ses şemasındaki trafo hakkında

blackrose3

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
eski bir anons sistemi var iş yerimizde, bunu ayağa kaldırmak istiyoruz.
resimdeki, output bölümünde kırmızı ile yuvarlak içine aldığımız trafo arızalı.

Bu trafonun aynısından lazım bana, empedans trafosu diye biliyorum bunu ama yanlışım varsa düzeltin, piyasada empedans trafosu, ses çıkış trafosu, vb. hangi isimle satılıyor ?
Resimdeki gibi çok çıkışlı var mı ?
Kırsal bir yerdeyiz, internetten alabileceğim 1-2 marka veya site ismi tavsiye edebilir misiniz ? (reklam yasaksa, özelden lütfen).

Ekli dosyalar

• 60 W Power Stage.jpg
    60 W Power Stage.jpg
    165.6 KB · Görüntüleme: 69
o trafoyu bulana kadar sifir ses sistemi alirsiniz bence.

o trafoyu bulana kadar sifir ses sistemi alirsiniz bence.

aynen. Sıfırdan almaya karar verdim. :)

150~250 W'lık bir anons amfisi alacağım (100 V). zaten tesisatı hazır olan horn hoparlörler var. 1 tane anons amfisi ve 1 tane anons mikronu, 1-2 tane de ilave yerlere hoparlör almayı düşünüyorum. Kafama takılan bir husus oldu yalnız burada. Elimizde mevcut olan horn hoparlörler (5 adet 10 w 20 ohm) 100 V'lık anons amfisi için uygun değil mi. Piyasada; horn hoparlör, 100 v trafolu horn hoparlör gibi isimlerle horn hoparlörler var, zaten horn hoparlörün hepsi trafolu değil mi ? ( anons amfisi için uygun değil mi ?). Amfi için toplam güç tüketimlerine mikrofonun tüketimini de dahil edeceğiz değil mi ?

horn hoparlor hic kullanmadim tam bilemem.
amfide mikrofon tiketimi olmaz. o cikis gucune etki etmez. cikis gucunun seviyesini mikrofon potu ile ayarlarsiniz.
ama bildigim bir sey var. hoparlorlerde trafolu trafosuz-toplam dayanacagi guc yazilir. bazilarinda ise reklam amacli watt carpi omwj yazilir. o yuzden farklidir, anca takip deneyince cikar gucu ortaya.
trafolu hoparlorler empedans uyumu icin daha esnektir, ama yuksek frekans kabiliyetleri azalir, daha fazlasini arkadaslar bilir. ha su var. cidden yuksek watt ise amfi yetmez, az ses verir.

aynen. Sıfırdan almaya karar verdim. :)

150~250 W'lık bir anons amfisi alacağım (100 V). zaten tesisatı hazır olan horn hoparlörler var. 1 tane anons amfisi ve 1 tane anons mikronu, 1-2 tane de ilave yerlere hoparlör almayı düşünüyorum. Kafama takılan bir husus oldu yalnız burada. Elimizde mevcut olan horn hoparlörler (5 adet 10 w 20 ohm) 100 V'lık anons amfisi için uygun değil mi. Piyasada; horn hoparlör, 100 v trafolu horn hoparlör gibi isimlerle horn hoparlörler var, zaten horn hoparlörün hepsi trafolu değil mi ? ( anons amfisi için uygun değil mi ?). Amfi için toplam güç tüketimlerine mikrofonun tüketimini de dahil edeceğiz değil mi ?

Horn hoparlörler kullanım amacına bağlı olarak trafosuz olarak da üretilebiliyor.Sizin işinizi görecek olan cami için olan trafolu 100v horn hoparlordürElinizdeki sisteme ilave edeceğiniz hoparlör empedansı eskileriyle aynı olmalıdır.Mümkünse aynı marka model olanı ilave etmelisiniz.Toplam hoparlör gücü amplikatörün gücünü aşmamalıdır.Ancak arada çok büyük farklar da olmamalıdır.Yüksek amplikaötör gücü düşük watlı hoparlörleri kolayca patlatabilir.Elinizdekilerin toplam gücünü 50w hesap edersek,2 de ilave ile 70w a çıkar.daha fazla ilave yapmayacaksanız 100-150w arası 100v amplikatör işinizi görecektir.

resımdekı empedans trafosu çikişlar her hoparlör için ayrı ayrı eğer bırkaç hoparlör varsa bu trafoya benzer trafo koyman lazım kablo boyu çapi seste etkı yapar yakındakı hoparlörden gur ses çıkar uzak olanın sesı kısık olur

kablo uzunlugu sese etki edebilmesi icin oldukca uzun olmali. ac akmin icat edilme nedeni de budur.
misal tda2822m 0.5 watt bie entegre. buna 50 metreye yakin hat cektim. ama ses anca ceyrek miktar dustu.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri