Servo Spindle Motor

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Malum iş mili olarak en basit çözüm kalıpçı taşlama yada formika taşlamadır. Bizde kalıpçı taşlama kullanıyoruz ama artık onun yerine daha düzgün bir motor kullanmak istiyoruz. Başta arelin motorlarından almayı düşünüyorduk ama geçen günlerde dayımın cnc frezesinde MDF üzerine kalıp diyebileceğimiz 3 boyutlu bir işlem yaptırdık. İş mili 3000 devir ilerleme 2000 mm/dk ile sessiz sessiz tozu savurmadan o kadar güzel işledi ki malzemeyi 7/24 malzeme işleyesi geliyor insanın :D :D :D Makineyi böyle görünce dedim ki neden bizde servo motor kullanmayalım. Bir tane de Er20 gibi bir pens grubu alır taktırırız mis gibi işleriz. Ses , toz, güç kaybı gibi sorunlar ortadan kalkmış olur dedim.

1) Eksen motoru olarak kullanılan sevolar aynı zamanda iş mili olarak kullanılabilir mi ? Eğer kullanılamaz ise servo iş millerini diğerinden ayıran özellik nedir ? Nelere dikkat edilmeli.
2) Motoru aldık pens grubunu aldık ikisini birleştirdik iş mili yaptık demek kadar kolay olur mu bu hadise.
3) Servo motor alabileceğimiz yerler nerelerdir ? Hangi marka hangi tip servolara bakmalıyız. Bizim gibi sonradan görme siensicilere hangi motorlar yeterli olur ? Yoksa otur oturduğun yere ne işin var servoylamı dersiniz ? :D :D

Arkadaşım merhaba,

Spindle motor diğer daimi mıknatıslı motorlardan farklı bir motordur. Özellikle bu farkı rotorundan ve yapmış olduğu işten kaynaklanmaktadır. Daimi mıknatıslı motorların rotor manyetik alanını üzerlerinde bulunan daimi mıknatıslar oluştururken spindle motorun rotor manyetik alanını sincap kafesli bir döner transformatör oluşturmaktadır. Bu durumun gerekçesi ise spindle motorlar çok ani yön değiştirme hareketleri ve bu yön değiştirme hareketlerinde diğer manyetik eksen motorlarına oranla daha yüksek ağırlıktaki yükleri taşıdığı için zaman zaman çok yüksek demeraj(kalkış akımı) ve rejeneratif(durdurma akımı) akımlara maruz kalmalarıdır. Bu nedenle durma ve kalkma noktaları ile pozisyon yapıları diğer servo motorlar kadar hassas değildir bu nedenle hasassiyet açısından zayıf güç açısından daha üstün bir motordur.

Servo motorlarda seçimlerinde ise öncelikle ne istediğini bilmen lazım yani elektrikli motorlar gibi bana 1.5kw lık motor lazım verebilirmisiniz gibisinden sorularla servo motor alımı yaparsanız ve bu konuda uzman olmayan kişilerle karşılaşırsanız size hemen verirler istediğin güçte bir motoru fakat bu motor ile kardeş olursun çünkü sisteminde işe yaramaz. Servo motoru alırken ona uygun bir servo sürücüde alman lazım ve bunları yönetebileceğin bir plc ve haberleşme sistemin olması lazım.

Uzun lafın kısası bu tip konular çok uzmanlık gerektiren ve ince eleyip sık dokuman gerekli konulardır. Ama illaki servo motor almak istiyorsan yönmaksan elektronik diye bir firma var ve stoklarında gördüğüm kadarıyla 600 700 adet her markadan ve güçten servo motorları bulunmaktadır ve tabi piyasada illaki daha servo motor tedariği yapacağın firmalarda vardır.

Başka bir sorun olursa sorabilirsin yardımcı olabilirsem ne mutlu bana :) :)

Servo motorları cnc routerlar da isteğe göre zaman zaman kullanıyoruz ama çok derinlemesine çalışma imkanım olmadı servolar ile.

Cnc torna olsun cnc dik işlem olsun bu tip makinelerde ki servo spindle motorların normal servo motorlara göre sadece sürücü yapıları mı farklı ?

Benim sormamda ki maksat şu:

http://www.skyfirecnc.com/picshow2.asp?id=18 linkteki parçaya triger kayış ile aktarma yaparak normal herhangi bir servo motoru bağlayarak kullanabilir miyizi öğrenmek :)

Bu ilginiz için çok teşekkür ederim.

Arkadaşım merhaba,

Spindle motor diğer daimi mıknatıslı motorlardan farklı bir motordur. Özellikle bu farkı rotorundan ve yapmış olduğu işten kaynaklanmaktadır. Daimi mıknatıslı motorların rotor manyetik alanını üzerlerinde bulunan daimi mıknatıslar oluştururken spindle motorun rotor manyetik alanını sincap kafesli bir döner transformatör oluşturmaktadır. Bu durumun gerekçesi ise spindle motorlar çok ani yön değiştirme hareketleri ve bu yön değiştirme hareketlerinde diğer manyetik eksen motorlarına oranla daha yüksek ağırlıktaki yükleri taşıdığı için zaman zaman çok yüksek demeraj(kalkış akımı) ve rejeneratif(durdurma akımı) akımlara maruz kalmalarıdır. Bu nedenle durma ve kalkma noktaları ile pozisyon yapıları diğer servo motorlar kadar hassas değildir bu nedenle hasassiyet açısından zayıf güç açısından daha üstün bir motordur.

Servo motorlarda seçimlerinde ise öncelikle ne istediğini bilmen lazım yani elektrikli motorlar gibi bana 1.5kw lık motor lazım verebilirmisiniz gibisinden sorularla servo motor alımı yaparsanız ve bu konuda uzman olmayan kişilerle karşılaşırsanız size hemen verirler istediğin güçte bir motoru fakat bu motor ile kardeş olursun çünkü sisteminde işe yaramaz. Servo motoru alırken ona uygun bir servo sürücüde alman lazım ve bunları yönetebileceğin bir plc ve haberleşme sistemin olması lazım.

Uzun lafın kısası bu tip konular çok uzmanlık gerektiren ve ince eleyip sık dokuman gerekli konulardır. Ama illaki servo motor almak istiyorsan yönmaksan elektronik diye bir firma var ve stoklarında gördüğüm kadarıyla 600 700 adet her markadan ve güçten servo motorları bulunmaktadır ve tabi piyasada illaki daha servo motor tedariği yapacağın firmalarda vardır.

Başka bir sorun olursa sorabilirsin yardımcı olabilirsem ne mutlu bana :) :)
Üstat ters dönme demişsiniz şunu anlamadım cnc de kullanılan spindle lin ters dönmesi gereken bir durum olurmu ki.
Birde spindle spindle eden önemli parçalardan biride içinde kullanılan seramik rulman değilmi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üstat ters dönme demişsiniz şunu anlamadım cnc de kullanılan spindle lin ters dönmesi gereken bir durum olurmu ki.
Birde spindle spindle eden önemli parçalardan biride içinde kullanılan seramik rulman değilmi

Ters dönme mi?

Sağ/sol diş çekerken ters dönüş elbet ister :) :) tabi diş çekmek için servo spindle olmalı :)

Faruk ben de yapacağım torna için bir servo arıyordum. En az 2.2kw olsun diyorum ama kaliteli servoların ikinci elleri bile çok pahalı. Bir ara bir vatandaş ikinci el servolar için foruma ilan vermişti. Kendisiyle görüştüm. Beğendiğim bir servo için yanlış hatırlamıyorsam 3 bin lira civarında fiyat söylemişti.

Bir de servoyu kendi sürücüsüyle birlikte almak lazım.

Faruk ben de yapacağım torna için bir servo arıyordum. En az 2.2kw olsun diyorum ama kaliteli servoların ikinci elleri bile çok pahalı. Bir ara bir vatandaş ikinci el servolar için foruma ilan vermişti. Kendisiyle görüştüm. Beğendiğim bir servo için yanlış hatırlamıyorsam 3 bin lira civarında fiyat söylemişti.

Bir de servoyu kendi sürücüsüyle birlikte almak lazım.

fiyat/performans durumu nedir bilmiyorum ama şahin rulmanda uygun fiyata servolar var. 1 kw ve üstü olan modellerde fiyatlar epeyce uygun.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri