Servo Motor ile lLineer Hareket Sistemi

nanotek87

Üye
Slm arkadaşlar ;
Bitirme projesi olarak lineer hareket sağlayan bir sistem tasarımı aldım. Projem için hassas konumlanma özelliği nedeniyle bir servo motor, servo motor sürücüsü, lineer hareketi sağlayacak olan bir vidalı mil, hareketin sağlanacağı vidalı mil tahrik sistemi için baş ve arka tarafa 2 tane limit sensör ve hareketin ne kadar olacağının belirlenmesi için bir PLC ( simens S7-200 olabilir ) bilgilerin de girilebileceği bir de bilgi ekranı ile projemin yapılabileceğini düşünüyorum. Proje de atladığım yerler veya daha iyi fikir önerilerinde bulunursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
FM354 kontrollü S7-300 PLC daha profesyonel bir uygulama olacaktır.

teşekkürler hocam ben özellikle projem için maliyet açısından asgari olabilecek şekilde ürün seçmeye çalıştığımdan S7-200 yazmıştım şüphesiz ki konumlanmanın çok önemli olduğu özel uygulamalar için S7-300'ün performansı daha iyi olacaktır

Servo surucuyu seri/ethernet uzerinden PC'ye baglayip pozisyon bilgilerini bilgisayardan girebilirsin. O zaman PLC ve veri girisi icin ayri bir panel kullanmana gerek kalmaz. Neyle kontrol edecegin, pozisyon hassasiyetini etkilemez. Servo surucu o kismini halleder.

teşekkürler emrah hocam bu öneriniz en azından projem için eldeki mevcut imkanlar ile kullanılabilecek olmasından dolayı bir parçadan da olsa kurtardı beni böylelikle

nanotek87 , dahili pozisyonlama modu olann servo alırsan sadece servo kullanırsın.

deniz77 hocam bilgilerinize sığınarak konuyu biraz daha açabilirseniz çok sevinirim aşağıda ki linkde konu hakkında bilgilere ulaştım ama biraz havada kaldı gibi bende de

METE OTOMASAYON

nanotek87 , dahili pozisyonlama modu olann servo alırsan sadece servo kullanırsın.

Sadece belirli birkac noktaya gidecekse dahili pozisyonlamali servo isine yarar. Hareket noktalari degisiyorsa, servo surucunun yaninda bir kontrol unitesi (yani bir PLC veya PC) olmasi gerekir.

yok emrah_ hocam önceden belirlenen noktalara giden konumları önceden belirlenen sabit bir sistem olmayacak düşündüğüm proje onun için kontrol ünitesi de gerekli benim için açıklamanız için de teşekkürler

nanotek87 , değişkenlik istiyorsan kontol ünitesi kullan. Ama sen bu işi öğrenmek ve ileride endüstriyel uygulamalarda kullanmak istiyorsan. Projeni plc , hmi , servo kullanarak yapman senin açından daha iyi olur. Çünkü plc den servo kontrolünü deneyerek öğrenmiş olacaksın ve motion kontrol komutları ile deneyim kazanıcaksın. Bu benim fikrim. Maliyeti pc ye fazla olabilir. Bunun için uygun fiyatlı ama kullanışlı delta DVP28SV11T plc , ASD-B serisi servo DOP-B 5.6inç hmi senin işini görür. Ama ben siemens le yapıcam diyiyorsan S7-1200 plc kullan. Pozisyon kontrol komutları ve dahili pals çıkışları mevcut , S7-1200 de. Unutma siemensten servo kullanırsan maliyetinde artar. Bu arada limit sensörleri dışında birde home sensörü kullanman gerekir. Referans noktasını böylece belirlemiş olursun.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri