Seri ve paralel Ayarli guc kaynagi

Bu işi lineer regülatör mantığı ile yapacaksanız LM723 entegresini öneririm.

Anahtarlamalı mantıkla ilerleyecekseniz TL494 entegresini öneririm.
Sayın @serkan_48 ustam
Benim istediğim güç kaynağı tam olarak şu aslında,
5 amper civarı
12 volt sabit çıkış
5 volt sabit çıkış
Bir adet USB çıkışı
Ve 1-30 volt ayarlanabilen çıkış.
Böyle bir şey çok lazım bana ama yapamadım.
Neredeyse tutup 400 lira verip bişey alacak duruma geldim yaa.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın @serkan_48 ustam
Benim istediğim güç kaynağı tam olarak şu aslında,
5 amper civarı
12 volt sabit çıkış
5 volt sabit çıkış
Bir adet USB çıkışı
Ve 1-30 volt ayarlanabilen çıkış.
Böyle bir şey çok lazım bana ama yapamadım.
Neredeyse tutup 400 lira verip bişey alacak duruma geldim yaa.

Dostum keşke yakın olsaydında beraber yapsaydık.

Tarif etmekle değilde önce işin temelini öğrenmeni öneririm. Devre elemanları nedir nasıl çalışır hangisi ne görev görür. Sonrasında bir şemaya baktığında okuyabiliyorsan devre kurmayada başlarsın.

Bu iş boz yap gibi değil.

Bu noktada hızlı ilerlemek için kit halinde satılan hazır devreleri kullanmanı öneririm.

Vaktim olsa LM317 ile ilgili devreyi nasıl bağlanacağını çizebilseydim. Diğer açtığın konularda bir video paylaştığımı hatırlıyorum nasıl bir voltaj regülatörü yapabileceğin hakkında. Umarım konuları karıştırmıyorumdur.

Dostum keşke yakın olsaydında beraber yapsaydık.

Tarif etmekle değilde önce işin temelini öğrenmeni öneririm. Devre elemanları nedir nasıl çalışır hangisi ne görev görür. Sonrasında bir şemaya baktığında okuyabiliyorsan devre kurmayada başlarsın.

Bu iş boz yap gibi değil.

Bu noktada hızlı ilerlemek için kit halinde satılan hazır devreleri kullanmanı öneririm.

Vaktim olsa LM317 ile ilgili devreyi nasıl bağlanacağını çizebilseydim. Diğer açtığın konularda bir video paylaştığımı hatırlıyorum nasıl bir voltaj regülatörü yapabileceğin hakkında. Umarım konuları karıştırmıyorumdur.
Haklısınız ustam pek bilgim yok.
çalışma masamda kullanmak için böyle bişey yapmayı çok istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum.

@serkan_48 ustam,
Sizin sayenizde bu işi yapacağım buna eminim.
Benim elimde ac 18 volt veren bir trafo var.
18x1.41=25.38 DC volt.
Köprü diyot ile doğrultma yaptım,
35 volt 2200 uf kapasitör ile filtreledim.
Buraya kadar tamam.
Lm317 nin 1.ve 2.bacağına bağlanacak direnç 220 ohm mu olacak?
Video da sadece 1 adet kapasitör kullanılmış ben iki adet kullanacaksam ikinci kapasitör ün değeri ne olmalı.

Hep aynı şeyleri söylemiş gibi oldum kusura bakmayın.
Köyde imam olunca can sıkıntısı çok oluyor.
Ben çok seviyorum uğraşmayı.
Sayenizde bu güç kaynağını yapacağım inşallah :)

@serkan_48 ustam,
Sizin sayenizde bu işi yapacağım buna eminim.
Benim elimde ac 18 volt veren bir trafo var.
18x1.41=25.38 DC volt.
Köprü diyot ile doğrultma yaptım,
35 volt 2200 uf kapasitör ile filtreledim.
Buraya kadar tamam.
Lm317 nin 1.ve 2.bacağına bağlanacak direnç 220 ohm mu olacak?
Video da sadece 1 adet kapasitör kullanılmış ben iki adet kullanacaksam ikinci kapasitör ün değeri ne olmalı.

Hep aynı şeyleri söylemiş gibi oldum kusura bakmayın.
Köyde imam olunca can sıkıntısı çok oluyor.
Ben çok seviyorum uğraşmayı.
Sayenizde bu güç kaynağını yapacağım inşallah :)

Hocam azmin elinden hicbirsey kurtulmaz az vakit bulunca size cizeyim. Lm317 ile ayarli guc kaynagi semasini istediginiz sekilde cizerim sizde ona gore baglayip lehimleyip denersiniz.

Elinizde olcu aleti varmi kullanmayi biliyor musunuz?

Hocam azmin elinden hicbirsey kurtulmaz az vakit bulunca size cizeyim. Lm317 ile ayarli guc kaynagi semasini istediginiz sekilde cizerim sizde ona gore baglayip lehimleyip denersiniz.

Elinizde olcu aleti varmi kullanmayi biliyor musunuz?
Ustam Allah razı olsun.
Ölçü aletim var kullanmayı biliyorum.
Böyle söylediniz ya ben zaten yapmış gibi oldum.

bende bir buyuk trafo var 8 volt 16 volt 32 volt 50 volt Ac deyerleri. ben Ayarli guc kaynagi yapmak istiyorum .Mesala beb Simdi O trafodan 32 volt Kullanaraq ve 2 tane lm338k mosfet kullansam 10 amper ala bilirmiyim yoksa Trafodan Çıkan amper bilmem şartmı ? lm338k 5 amperlik bir mosfet Elimde 50 Amper 1000v kopru diot ve 450 volt 1000mf Kondasator bulunuyor sağlam bor ayarli güç kaynağı yapa bilirmiyim ?

Trafo 500 va ise yapabilirsiniz. Kondansatör 80 - 100 volt olsa yeterli. Kademeli trafo olduğundan daha az güç kaybı ile yüksek akımlar alabilirsiniz.
0 - 8 - 16 - 32 - 50 voltluk trafodan 8 - 16 - 18 - 24 - 32 - 34 - 42 - 50 volt gibi gerilimler alabildiğiniz gibi 2 x 8 volt 2 x 16 volt gibi 2 katı akıma sahip gerilimlerde alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri