Servo motorun ısınması

Merhaba değerli arkadaşlar, dört eksen çalışan CNC makinada servo motorların biri işleme sırasında sürekli ısınıyor , tüm mekaniksel kontrolünü yaptım herhangi bir zorlanma yok , yük altında akım değerleri düşük ancak anlam veremedigim bir şekilde ısınıyor servoyu değiştirdim ancak sorun devam ediyor, motor Siemens sürücü simodrive 611 sürücüyu online olarak takip edebiliyorum, parametreleri kontrol ettim ve genel olarak uygun gözüküyor en azından sürücü ve motor senkronizasyonu için herşey tamam. Bu konu hakkında uzman bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar değerli cevaplarinizi bekliyorum teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kaç dereceye kadar ısınıyor ölçtünüz mü? Servolar sıcak çalışabilirler...

Kaç dereceye kadar ısınıyor ölçtünüz mü? Servolar sıcak çalışabilirler...
50-60 derece araliginda calisiyor, kimi zaman 60 derecenin uzerinede cikiyor, merak ettigim konu servonun periyodik olarak ani sekilde yon degistirmesi buna etken olabilirmi ?

50-60 derece araliginda calisiyor, kimi zaman 60 derecenin uzerinede cikiyor, merak ettigim konu servonun periyodik olarak ani sekilde yon degistirmesi buna etken olabilirmi ?

Periyodik yön değiştirmeler esnasında servo motor sabit hızlı çalışmakla kıyaslandığında daha fazla akım çektiği için ısınmaya sebep olur doğrudur.

Fakat 50-60 derece sıcaklık genellikle normaldir, eğer mekanik sürtünme vb. probleminiz yok ise pek dert etmenize gerek yok. Eğer motorun hızlanma/yavaşlama ivmelerini(rampalarını) düşürme şansınız varsa bir miktar düşürürseniz motor sıcaklığı azalacaktır.

Periyodik yön değiştirmeler esnasında servo motor sabit hızlı çalışmakla kıyaslandığında daha fazla akım çektiği için ısınmaya sebep olur doğrudur.

Fakat 50-60 derece sıcaklık genellikle normaldir, eğer mekanik sürtünme vb. probleminiz yok ise pek dert etmenize gerek yok. Eğer motorun hızlanma/yavaşlama ivmelerini(rampalarını) düşürme şansınız varsa bir miktar düşürürseniz motor sıcaklığı azalacaktır.
Cevabınız için çok teşekkür ederim, anlaşılan şu anda herşey yolunda, bir takımi işlemesi yaklaşık 4 saat sürüyor ve sık olarak yön değiştiriyor

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri