Seri ve Paralel Bağlantı hakkında ( Lambalar, Zayıf akım, Yangın tesisatı vs )

elektelekt

Üye
selam abiler. Bu konuda yeniyim birşey sormak istiyorum.
Örnek: komütatör bir anahtarda bir odada büssürü lamba varsa lambalar birbirine paralel bağlanır ama sigortaya seri bağlanır. Veya yangın tesisatıda dedektörler birbirine seri bağlanmalı, zil tesisatında zil butonları birbirine paralel bağlanmalı. Bu bağlantılarının yapılış anlamında mantığını biliyorum örnek lambalar nötr hattında birleştiği için paralel bağlanmış oluyorlar iki ucları aynı diye.

Benim sorum bağlantı olarak değil; mantık olarak seri ve paralel bağlanmak ne ile alakalı? Mesela neden bir odadaki lambalar birbirine paralel ama sigortaya seri bağlanmalı buradaki işleyiş nedir ? yada neden dedektörler birbirine seri? yada zil butonları kendi arasında paralel bağlanmalı. Mantık nedir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam..
Okurken devreyi yaktım. Senin halini düşünmek bile istemiyorum :eek:
Soruyu biraz genişletsek yada daraltsak daha iyi olmaz mı?.
Lambalar hem paralel hemde seri bağlanabilir.
Dedektörler IP yada Analog yada yazılım tiplerine göre her iki çeşitte de bağlanabilir.
Yani @wild_for arkadaşın dediği gibi, daha öz olursa yardımcı olabiliriz.

Sorunun kısa cevabı şu
Seri bağlantıda akımlar eşit. Paralel bağlantıda voltajlar eşittir.

Stop devreleri kapalı devrelerdir.Bu devrede seri olarak bağlanır.Paralel olursa örneğin 2 stop butonu var 1.sine bastığın zaman enerji 2. buton üzerinden devreyi besleyecektir.Start devreleri açık konumlu devrelerdir.Birden fazla start butonu seri bağlanırsa 1. butona bastığımızda enerji 2. butonda bekleyeceği için sisteme enerji gitmez.Bu yüzden zil butonları start butonu olduğu için paralel bağlanır.Aydınlatmada lambaları seri bağlarsan 1. lambadan sonra gerilim düşümü olacağı için 2. lamban 1. lambaya göre çok daha düşük yanacaktır.Sigorta sistemdeki çekilen akıma göre seçmiş olduğumuz sigorta değerine göre kısa devre veya yüksek akım çektiğinde atar.Bu yüzden sigortalar seri bağlanır. ( Ben daha paralel bağlayanını görmedim :) )

Aydınlatmada lambaları seri bağlarsan 1. lambadan sonra gerilim düşümü olacağı için 2. lamban 1. lambaya göre çok daha düşük yanacaktır.
Merhaba,
Açıklama gayet güzel.
Fakat bu kısımda bir ayrım yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin lamba güçleri aynı yada farklı gibi.
İyi çalışmalar..

Evimizdeki ampul 220 volt ile çalışabilir diye üretildiğini varsayarsak bu ampul çalışırken sistemden verimli çalışabilmesi için 220 ac yi kullanırken aynı anda istenilen watt değerine ulaşıncaya kadar sistemden akım çeker.Biz sisteme 2. ampulüde seri bağlarsak bu ampüller 100 watt enerji tüketimine göre üretildiğini düşünürsek,1. lambadan 220 v R fazını bağlarsak çıkış kısmına bu faz bir direnç ile karşılaşarak geleceğinden 2. lambaya daha düşük bir enerji geçişi yapacaktır. 1. lambadan sonra gerilimi 180 voltmuş gibi düşün.2. lamba 1. lambaya göre daha az ışık verecektir.

Hmm. Ayrıntılı düşünmüşsün.
Ortalama 5 m mesafe için pek ayrıntı görememiştim ama mesafeler uzadıkça dediğin doğrudur.

Selam..
Okurken devreyi yaktım. Senin halini düşünmek bile istemiyorum :eek:
Soruyu biraz genişletsek yada daraltsak daha iyi olmaz mı?.
Lambalar hem paralel hemde seri bağlanabilir.
Dedektörler IP yada Analog yada yazılım tiplerine göre her iki çeşitte de bağlanabilir.
Yani @wild_for arkadaşın dediği gibi, daha öz olursa yardımcı olabiliriz.

:) haklısınız. Ben sadece sunu demek istemiştim. Büyük bir salonda 3 ayrı lamba varsa, bunlardan bir tanesi bozulursa diğerlerinin bozulmaması için hangi baglantı yapılması gerekir bu anlamda sormustum aradaki fark nedir diye?
Stop devreleri kapalı devrelerdir.Bu devrede seri olarak bağlanır.Paralel olursa örneğin 2 stop butonu var 1.sine bastığın zaman enerji 2. buton üzerinden devreyi besleyecektir.Start devreleri açık konumlu devrelerdir.Birden fazla start butonu seri bağlanırsa 1. butona bastığımızda enerji 2. butonda bekleyeceği için sisteme enerji gitmez.Bu yüzden zil butonları start butonu olduğu için paralel bağlanır.Aydınlatmada lambaları seri bağlarsan 1. lambadan sonra gerilim düşümü olacağı için 2. lamban 1. lambaya göre çok daha düşük yanacaktır.Sigorta sistemdeki çekilen akıma göre seçmiş olduğumuz sigorta değerine göre kısa devre veya yüksek akım çektiğinde atar.Bu yüzden sigortalar seri bağlanır. ( Ben daha paralel bağlayanını görmedim :) )

Cidden tesekkürler güzel anlatım. Son sorum peki ustam örnek bir ATY 4*18 floresanlar oluyor. Bu 4lü armatürün içindeki 4 floresanı 2'li 2'li gruplara ayırıp birine seri baglıyorlarmıs sanırım. Bunun sebebini merak etmiştim?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri