Ses sistemi parazit sorunu

rightintwo

Üye
merhaba bilgisayara bağlı ses sistemini açıp kapadığım esnada bass hoparlörden aşırı parazit sesi çıkıyor.
oda lambasını açarken yada kapatırken de parazit alıyor.
bass volume potunu kıstığım zaman parazit duyulmayacak kadar azalıyor.
daha önce switche paralel 4n7/400v kutupsuz kondansatör ve trafo çıkışında 1n4007 2 adet diyot lehimleyip denedim ama faydası olmadı.
kısacası paraziti nasıl kesebilirim ?

bunun birçok sebebi olabilir.
topraklama hatası,düşük kaliteli besleme devresi,standartlara uymayan kalitesiz(blendajsız) ses bağlantı kabloları.aşırı yüksek kaliteli ses sistemleri;)
ses sistemini başka bir kaynağa bağlayıp deneyin aynı parazitlenme oluyor mu?

mp3 player veya cep telefonu

herhangibir oynatıcıya bağlı değilken de yapıyor. aslında dediğin gibi beselme ve güç devresinin kalitesizliğinden kaynaklanıyor. hani dedimki besleme girişine veya çıkışına tutturulan kondansatör diyot herneyse elemanla paraziti kesebilirmiyim

daha önceden yoksa sonradan parazit oluşduysa mutlaka besleme devresini kontrol edin,gerekiyorsa besleme kondansatörlerini değiştirin düzelecektir diye umuyorum.

çok fazla teknik bilgiye sahip değilm o yüzden anfinin fotografını çektim bahsedilen yerin neresi olduğunu gösterirmisin

DSCN1361.JPG

DSCN1362.JPG

çok net olmamadığı için iyi göremedim ama sağ tarafda inci gibi dizilmiş siyah sıralı kondansatörleri çok iyi kontrol edin,tepelerinde şişlik olan varsa mutlaka değiştirin.başka bir sorun göremiyorsanız bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

Besleme sol taraf fakat bilgin olmadığından Sn. @hakan1846 Ustamın dediği gibi bir bilene başvur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri