Ses Sistemi

Hocam tekrardan merhabalar. Malzemeleri ancak tedarik edip yaptım devreyi. tda2030 ile ekteki devreyi yaptım. Fakat 16 ohm'luk hoparlör 4 ohm'luk hoparlörden daha az ses veriyor. Devreyi 12V 1A ile besliyorum. Acaba devre ufak mı geldi 16 ohm'luk için.
Merhabalar, 16 :ohm: luk hoparlör digerinden az çıkar fakat sesi açtıkça kalite düşüyor mu ? Ayrıca 16 :ohm: 2 tane hoparlörü paralel bağlayıp da deneyebilir misin?

Son düzenleme:
16 :ohm: luk hoparlörde sesi açınca kalite düşmüyor.
Malesef elimde sadece bir tane 16 :ohm: hopalör var

Resimde 2 adet görünüyor, o yüzden demiştim. Peki şuan hangi hoparlörler var ?

Laptop adaptörü veya 24 volt adaptör var mı? Gücü yükseltsek belki tatmin edici ses alabilirsin. Ya da simetrik besleme kaynağın varsa 2 tane tda2030 u köprü yapıp da kullanabilirsin.

Laptop adaptörüyle besledim 16 :ohm: u ama 9v da 4 :ohm: daha iyi ses veriyo gibime geldi. Elimde de bir tane tda2030 var. Şimdilik güzel ses verdi ama bir şey çalmıyorken çok cızırtı yapıyor bunu nasıl çözerim?

Laptop adaptörüyle besledim 16 :ohm: u ama 9v da 4 :ohm: daha iyi ses veriyo gibime geldi. Elimde de bir tane tda2030 var. Şimdilik güzel ses verdi ama bir şey çalmıyorken çok cızırtı yapıyor bunu nasıl çözerim?
4 :ohm: hoparlör voltaj düşük olsa da iyi ses verir , 16 :ohm: hoparlörün direnci yüksek olduğu için düşük voltaj yeterli gelmez haliyle sesi az alırsın. Cızırtıya gelince de , kullandığın aux kablosu kalitesiz olabilir. Parazit alıyor olabilir.. vs
Ses girişine 1 tane potansiyometre bağlayıp da sesi kontrol edersen belki cızırtı kesilebilir. Kolay gelsin
2002JPGG.png

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri