Servo motor hesabı

arda1658

Üye
merhaba arkadaşlar bi sorum olacaktı bir servo motor seçim uygulaması yapacağım excel ile fakat nasıl hesaplayacağım bilemiyorum. Sistemim vidalı mil ile olacak . Vidalı mil uzunluğu 1 m yüküm en fazla 2kg bu işi yapma süresi olarak 5 saniye diye belirledim. sistem yatayda çalışacak. Bu isteklerime uygun bir hesap yapmam lazım ve servo motor seçmem lazım . Eğer yardımcı olursanız sevinirim.

Yanıtınız için teşekkür ederim ama bu programı daha önce denedim bir türlü açamadım şimdi tekrar denedim yine açamadım.

merhaba arkadaşlar bi sorum olacaktı bir servo motor seçim uygulaması yapacağım excel ile fakat nasıl hesaplayacağım bilemiyorum. Sistemim vidalı mil ile olacak . Vidalı mil uzunluğu 1 m yüküm en fazla 2kg bu işi yapma süresi olarak 5 saniye diye belirledim. sistem yatayda çalışacak. Bu isteklerime uygun bir hesap yapmam lazım ve servo motor seçmem lazım . Eğer yardımcı olursanız sevinirim.

Çok üst seviye bilgim olmamakla birlikte kritik nokta tork değeri. Yani motorun hızı zaten sabit. Servo motorlarda iki nokta arasında gidebilecek en hızlı şekilde gidiyor. Zaten tork arttırmak için redüksiyon var.

Neyse. Sen tork hesabını yapman lazım. 1m 2kg için tork 2kg metredir. Bu güçte bir servo almalısın. Tabiki emniyet payı olarak biraz daha yüksek alman daha sağlıklı olacaktır. Buda servo motor için hayli yüksek. Şuan bir siteden karşıma çıkan servolara baktım en yüksek torkta olan servo 0.32 kg metre torkuna sahip. Fiyat 378 TL. Senin ihtiyacın olandan hayli az. Dolayısıyla tasarımı servo değil başka bir kompanent üzerinden tasarlaman daha sağlıklı olabilir.

Tork hesaplaması,
Yük x yuk kolu= tork
2kg x 1 metre = 2 kg metre

Servo için genelde kg cm biriminde verilir. O yüzden 100 e bilmelisin
Ornek
32kg cm durma Torku olan sevo, senin sisteminde 0,32 kg metre olarak çalışacaktır.
Buda 0,32 kg ağırlık kaldırabilir demek.

Saygilar

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri