Ses sistemim çalışmıyor

Hocam konum şu şekildeydi hep böyle kullandım. Sanırım 220 bu değil mi 😂 ben yanlış yorumlamışım.
Aynen öyle. Zaten 220V'da imiş. Sen herhalde kertik 110V hiasında olduğu için yanılmışsın. Aslında referans alman gereken alttaki 220V yazısıydı. Neyse. Trafonun 110V sargıları yanmış. Ama 240'a alınca da ışık ve cızırtı var diyorsun. Yani trafo bozuk ama bir şekilde kopuk değil anladığım kadarıyla. Bence o trafoyu at. Ses sisteminin Servis Manual'ini (varsa) internetten indir ve şemaya göre bir trafo uydurmaya bak.

Aynen öyle. Zaten 220V'da imiş. Sen herhalde kertik 110V hiasında olduğu için yanılmışsın. Aslında referans alman gereken alttaki 220V yazısıydı. Neyse. Trafonun 110V sargıları yanmış. Ama 240'a alınca da ışık ve cızırtı var diyorsun. Yani trafo bozuk ama bir şekilde kopuk değil anladığım kadarıyla. Bence o trafoyu at. Ses sisteminin Servis Manual'ini (varsa) internetten indir ve şemaya göre bir trafo uydurmaya bak.
Hocam çok teşekkür ederim. Hatta en son açıp kapat yapa yapa hafif patlama sesi geldi. 240V sargılarını da böylece çözdük takmaya korkuyorum artık. Ses sistemim yaklaşık 15 yılı oldu. Baya sağlam ama hocam. İnternetten araştırınca birşey bulamadım manuelini daha önce farklı nedenlerden dolayı araştırmıştım. Bu konuda da sizin yardımcı olmanızı istiyorum. Uygun bir trafoyu nasıl bulabilirim?
trafonun fotosu

Ekli dosyalar

• IMG_20210513_000530.jpg
    IMG_20210513_000530.jpg
    164.5 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Hocam çok teşekkür ederim. Hatta en son açıp kapat yapa yapa hafif patlama sesi geldi. 240V sargılarını da böylece çözdük takmaya korkuyorum artık. Ses sistemim yaklaşık 15 yılı oldu. Baya sağlam ama hocam. İnternetten araştırınca birşey bulamadım manuelini daha önce farklı nedenlerden dolayı araştırmıştım. Bu konuda da sizin yardımcı olmanızı istiyorum. Uygun bir trafoyu nasıl bulabilirim?
trafonun fotosu
Rica ederim. Trafonun bağlantısı ve voltaj değerleri yazıyor zaten üstünde. Elektronik malzeme satan dükkanlardan araştırın. 2x12 V kısmı tamam da bir de 8.5v sargılı olandan bulmak sııntı olabilir. Cihaza özel bir trafo. Yakınlarınızda bit pazarı vb. yerler varsa oralara da bakabilirsin. Kolay gelsin

İş zora bindi bir de 8.5v sargılı seçeneği de var. Etrafımda yok bit pazarı hocam. İnternetten bulmaya çalışcam. 8.5V olması şart mı?

İş zora bindi bir de 8.5v sargılı seçeneği de var. Etrafımda yok bit pazarı hocam. İnternetten bulmaya çalışcam. 8.5V olması şart mı?
Kendin yapmaya çalışacaksan zorunlu..Anlayan biri devreyle voltajı ayarlayabilir.....
Sana lazım olan = 2x12v + 8,5v TRAFO...Üç çıkışlı yani.
2x12v amfiye gider..8,5v da ışık giriş çıkış ,ekran kumanda filan...
Bide böyle düşün.

2x12yi bulursun da 8.5 için 9 voltluk trafoyu doğrultma devresinden sonra diyot eklersen 8.3volt oluyor benim bildiğim. Yani 2 farklı trafo kullanmak. Bilgili arkadaşlar size bir fikir verebilir, ben sadece aklıma geleni söylüyorum.

Kendin yapmaya çalışacaksan zorunlu..Anlayan biri devreyle voltajı ayarlayabilir.....
Sana lazım olan = 2x12v + 8,5v TRAFO...Üç çıkışlı yani.
2x12v amfiye gider..8,5v da ışık giriş çıkış ,ekran kumanda filan...
Bide böyle düşün.
Hocam bu trafoyu bobinajcıya götürsem tamir edilebilir mi?
2x12yi bulursun da 8.5 için 9 voltluk trafoyu doğrultma devresinden sonra diyot eklersen 8.3volt oluyor benim bildiğim. Yani 2 farklı trafo kullanmak. Bilgili arkadaşlar size bir fikir verebilir, ben sadece aklıma geleni söylüyorum.
Teşekkürler hocam. Diyot ekleme falan biraz aşar beni. 2 trafoya razıyım ama ayrıca devre elemanları eklemek biraz sorun oluşturur.

Hocam alibaba sitesinden bir satıcıya mesaj attım. Etiketi gönderdim trafonun bana what power diyor etiket üzerinde bilgiler yok mu? Etiket üzerinde bilgi var diyorum. Resimdeki cevabı yazdı bana.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    9.8 KB · Görüntüleme: 8
Hocam alibaba sitesinden bir satıcıya mesaj attım. Etiketi gönderdim trafonun bana what power diyor etiket üzerinde bilgiler yok mu? Etiket üzerinde bilgi var diyorum. Resimdeki cevabı yazdı bana.
Trafonun watt olarak gücünü soruyor. Bence trafonun en x boy x yükseklik olarak boyutlarını gönderirsen, ve onlarda trafo konusunda uzman iseler sana tahmini olarak bir değer söyleyeceklerdir. Şunu da yapabilirsin, cihazın arkasında (varsa) etiketinde (marka-model yazan) elektriksel olarak güç değeri de yazabilir. Eğer öyleyse o etiketin fotosunu da gönderebilirsin.
Trafoyu deiştirsende düzelmeyebilir..Anlayan birine göster bence.
Arkadaş haklı. Bütün bunları halletsen bile kartta da problem çıkabilir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri