Servo motorda kaplin problemi

levent06

Üye
Arkadaşlar elimde 0.4 kw 1.27 nm servo motor var makine üzerinde bi mile kaplinle bağlanıp milin dönmesini sağlıyor.yalnız bazen çalışırken zırlama yapıyor makineyi açıp kapatınca düzeliyor sonra tekrar aynısını yapıyor.biz kaplini mekanikçi arkadaşlarla inceledik hasar tespit ettik aynısını bulamadık ama muadili geldi onu takıncada makineyi açar açmaz kaplini kırdı.bu sefer çelik kaplin gönderdiler oda kırılmıyor fakat enerji verir vermez zırıldıyor.motor hangi modda çalışıyorda böyle oluyor,burdaki kaplinin amacı nedir, bunun çözümü konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Selamun Aleyküm
Sorununuzun birçok çözümü olur. Yalnız resimler ve detaylı bilgi çok işe yarar. Esasen benzer sıkıntıları yaşamış bazı arkadaşlar da yardımcı olabilir.

Bahsettiğiniz problem için dik kesişim türü kaplinler bulunmakta. Eksen kaçıklığına bir miktar çözüm sunmaktalar. Universal joint dediğimiz, fırdöndü vb isimleri de olan bir bağlantı da uygun ayarlamalarla düşnülebilir. Yalnız mili motor kasnağına triger kayışla da bağlayabilirsiniz. Bunların yanında hassasiyet ve kullanım düşünülerek ara elemanlı kaplinlerin kendileri veya bu sistem dış dişliye içten saplanan dişli mekanizması ile de çözüme götürülebilir. Her yolu kendi içinde tamamlamanız sorunu çözer. Yoksa hangisi olsa bir kısım eksikliklerle işinizi görmeyebilir. Ve de üretici firmadan tavsiye alabilirsiniz.

Başarılar ileriz.

Aleyküm selam
cncaraştirma abi benim anlamadığım birşey daha önce plc ile servo kullandım pals ile sürdüm ama böyle titreme zırlama falan olmuyodu.şimdi ise bu sistemde motor boşta iken yani mile bağlı değilken bile titreme oluyor.
bide dişli falan yok motor mili ile makine üzerindeki mil karşılıklı araya kaplin giriyor.

Aleyküm selam
cncaraştirma abi benim anlamadığım birşey daha önce plc ile servo kullandım pals ile sürdüm ama böyle titreme zırlama falan olmuyodu.şimdi ise bu sistemde motor boşta iken yani mile bağlı değilken bile titreme oluyor.
bide dişli falan yok motor mili ile makine üzerindeki mil karşılıklı araya kaplin giriyor.​

Arkadaşlar elimde 0.4 kw 1.27 nm servo motor var makine üzerinde bi mile kaplinle bağlanıp milin dönmesini sağlıyor.yalnız bazen çalışırken zırlama yapıyor makineyi açıp kapatınca düzeliyor sonra tekrar aynısını yapıyor.biz kaplini mekanikçi arkadaşlarla inceledik hasar tespit ettik aynısını bulamadık ama muadili geldi onu takıncada makineyi açar açmaz kaplini kırdı.bu sefer çelik kaplin gönderdiler oda kırılmıyor fakat enerji verir vermez zırıldıyor.motor hangi modda çalışıyorda böyle oluyor,burdaki kaplinin amacı nedir, bunun çözümü konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşım senin sorunun sürücü .kablo .motor arası bir yerde
yapman gerekenler
topraklama kontrolü yap
özellikle spindıl motoru varise ve inverter ile çalışıyor ise
servo motoru sürücüye tanıt
parametreleri kontrol et ve ya default yap ve tekrar ayarla.
servo run konumuna geçmeden hiç bir sorun olmaması gerek.
run konumuna geçtikten sonra yine titreme olmaması gerek.
Saygılarımla.

Sayın Levent06 bahsettiğimiz çözümlerin bir kısmı makinenizde uygulanabilmesi için eklemeler yapmanız gerekebilir.
Boşta iken dahi titreşim yapması motor kısmıyla alakalı sorun olduğunu düşündürüyor, sizin de rahatlıkla tahmin edebildiğiniz gibi. Step motorun evvela çalışması pals, tetikleme ile olduğundan güç devamlı değil tetiklemeli, bir anlamda vuruntuludur. Bu durumda sorun olma ihtimali servoya göre daha yüksek. Devamlı döner sistemlerde dahi rezonans dediğimiz çok şiddetli durumlar olabildiğini düşünürsek, step motorlu sistemlerde de hem rezonans hem de dengesizliğin daha küçük halleri daha birçok etken ile beraber düşünülmeli.
Bazen darbe emici malzemeler kullanılabilir. Pik döküm aslında titreşimi emer, ama belirli verimli genlik değerlerinde olsa gerek. Güce göre lastik veya kurşun malzeme de düşünülebilir. Motorun bağlı olduğu kısım konstrüksiyonunu incelemek gerekir.
Sistem resimlerini ve başka bilgileri yazmanız halinde dahil olan başka arkadaşlar da olur.
Başarılar dileriz..

Bir uyarı daha
eğer kaplini takarken çekiç darbesi aldı ise servo motorun enkoderi zarar görmüş olabilir.

levent06 , Eğer sistemde mekanik bir kasma , sıkışma , zorlanma yoksa, servo sistemine mutlaka autotuning uygulayınız. srvo kazanç parametreleri bu işlem sırasında ayarlanır. Zırlama , tırlama , titreme gibi sorunlara birebir şifa niyetinedir.:)

Peki motorda ise başka makineden söktüğümüz makine imal edilirken takılı olan kaplinde problem çıkmıyor.yani aynı makineden 5-6 tane daha var hepsi boşta iken makinenin şalterini açar açmaz titremeye başlıyor.makine bizim imalatımız değil dışardan aldığımız makineler.Orjinal makine ile gelen kaplinlerde bu problem olmuyor.bide motor tork modunda kullanıldığı zaman mı kapline ihtiyaç duyuluyor.yoksa motor mili ile karşıdaki milin çarpıklığını almak içinmi kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri