servo sürücü eksen sorunu

Cnc makine kalibre yaparken x ve z eksenleri 0 ' lama yapıyor y ekseni -6 ' lara geliyor. ve servo sürücü yandı. sürücünün motor çıkışında hiç enerji yok. Bunun sebebi ne olabilir.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Cnc makine kalibre yaparken x ve z eksenleri 0 ' lama yapıyor y ekseni -6 ' lara geliyor. ve servo sürücü yandı. sürücünün motor çıkışında hiç enerji yok. Bunun sebebi ne olabilir.
Sürücü yandımı yanmış olabilir mi?hangisini soruyorsunuz?
Biraz teknik bilginiz varsa motor ve süürücülerin yerlerini değiştirip kontrol edebilirisiniz ama eğer ki dediğiniz gibi sürücü de arıza varsa diğer motoruda yakabilirisiniz ki servo motorunuz fanuc sa binlerce dolar vermek zorunda kalırsınız tamir için bile!Yenisi 4000 dolardan aşağı değildir zaten.
Servo ve AC sürücülerin çıkışında normal ölçü aletleriyle voltaj göremezsiniz bunun için özel üretimli ölçü aleti kullanmanız gerekir.Sizin ölçü aletiniz buna uygun mu?
eksen kaymasına gelince Y ekseninin motorunda fren bulunmalı eğer fren arızalandıysa veya ayarı bozulduysa eksen bir miktar aşağı doğru kayacaktır yaşadığınız sorun fren arızası olabilir!

Merhaba, sürücüyü x eksenin motoruna bağladım onunda hareket ettirmedi normal ölçü aleti ile ölçüyorum hiç bir voltaj yok. Birde sürücünün yanında soğutucu var elimi ona dokunduğumda elim yandı su topladı o kadar sıcaktı. servo motorun fren sisteminin sağlam olup olmadığının nasıl anlarım?

O kadar sıcak olduysa sürücü, durum hiç iç açıcı değil gibi, Eliniz için geçmiş olsun diyorum.
MArka, model birkaç resim, fikir vermeye yardımcı olurdu,
Genelde fren voltajı 24VDC olur kablosu, motor beslemesi+encoder'den ayrıdır. Motoru kıç tarafına girer, bu şekilde fren kablosu olduğunu ayırma ihtimaliniz yüksek. sistemden hareket verirken kablo uçlarından akım gelip gelmediğini görebilirsiniz (motor hareket pozisyonunda iken enerji olacak.) Veya harici voltaj verip motoru el ile çevirip kontrolünü yapabilirsiniz.
Çalışan eksen sürücüsünde normalde çalışmayan motoru test edebilirsiniz

Merhaba, sürücüyü x eksenin motoruna bağladım onunda hareket ettirmedi normal ölçü aleti ile ölçüyorum hiç bir voltaj yok. Birde sürücünün yanında soğutucu var elimi ona dokunduğumda elim yandı su topladı o kadar sıcaktı. servo motorun fren sisteminin sağlam olup olmadığının nasıl anlarım?
anladığım kadarıyla bilgin bu makineyi tamir etmeye yetmez mutlaka profesyonel yardım alın yoksa size bu arıza çok daha pahalıya mal olacak bilginiz olsun

Biri bana bu konuyla ilgili birşey dedi. Mesela bu sürücünün parametreleri değişmiş veya bozulmuşsa bu sürücünün sıfırlama pozisyonundaki swich plcden bilgi gelse bile sürücü motoru durdurmaz dedi buda servo sürücünün ısınıp yanmasını sağlar dedi böyle birşey olabilir mi?

Biri bana bu konuyla ilgili birşey dedi. Mesela bu sürücünün parametreleri değişmiş veya bozulmuşsa bu sürücünün sıfırlama pozisyonundaki swich plcden bilgi gelse bile sürücü motoru durdurmaz dedi buda servo sürücünün ısınıp yanmasını sağlar dedi böyle birşey olabilir mi?

Cix.
Hemen öyle olmaz, sürücü dön diyorsa, motor dönmüyorsa (Encoder) sıkıştım dönemiyorum der, (veya aşırı akım çeker) bu bilgi/leri alan sürücü küt oturur yerine, bu seferde sana motoru döndüremiyorum der. (Ekranına hata kod'u yazar) kendini korumaya alır.

Valla hocam ekranda bir arıza kodu vardı ama ben sürücünün kitapçığını bulamadığım için ne anlama geldiğini anlamadım. aşırı akım çekmesinden dolayı ilk mesajımda yazdığım elimi yakan soğutucu ısınmış olabilir mi? Ayrıca bu sürücünün yanma olayı sıfırlama yapmaya başladığımızda ve sıfır değilde eksilere düşmesinden 3-5 dk sonra oldu.

Cix.
Hemen öyle olmaz, sürücü dön diyorsa, motor dönmüyorsa (Encoder) sıkıştım dönemiyorum der, (veya aşırı akım çeker) bu bilgi/leri alan sürücü küt oturur yerine, bu seferde sana motoru döndüremiyorum der. (Ekranına hata kod'u yazar) kendini korumaya alır.
Sürücünün koruma parametreleri vardır ve bu parametreleri normal kullanıcı eğer çok usta değilse değiştiremez!Ama eğer fren liyse motorunuz X ekseninin sürücüsü frenli olmadığı için fren açmayacak ve çalışmayacaktır motorunuz frenliyse:
anladığım kadarıyla bilgin bu makineyi tamir etmeye yetmez mutlaka profesyonel yardım alın yoksa size bu arıza çok daha pahalıya mal olacak bilginiz olsun
Burada çok iyi anlamıyorsanız denemeyin demiştim

Valla hocam ekranda bir arıza kodu vardı ama ben sürücünün kitapçığını bulamadığım için ne anlama geldiğini anlamadım. aşırı akım çekmesinden dolayı ilk mesajımda yazdığım elimi yakan soğutucu ısınmış olabilir mi? Ayrıca bu sürücünün yanma olayı sıfırlama yapmaya başladığımızda ve sıfır değilde eksilere düşmesinden 3-5 dk sonra oldu.
Gelen uyarı mesajını google translate yazsaydınız ne yazdığını anlayabilirdiniz keşke makineyi durdurup tercüme etseydiniz mesajı

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri