Servo sürücü

alisevinç

Üye
İyi geceler ustalarım. Bugün çalıştığım yerde şefimiz bi soru sordu. ''Servo sürücü ile asenkron motor kontrol edilir mi?'' Bende dedim ki olmaz servo motor ile asenkron motor arasındaki sarımlar farklı. Servo motorlar daima güçlü tork üretir. Ama asenkron motorlarda frekans düştükçe torkta düşer. Anca ac sürücü üzerinden tork parametlerini ayarlarsak yük tork üretebiliriz dedim. Diğer elektrikçi arkadaş da fark etmez sürülür dedi. Motor miline encoder bağlanırsa sıkıntı olmaz dedi. Ben üstelemedim, ama eve gelince araştırma yaptım. Net bilgi yok. Siz değerli ustalarıma danışmak en doğrusu geldi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
http://servodrivemotorrepairing.com/pdf/8.pdf

5) As in induction motor stator is formed by coils while in servo motor stator is formed with permanent magnet. So in induction motor very high inertia is there while in servo inertia is low. Due to that servo is very easy to stop at instant. So it is used in position control while in application where at instant position stop is not required induction motor is used.
bu linkte de söylediği gibi indüksiyon motorlarının statoru sargıdır servo motorunki sabit mıknatıstır. Bu şöyle bi fark yaratır servoların başlangıç ve durma yetenekleri fazladır yani kontrol edilmesi daha kolaydır. Asenkron motora enkoder taksan onu durdurmak ve başlatmak için gereken zaman ve enerji fazladır yani hantaldır. İkincisi uygulanan frekansla devir arasında da bi fark vardır adından da anlaşılacağı üzere.

servo sürücü ile asenkron sürülebilir kaldı ki bunun onlarca örneği var. asenkrona enkoder falan bağlamanıza da gerek yok.

servo sürücüyü yapılandırırken yani configure ederken motor seçimi yapılır. Motor seçimide siz asenkron 3 faz bir motoru süreceğim ve enkoder de olmayacak derseniz eğer sürücüye, ona göre configure ermiş olursunuz ve sürebilirsiniz.

a dan z ye tüm servolar asenkron sürebilir mi bilmiyorum ama en azından siemens beckhoff schnieder in servo sürücülerinin asenkron sürdüğünü bizzat çalıştığım iş yerinde gördüm.

Sürersin markaya göre değişir. Sn @as.yıldırım beyin dedikleri gibi.
Ona bakarsan, Siemens micromaster 440 vfd ile 0.75 kw servo sürmüşlüğüm var. Mümkün
Yalnız servo sürücünün etiket bilgisi önemli, her servo sürücü ile deneme yakarsın.

Siemens v20 ile 0,37 kw Asenkron motor sürmüştüm fakat Asenkron motor ile encoderde olsa hassas işler yapılamıyor diye biliyorum. Her sürücü de AC motor sürmeyebilir manueline bakmanız lazım.

Merhaba. Control Techniques Lenze Siemens gibi fonksiyonel sürücüler ile bu iş mümkün. Yapılandırma ayarlar kısmından istediğiniz motor seçerek yapılabilir. Feedback ayarlarını iptal etmeniz gerekiyor. Ama her servo sürücü bu işi yapmaz. Sadece servo olarak ve yine sadece üreticinin tanımladığı motor ile çalışabilir.

İyi geceler ustalarım. Bugün çalıştığım yerde şefimiz bi soru sordu. ''Servo sürücü ile asenkron motor kontrol edilir mi?'' Bende dedim ki olmaz servo motor ile asenkron motor arasındaki sarımlar farklı. Servo motorlar daima güçlü tork üretir. Ama asenkron motorlarda frekans düştükçe torkta düşer. Anca ac sürücü üzerinden tork parametlerini ayarlarsak yük tork üretebiliriz dedim. Diğer elektrikçi arkadaş da fark etmez sürülür dedi. Motor miline encoder bağlanırsa sıkıntı olmaz dedi. Ben üstelemedim, ama eve gelince araştırma yaptım. Net bilgi yok. Siz değerli ustalarıma danışmak en doğrusu geldi.
Asenktron motorlar ile de servo sistemler yapılır, servo olması için illa senkron motor kullanmaya gerek yok. Piyasadaki birçok markanın asenktron servoları da var. Fakat piyasadan temin ettiğim, örneğin gamak marka bir asenkron motoru herhangi bir servo sürücü ile sürebilir miyim diye sorarsanız, cevabı servo sürücüye göre değişir olur.

Ayrı bir konu ama esas soru, neden böyle bir ihtiyaç ortaya çıktı. Bunu konuşmak lazım, belki farklı çözümler üretilebilir. (ihtiyaca göre vfd ile pozisyonlama, vb. gibi)

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri