Servoda Redüktör Kullanımı

bestk

Üye
Merhabalar servo motor ile birlikte redüktör neden kullanılır?
Redüktör bir sistemin hızını dişliler yardımıyla düşüren eleman değil midir?
Servolarda zaten hız kontrol mevcut değil mi?
Kafama takılan bu soruyu bilgi sahibi forum üyelerine sormak istedim. Teşekkürler, saygılarımla...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Daha yüksek tork sağlamak için örneğin 1e10 redüktör takmış olalım 3000 rpm ile dönen servoya.

Hızı 300 rpm'e düşecektir.

Redüktörsüz 300 rpm ile dönen motora göre çok daha yüksek bir tork sağlayacaktır.

Teşekk
Daha yüksek tork sağlamak için örneğin 1e10 redüktör takmış olalım 3000 rpm ile dönen servoya.

Hızı 300 rpm'e düşecektir.

Redüktörsüz 300 rpm ile dönen motora göre çok daha yüksek bir tork sağlayacaktır.
Teşekkür ediyorum cevabınız için. Peki servolarda tork kontrol modu da yok mu? Ya da torku belirli bir ayara parametre yardımıyla getirilemez mi?

Teşekk

Teşekkür ediyorum cevabınız için. Peki servolarda tork kontrol modu da yok mu? Ya da torku belirli bir ayara parametre yardımıyla getirilemez mi?
Soyle anlatayim. Mesela motorumuz max 1birim Nm torkta olsun. Reduktorle bunun 2e cikariyorsunuz mesela. Parametreyle fln max torku asamazsiniz reduktor olmadan.

Soyle anlatayim. Mesela motorumuz max 1birim Nm torkta olsun. Reduktorle bunun 2e cikariyorsunuz mesela. Parametreyle fln max torku asamazsiniz reduktor olmadan.
Teşekkür ederim tekrardan. Yanlış anlamayın beyin fırtınası yapmak içi soruyorum. Böylelikle daha çok şey öğreniyorum.
Peki öyleyse daha yüksek torkta bir motor seçilemez mi? Şimdi baktım 1/10 redüktör ile bir adet servo motor neredeyse aynı fiyatta. Bu yüzden kuvvetli bir servo alsak?

Teşekkür ederim tekrardan. Yanlış anlamayın beyin fırtınası yapmak içi soruyorum. Böylelikle daha çok şey öğreniyorum.
Peki öyleyse daha yüksek torkta bir motor seçilemez mi? Şimdi baktım 1/10 redüktör ile bir adet servo motor neredeyse aynı fiyatta. Bu yüzden kuvvetli bir servo alsak?
Sorun degil. Fiyat bilemiyorum kuvvetli motorda olabilir.ama reduktor kullanmanin soylede bi avantaji oluyor direk mekanige bagli olmadigi icin motorun mili. Motor mili daha korunakli oluyor.servonun enkoderi motor miline bagli oldugundan mile gelecek darbeler enkoderi bozabilir.

Sorun degil. Fiyat bilemiyorum kuvvetli motorda olabilir.ama reduktor kullanmanin soylede bi avantaji oluyor direk mekanige bagli olmadigi icin motorun mili. Motor mili daha korunakli oluyor.servonun enkoderi motor miline bagli oldugundan mile gelecek darbeler enkoderi bozabilir.
Anladım teşekkür ederim yardımınız için.

1 e 10 redüktörle servo motor aynı fiyatta demişsiniz ama şöyle düşünün.

2 Nm metrelik bir motor 1000 Euro olsun. 1 e 10 redüktör de 1000 Euro olsun.

redüktör 1 e 10 olduğu için çıkış torku 20 Nm metre olacaktır.20 Nm lik bir motor 2000 Euro değiş belki 10000 Euro fiyatı olacak. Bu nedenle fiyat önem arz ediyor.

Motor büyütmeniz sürücüyü de büyüteceğiniz anlamına gelir. O zaman maliyetiniz iyice artar.

Olayı bir de şöyle düşünün , biz hep 1 e 10 redüktör üzerinden hesap yaptık. peki ya 1 e 150 redüktör de fiyatların nasıl olacağını tahmin edin ?

1 e 10 redüktörle servo motor aynı fiyatta demişsiniz ama şöyle düşünün.

2 Nm metrelik bir motor 1000 Euro olsun. 1 e 10 redüktör de 1000 Euro olsun.

redüktör 1 e 10 olduğu için çıkış torku 20 Nm metre olacaktır.20 Nm lik bir motor 2000 Euro değiş belki 10000 Euro fiyatı olacak. Bu nedenle fiyat önem arz ediyor.

Motor büyütmeniz sürücüyü de büyüteceğiniz anlamına gelir. O zaman maliyetiniz iyice artar.

Olayı bir de şöyle düşünün , biz hep 1 e 10 redüktör üzerinden hesap yaptık. peki ya 1 e 150 redüktör de fiyatların nasıl olacağını tahmin edin ?
Teşekkür ederim cevabınız için. Peki her uygulamada redüktör kullanılmalı mı sizce?
Değilse hangi uygulamalarda redüktör kullanılmalı ve redüktör seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bu sorunuz ile alakalı forumda daha önce konu açılmıştı diye hatırlıyorum.

Çok kapsamlı bir konu bu. bir iki cümle ile cevaplayamam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri