Ses sistemi kurulumu..

ali.kor

Üye
Merhaba..
Çok araştırdım ama bana yarayan cevapları tam olarak bulamadığım için yeni konu açtım..
Birkaç sorum olacak bilenler cevaplarsa memnun olurum :)
SENARYO..
5 bağımsız bölümümüz var ve bu 5 bölüme merkezden kumandalı ve her bölüm için dahili kumandalı ses sistemi kurmak istiyoruz..
Giriş sesleri..
1:mikrofon,,
2:pC çıkışı,,
3:TV çıkışı,,
olacak..
1 ad. merkez anfimiz bütün bölümlere her sesi iletebilecek ve bu anfi bölümlerden birinde yer alacak..Örneğin merkez anfi 1 nolu bölümde olsun ve 2,3,4 ve 5 nolu bölümlere (seçildiği takdirde) her sesi aktarsın..(İstediğimizde istediğimiz bölümü kapatabilmeliyiz ve ses ayarını ayrı ayrı yapabilmeliyiz)
Her bölüme dahili anfi koyarak mikrofon ve PC seslerini merkeze iletip oradan da diğer istenilen bölümlere aktarabilmeliyiz..( TV sesi hariç)(TV sesi sadece merkez anfiden diğer bölümlere iletilecek)
Her bölüm yaklaşık 80 m2 kapalı alandan oluşmaktadır sadece 1 nolu bölüm açık alan..Buna göre her bölüme 2 şer hoparlör koymalıyız ki ses eşit dağılabilsin..
SORULARIM:
Birbirine uyumlu hoparlör ve anfi güçleri veya teknik özellikleri ne olmalıdır..
Tesisata çekilecek kablo ne olmalıdır..
Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

üzerime alındım,cevap yazmam farz oldu.ALİ Bey merhaba.
daha önce benzer bir konu da forum içinde bir yorum yapmışdım.[h=2]Mikser + Amfi + Mikrofonlu kulaklıklar ile Lisan Laboratuvar Yapımı Hk.da[/h]
bahsettiğiniz iş gerçekten bir proje ve mühendislik işidir.tarif üzerine yapılamaz, yerinde keşif yapılmalı ve fiziksel şema çizilmesi gerekir.bu konuda yıllarca tecrübe sahibi kimselerde buradan pek fazla yardımcı olamaz diye düşünüyorum.cevap alamamanızın sebebi bu olabilir.
Ama yinede kabaca ne tür malzemeler kullanmanız gerektiği hakkında yardımcı olmaya çalışayım.
Başlangıç olarak merkezde kullanmak üzere bir ses mixer'ine
Line amplikatörlere(100v trafo çıkışlı)her zone için bir tane
Trafolu hoparlörlere
Blendajlı mic. kablolarına
Hoparlörler için 2x1.5mm ttr kablolara
Bunlar kabaca temel ihticınız olacak malzemeler.bu konuda uzman kişilerden yardım almanızda fayda var.yanlış projelendirmeden dolayı sistem atıl kalabilir.tekrar tekrar ilave yapmak zor olacaktır.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri