin bir bacağını ayırarak kısa devre olup olmadıklarını tam teyit edin.Kısa deve olanları ayni değerlisiyle değişmeniz lazımdır.Dirençler genellikle çok ince değer değiştirmeler dışında doğrudan da bozulmaz veya bir kısa devreye doğrudan neden olamazlar,bunlar üzerinde durmayın.

Herhangi birinde bir kısa devre olursa bu tüm amfi devresini (Yani bu pcb'yi tümden) doğrudan kısa devre ettirir çünkü. Bu şekilde devre takibini en olası kısa deve olabilecekleri önce göz önünde bulundurup takip ederek yapın.Daha sonra tekrar bu kaldığımız noktadan devam ederiz. Kolay gelsin.
Abi dediklerini yaptım elektrik sorununu çözdüm adaptörden dolayıymış degiştirip yenisini taktım o kısım halloldu. Şimdi ise ses alamıyorum haporlore elektrik gidiyor açilişta vuruyor bi kez kablolarini birbirine sürttüğümüzdede ses var yani kesin çalışıyo ama jak kablolariyla pc'ye bağladığımızda hiçbi ses alamıyoruz. Lütfen yardım eder misin

Sent from my General Mobile 4G Dual using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

PC'nin topraklama hattı mutlaka evin toprak hattına bağlı olmalı,buna çok dikkat edin,pc topraklı prizle çalışmıyorsa veya topak hattı pc'ye girişte yoksa bu hattı ayrıca çekin.Topraksız çalıştırma hem bazı parazitleri önleyemez,bazen de balans (Dengelenme) yüzünden 2 veya daha fazla hop'den ayni şiddette sesi tam olarak alamazsınız.Bazen de apansız ses kesilmeleri olabilir.Cihaza girişteki dişi jak bağlantılarını da cihaz iç kısmından önce gözle ve sonra omaj ölçerek kontrol etmelisiniz.Hopl.lere sesi taşıyan pc ses kartından gelen kablolar ses kuvvetlendiricili hoparlöre mutlaka blendajlı kablolar ile taşınmalı ve blendajı direk toprak hattına lehimle bağlı olmalıdır.Bunlara dikkat edilmezse seste açılışta çalışıp sonra kesilmeler,bazı parazitler olabilir.

Tüm jakların iç bağlantılarında bir iç kısa devre olmamalı,önce bu bağlantılardaki sağlamlığa ve birbirine hiç değmemesine dikkat edin.En kötü senaryo ses entegresinin bir veya birden fazla kanalının içten bozulabileceğidir.Bu durumda bu entegreyi söküp yenisiyle değişmelisiniz.Ancak açılışta (Anlık) olarak dahi kanallara hiç bir ses çıkışı (Hop.ler sağlam olduğu halde) olmazsa bunu yapın.Diğer durumlarda tüm bu ara (dişi ve erkek) jak bağlantılarını sırasıyla da kontrol etmeniz gerekli.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri