Servo Nedir ve Nasıl Çalışır?

:mad::mad:Servo motor ile step motor arasındaki genel farkı açıklayabilecek olan var mı?acil yardımlarınızı bekliyorum.yoksa konuyu yanlış bölümdeş, yanlış kişilere mi soruyorum.:confused::confused::confused:

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Mrblar, 5 Adet küçük güçlü (5+6+8v) micro servo motor ile eksen kontrolü yapacağım, örneğin 60* ekseni geçtiği zaman servo otomatikmen dururmu yoksa dişliye zarar verir mi? acil yardım ederseniz sevinirim.?
Pozisyon kontrolü içinde PLC kullanıcam yani PLC çıkış sinyallerini röleler üzerinden sürücem 24VDC Röleyi sürdükten sonra röle çıkışından potansiyometre ile (5+6+8v) düşürüp çalıştırmayı düşünüyorum ne derece doğru olur bilgilerinizi bekliyorum iyi çalışmalar herkese..

ben ac motorlarda hız kontrolünü plc ve inverter aracılığıyla yapıyorum.

:mad::mad:Servo motor ile step motor arasındaki genel farkı açıklayabilecek olan var mı?acil yardımlarınızı bekliyorum.yoksa konuyu yanlış bölümdeş, yanlış kişilere mi soruyorum.:confused::confused::confused:

bir çok fark vardır. motor mekanik, sargı yapılarından tutun çalışma prensibine kadar.
örneğin step motorlarda hareket profilini, duruş ivmesini kalkış ivmesini, s rampasını ayarlayamazsın. haberleşme protokollerin yoktur. gürültüden etkilenmesi yüksektir.
step motorlar verdiğin puls kadar sürülür. hassasiyetin servoya göre çok daha düşüktür.
servo motorlarda bu dezavantajların hiç biri yoktur demek isterim ama... piyasa da bir çok ucuz uzak doğu malları var. bazıları hakikaten step karakteristiğinde çalışıyorlar.
üst segment servo motorlarda; haberleşme protokolleri esnektir. (profibus, sercosIII, içine PLC programı yazılan motion-logic tabanlı, her biri ayrı duruş-kalkış ivmesine sahip, farklı hız ve mesafe alacak 64 pozisyon öğretebilme özelliğinde yani digital I/O, analog...)
yeni nesil servo sürücüler, içine gömülü plc özelliğiyle kendinden başka 8 aptal sürücüyü de kontrol edebilecek düzeydedir. yani bir master servo sürücü + 8 aptal servo sürücü. ve sisteminizde harici bir plc yada kontrolör yok. (bosch rexroth-indramat da bu özellik var. ayrıca siemens te çıkarmak üzere).
bazı fonksiyon blokları ile komplex işleri bir tek blok ile yapabilirsiniz. örneğin uçar testere için, saç sürme uygulamaları için, rollforming uygulamaları için... ayrıca program yazmanıza gerek kalmadan bu hazır blokları alıp sadece doğru parametreleri girerek büyük bir programlama yükünden kurtulursunuz.
ayrıca yeni nesil optical encoder ile her bir devirde 16,777,216 bit e kadar bir bilgi alabilirsiniz.

konu çok daha fazla uzatılabilir. umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:
DC servo motor diye belirtmemiz daha iyi olur.

Basit olarak servo motorlarla belirli açılarda döndürme işlemi yapabilirsin. Biz PIC16f876A ile potansiyometrenin ayarına göre açısal olarak servo kontrol ettik. Step motorlar ise adım adım hareket eder. Yani dönme açısal olarak çeşitlilik gerektirmiyorsa step motor tercih et programsal olarak PWM ayarı ile uğraşmazsın.

Merhabalar,

Bilgi için teşekkürler, elimde modelcilikte kullanılan servolar var bu servoları(3pin) bilgisayardan nasıl kontrol edebilirim, bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri