Ses sistemim çalışmıyor

Pirlede

Üye
Merhaba kullandığım ses sisteminin arka kısmında 110 V ve 240 V seçenekleri var. Şuana kadar 110 da iken bugün 240 a getirdim. Sesi fulledim ses bozuldu ardından hoparlörden koku gelmeye başladı. Hemen fişi çektim. Tekrar taktıktan sonra hoparlör çalışmıyordu, ışıkları yanmıyordu. Acaba ne yandı? 2. Fotoğraftaki trafodan mı kaynaklanıyor acaba?
IMG_20210512_193648_277.jpg

IMG_20210512_194443.jpg

Avrupada voltaj 110v ,Türkiye ve bazı ülkelerde 220v.O switc ters takılmamışsa sen 220v dan 110 getirmişsin..Pc Power larının bazılarında bu ayar var dikkat etmek lazım.Çocukken bilgisayar daha az fatura getirir diye 110a getirmiştim.sonuç aynı :)

Bilmem.Ben olsaydım o 110 switchin kablosundan başlardım.Nereye gidiyor o kablo?Sonra kartı koklardım koku varmı diye? ,gözünle bak yanan birşey varmı..Bunları yapardım..Trafo yansa çok kokardı?Resimde tüp cam sigorta var onuda kontrol et..Trafo kokmasada yanmış olabilir..Multimetreyle kontrol etmelisin..

Son düzenleme:
Bilmem.Ben olsaydım o 110 switchin kablosundan başlardım.Nereye gidiyor o kablo?Sonra kartı koklardım koku varmı diye? ,gözünle bak yanan birşey varmı..Bunları yapardım..Trafo yansa çok kokardı?Resimde tüp cam sigorta var onuda kontrol et.. Ayrıca çok koku çıktı. Açtığımda duman çıktı içerden. Yanık kokusu değil de farklı bir koku vardı.
Bu arada hocam 240V iken fişe takınca ışık yanıyor, power tuşuna basınca yüksek seste cızırtı çıkıyor. Ama 110 da birşey yok. Yukarda dediklerinizi yapcam şimdi. Ayrıca çok koku çıktı. Açtığımda duman çıktı içerden. Yanık kokusu değil de farklı bir koku vardı.

Tahminen trafoyu yakmışsın..Bu konuda çok uzman değilim bilen biri daha net birşey söyleyebilir..Kartta yanık yoksa o koku trafodan gelmiştir..Multimetreyle çıkışlarını ölçmelisin..UNUTMA 220v ÇARPAR...Trafo zincirleme ilerideki parçalarada zarar vermiş olabilir..Resimlerde görünen fazla birşey yok.Kontrol için gerekli cihazların yoksa ,gözle görünen birşeyde yoksa..işin zor.

Bilmem.Ben olsaydım o 110 switchin kablosundan başlardım.Nereye gidiyor o kablo?Sonra kartı koklardım koku varmı diye? ,gözünle bak yanan birşey varmı..Bunları yapardım..Trafo yansa çok kokardı?Resimde tüp cam sigorta var onuda kontrol et..Trafo kokmasada yanmış olabilir..Multimetreyle kontrol etmelisin..
Hocam 110 dan çıkan kablo trafoya giden kırmızı kablo. Trafoda koku var kartta birşey gözükmüyor. 110V da çalışmıyor. 240 a getirince hoparlör açılıyor ama power tuşuna basınca rahatsız eden yüksek bir cızırtı çıkarıyor ses. Multimetrem var ama nasıl ölçüm yapacağım YouTube'dan bakınca ordaki trafolarda 4 kablo varken bende 8 tane var.
Tahminen trafoyu yakmışsın..Bu konuda çok uzman değilim bilen biri daha net birşey söyleyebilir..Kartta yanık yoksa o koku trafodan gelmiştir..Multimetreyle çıkışlarını ölçmelisin..UNUTMA 220v ÇARPAR...Trafo zincirleme ilerideki parçalarada zarar vermiş olabilir..Resimlerde görünen fazla birşey yok.Kontrol için gerekli cihazların yoksa ,gözle görünen birşeyde yoksa..işin zor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210512_210303.jpg
    IMG_20210512_210303.jpg
    125.1 KB · Görüntüleme: 8
Bence başta 110V'de değildi, siz yanlış yorumlamışsınız. Belki de swiç yers yerleştirilmiş.

Bence başta 110V'de değildi, siz yanlış yorumlamışsınız. Belki de swiç yers yerleştirilmiş.
Hocam konum şu şekildeydi hep böyle kullandım. Sanırım 220 bu değil mi 😂 ben yanlış yorumlamışım.

Ekli dosyalar

• IMG_20210512_233131.jpg
    IMG_20210512_233131.jpg
    172 KB · Görüntüleme: 15

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular