Servo motor kullanımıyla ilgili bir soru?

Remlak

Üye
Öncelikle tüm forum üyelerine Merhaba diyorum.
Bilgisayarımda kullanmak üzere aşağıdaki örnek resimde görebileceğiniz evlerde kullanılan menfez benzeri bir kapak yapacağım.
Makinenin açma tuşuna basınca kapak açılacak ve açık pozisyonda 60 derece açıda kalacak.
PCye kapat komutu verdiğimde kendiliğinden kapanacak hatta kapağın altındaki fanı da kapatabilecek bir sistemi nasıl yaparım?
Mekanik kısımları sorun değil yaparım, siz bana elektronik kısımlarını anlatabilir misiniz?
İnternette bulduğum 0-60 derece hareketli servo motorlar var ama bu dediğim hareketi Windows altında ya da doğrudan PSUnun elektriğine bağlayıp nasıl çalıştırabilirim?
Bu şekilde çalışan hazır kit var mıdır?
Bu yaşıma kadar mekanik işlerle uğraştım elektronik bilgim hiç yok diyebilirim. Anlatımlarda bilgi seviyemi de göz önünde bulundurmanızı rica ederim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Örnek resim:
mf404.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Windowsta otomatik çalıştırmak için bir yöntem buldum. Belki işinize yarayabilir.
Diğer işlemler için henüz çözüm bulamadım.

Servis oluşturmak için servis olmaya müsait olan bir exe’yi aşağıdaki şekilde “sc.exe” yardımı ile kaydedebiliriz.
sc create OrnekServis binpath= “C:\Ornek\Ornek.exe”
“binpath=” vs gibi seçenekler kullanılırken “=” işaretinden sonra boşluk bırakılmaz ise sürekli “help” gösteriliyor.
OpenSCManager failed – Access is denied.
Hatasını almamızın nedeni ; Administrator haklarına sahip olmamamızdır. Cmd’ye sağ tıklayarak administrator olarak çalıştır dememiz gerekiyor.
sc delete OrnekServis” te oluşturulan servisin silinmesini sağlayacaktır.

Kaynak : Windows’a Servis Ekleme « meturhan

kardeş bunu direk pc ile sürmemelisin pc zarar görebilir araya servo sürücü modül kullanmalısın. pic ile servo sürme ve usb ile pic kontrolü devrelerine bakarsan bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. pc ile pic devresini yöneteceksin pic devresi de servo motoru kontrol edecek. pic devresine iki tane de açma kapama butonu ekle her zaman pc açık olmayabilir bu butonlarla açıp kapama yapabilesin.

LPT portundan direk motoru opto kuplörlerle kontrol edebilirsin(+Güç transistörleri).
Fanıda aynı şekil durdurabilrisin. Dikkat edeceğin konu motor pozisyonunun feedback(geri bildirim yapman).
Forumda bu işi yapacak(internet üzerinden) program paylaşmıştım ararsan bulursun....

Kolay gelsin..

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Bir iki soru daha sorayım.
Bir kaç gün yanıt alamayınca bir adet "DC Motor" aldım.
12V DC 5rpm High Torque Gear Box Electric Motor | eBay
Kumanda için ise "Toggle Switch" aldım.
3 Pin SPDT on Off on Toggle Switch 6A 125VAC | eBay
Bunlarla manuel olarak kumanda etmeyi düşündüm.
İlk olarak otomatik düşünmüştüm kart alacaktım ama bu kartın programlanması gerekiyormuş.
Başta da dediğim gibi mekanik sistemlerde sorun yaşamıyorum ama bu karta program yazamayacaktım.
Sistemi henüz oluşturmadım ve yazdıklarınızdan sonra da benim yapamayacağımı anladım.
İsteyen olursa ücretiyle program yazmasını rica edebilirim. Ben İzmirdeyim ilgilenen olursa görüşebilirim.
Bir de yukarıda aldıklarımdan başka "Kart" alacağımı biliyorum bana kart önerisi ve ayrıca almam gerekenler varsa yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri