Ses sistemi sorunu (çözdüm)

görkemsmz

Üye
jwın M-105 2+1 eski bir ses sistemim var rastgele şarkı açıyom şarkının sözlerinin sesi gelmiyor sadece arka plan muziğinin sesi geliyor başka bir şarkıya geçtiğim zamanda güzelce çalıyor hiçbir sıkıntı yok mesela 10 şarkı açsam 7 sinde söz duyamıyom çıkmıyo hoparlörde (bilmem anlatabildimmi anlamayan yazsın anlatırım detaylı ) -HOPARLÖRLER SAĞLAM- -DEVREDE YANIK İZİ VEYA KOKUSU YOK - -ŞİŞİK KONDANSATÖR YOK - anlamadım neden yapıyor lütfen yardım edin 4 yıldır kullanıyom hiç böyle yapmadı bugün yaptı.

Hoparlörler jaklı ise tam oturduğndan, mandallı ise yine tam bastığından ve şaseleri bağladığınızdan emin olun. Sıkıntı gitmemişse hem hoparlörlerinizi ölçü aletiyle hem de cihazın hoparlör bağlantılarındaki şaseyi kontrol ediniz.

Hoparlörler jaklı ise tam oturduğndan, mandallı ise yine tam bastığından ve şaseleri bağladığınızdan emin olun. Sıkıntı gitmemişse hem hoparlörlerinizi ölçü aletiyle hem de cihazın hoparlör bağlantılarındaki şaseyi kontrol ediniz.
(şaseleri bağladığınızdan emin olun)
derken hangi şase diyorsunuz anlamadım
çok bi elektrik bilgim yok bide hoparlördeki şase nasıl oluyor söyler misiniz

Giriş uçlarından herhangi birisini sök.
Her iki hoparlörden de ses geliyorsa hoparlör şase bağlantısı ampli içerisinden kopuktur.
Ses sisteminin giriş kablosunun şasesi temas etmiyor olabilir. Kontrol et.

Giriş uçlarından herhangi birisini sök.
Her iki hoparlörden de ses geliyorsa hoparlör şase bağlantısı ampli içerisinden kopuktur.
Ses sisteminin giriş kablosunun şasesi temas etmiyor olabilir. Kontrol et.
şase derken - denmi bahsediyonuz

Aux kablonu. Kontrol et kardeşim. Baska aux kablosu varsa dene. Şarkıların frekansları farklı olduğu için böyle bir hata alıyor olabilirsin. Teknik olarak tam bilmiyorum ama bir şarkı içinde bas tiz frekansları farklı olur. Jak yuvasi da sorunlu olabilir. Tam oturmuyor ise yapar. Bazi jaklar. Aux girişine bol gelir. Kaliteli bir kablo ile sorun çözülür diye düşünüyorum
Devrede sorun olsa çalışmaz hiç cihazın. Sesle ilgili sorun genelde bu yazdıklarımdan olur diye düşünüyorum

Aux kablonu. Kontrol et kardeşim. Baska aux kablosu varsa dene. Şarkıların frekansları farklı olduğu için böyle bir hata alıyor olabilirsin. Teknik olarak tam bilmiyorum ama bir şarkı içinde bas tiz frekansları farklı olur. Jak yuvasi da sorunlu olabilir. Tam oturmuyor ise yapar. Bazi jaklar. Aux girişine bol gelir. Kaliteli bir kablo ile sorun çözülür diye düşünüyorum
Devrede sorun olsa çalışmaz hiç cihazın. Sesle ilgili sorun genelde bu yazdıklarımdan olur diye düşünüyorum
yazdığın için sağol ses sisteminin aux u soketli (rca ) auc ile değil kendiliğinden auxlu çıkıyor
ses sisteminin içinde 220 girip dc 12 v çıkaran devre var sağlam ama ses kontrol bolümünde (ses açma kapama ) yerindede soğutuculu biryer var ( entegre sanırım ) çıkaramadım ama alt tarafına baktığım zaman ( kireç gibi siyah yeşil karartılar vardı saf alkol ile sildim temizledim (diş fırçası ile) entegre bozuk olsa hiç ses vermez --beslemesi sağlam -- gürkanizmir abiminde dediği gibi aux okumasa çalışmasa ses vermez entegre bozuk olsa ses gelmez --- başka fikri olan varmı?

arkadaşlar hepiniz sağolun sorunu kurcalarken ( kablolara bakarken farkettim auxta kırmızı mavi ve şase kablosu varya onları aynı rengine göre ses sistemine bağladım sonra şaseyi iki kablodanda ayırarak devre dışı bıraktım baktımki 2 tizede ses geliyor ama şaseyi boşta bıraktığım zamanda cızırtı yapıyordu bu seferde (((auxta))) şaseyi kırmızı kabloya bağladım ve ses sistemine verdim bu sefer hepsi çalıştı ( bass ve2 tane tiz) ama hala cızırtı vardı ses sisteminde gelen boş şase kablosunuda auxun mavi kablosuna bağladım bu sefer cızırtıda gitti !!!!!!!sonucu kendim buldum !!!!!!!!! anlamayanlar için aşağıya çizim yapcam belki başkasına yardımcı olurum
Adsız.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri