Servo motorun ivmesini hareket esnasında değiştirebilirmiyiz?

x0914667

Üye
Servo'nun ivmesini çalışma esnasında(durdurmadan) değiştirebilirmiyiz.
Bunun için hangi teknoloji objesini kullanmalıyız.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sürücüye start komutu geldiğinde pozisyon, velocity, kalkış ve duruş parametrelerini de alır bunları hareket esnasında değiştirmek mümkün bu konuda üretici firmaların farklı çözümleri olduğunu düşünüyorum. Eğer MC_MoveAbsolute bloğu kullanıyorsan Execute girişini true ettiğin anda yükselen kenar ile verdiğin parametrelere göre işlem başlayacaktır hareket esnasında verdiğin parametreleri değiştirip tekrar execute girişini tetiklemeyi deneyebilirsin.

Sürücüye start komutu geldiğinde pozisyon, velocity, kalkış ve duruş parametrelerini de alır bunları hareket esnasında değiştirmek mümkün bu konuda üretici firmaların farklı çözümleri olduğunu düşünüyorum. Eğer MC_MoveAbsolute bloğu kullanıyorsan Execute girişini true ettiğin anda yükselen kenar ile verdiğin parametrelere göre işlem başlayacaktır hareket esnasında verdiğin parametreleri değiştirip tekrar execute girişini tetiklemeyi deneyebilirsin.
Absolute veya relative bloklarının execute girişleri tetiklendikten
sonra işlem başlıyor bu esnada hareketi durdurmadan değişim
olması gerektiği durumda execute girişi açıp kapatılacağı için
harekette kesinti meydana gelecektir.Kesinti olamadan nasıl
çözüm üretebilirim buna uğraşıyorum.

Yanılıyorsunuz harekete başlamak için execute girişine bir defaya mahsus tetik vermeniz yeterlidir.

Merhaba.Sorunuzun bir çok çözümü var.Uygulamanız ney? Eğer sadece hız değiştirecekseniz Set Override komutu var mesela.Bununlada yapılabilir. Veya arkadaşların dediği gibi execute girişi tekrar tetiklenir.
Hız geçişleri arasında duruşlar yaşanabilir ancak bunları aşmak kolay. Pozisyonlama komutlarında buffer mod olayı var. Bunu deneyin araştırın derim.Tam olarak ne yapmak istediğinizi açarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz

Merhaba.Sorunuzun bir çok çözümü var.Uygulamanız ney? Eğer sadece hız değiştirecekseniz Set Override komutu var mesela.Bununlada yapılabilir. Veya arkadaşların dediği gibi execute girişi tekrar tetiklenir.
Hız geçişleri arasında duruşlar yaşanabilir ancak bunları aşmak kolay. Pozisyonlama komutlarında buffer mod olayı var. Bunu deneyin araştırın derim.Tam olarak ne yapmak istediğinizi açarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz
Hareketim, örneğin 500 mm/S ile giderken 200 mm'lik bir kısmını 257.5 mm/S ile gidecek
sonra tekrar 500 mm/S olarak devam edecek.Bu döngü halinde devam edecek.

Selam.Hangi kontrolcüyü kullanıyorsunuz bilmiyorum ama dediğim gibi buffer mod ile duruş yaşamadan yapılır.Şöyle oluyor,İlk hareket bloğunuza execute verdiniz,bloğun çıkışındaki active bilgisini alıp,bir sonraki hareket bloğunun execute girişine koyuyorsunuz.Buffer kısımınada BufferNext şeklinde yapın.ilk hareketi yaptıktan sonra ikinci blok çalışacak.o blokta yazan hız ile istenilen mesafeye gidecektir.

CPU 1511C-1PN,sürücü olarak V90 kullanıyorum.

dediğim şekilde yapabilirsiniz.bu arada rampaları ve jerkleride ayarlamayı unutmayın

Buffer mod derken hangi teknoloji obje'yi kast ettiğiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri