Servo Motor Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılabilir?

elektrik

Üye
servo motor saplamlık kontrolü nasıl yapılabilir

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sağlamlık diye anladım ben onu.
Öncelikle motorun arızalı olduğu bilgisini servo sürücüsü markaya bağlı olarak kod şeklinde verir. Siz kullanma kılavuzlarından koda göre arızayı tespit edersiniz. Servo motor 2 kısma ayrılır.
1.Sargı kısmı
2.Enkoder kısmı
Sargı kısmında olan arıza kodu farklıdır. Enkoder kısmı için ise farklıdır. Sargı kısmını AVO metre ile ölçersin. Şase veya kısa devre ölçümü yapabilirsiniz. Enkoder arızası için ise motorun arkasından sökülen bir parçadır. Değiştirilebilir.
Yalnız şunu belirtmeliyim. Servomotor kolay kolay sargı kısmından arıza yapmaz. Ama rulmanlar çok iyi kontrol edilmelidir.
En sağlıklı kontrol sürücü ile yapılabilir.......

teşekkürler
encoder sin - cos tip yenisi ile değiştirildi. motor sargı uçları sizinde söylediğiniz gibi ölçüldü normal, fren devreden çıkıyor , herhangi bir mekanik zorlama yok, sürücü başka bir motor sürücüsü ile değiştirildi aynı hatayı yeni sürücüde veriyor.verdiği hata mekanik zorlama

Selema ac servo motor sürücüsü cn4 kodlu klemensi takılı olduğunda sürücünün içinde bulunan cam sigorta atıyor.Klemensi söktüğümde sürücü aktif motor çalışmıyor klemense bağlı kablo motora gidiyor encoder değil sürücü el kitabında cn4 motor feedback olarak belirtiliyor
Yardımcı olursanız sevinirim.

motor içinde termistör olabilir feedback geri besleme anlamına gelir eğer sigorta atıyorsa motor içinde fren varsa yanık veya kısadevreolabilir.

Anladığım kadarıyla ya enkoder kısmında sıkıntı var sana geri besleme gönderemiyor( motorun pozisyonu v.s.). yada arkadaşların dediği gibi sigorta atıyor ve motor sargıları doğru ise frende sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.

motorun rulman veya rulman yatakları boşluk yapmışsa mekanik zorlanma olabilir eğer encoderinde rulmanları bozuksada aynı

Servo motorun modelini yazsan iyi olurdu. Encoder değiştirmişsiniz....! bazı encoderlerde motorun faz sıralamasını bulabilmek için Hall sensörleri bulunur sensörler kaymışsa motor milini hafifçe zorla alarm verir.. Bir diğeride servo motor U/V/W uçlarının sıralaması yanlış olabilir. Encoderi değiştirdiyseniz Hall sensörlerinden olduğunu tahmin ediyorum.

elektrik hocam en iyisi hazır test cihazı kullanman

Servo motorun modelini yazsan iyi olurdu. Encoder değiştirmişsiniz....! bazı encoderlerde motorun faz sıralamasını bulabilmek için Hall sensörleri bulunur sensörler kaymışsa motor milini hafifçe zorla alarm verir.. Bir diğeride servo motor U/V/W uçlarının sıralaması yanlış olabilir. Encoderi değiştirdiyseniz Hall sensörlerinden olduğunu tahmin ediyorum.
thecused arkadaşa katılıyorum u v w uçlarını degiştir aynı problem bizim başımızada geldi motor uçlarını değiştirerek sorunu giderdik

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri