seri port kontrollü kameralı araç

ertunc_26

Üye
merhaba ben resimdeki gibi bir arayüz olşturp kameralı bir aracı kontrol etmek istiorum arayüzde ileri geri sağ sol ve kamera ekranı bulunacak sadece yardımcı olursanız sevinirim.

Visual Basic 2010 da benzer bir çalışma yaptım.
1 tane uzaktan kumandalı araba aldım.
Üzerinde pic bulunan 4 role(ileri,ger,sağ,sol için) devresi yaptım.
Kumandanın içini açarak her çıkışına(ileri,geri,sağ,sol) kablolar bağladım.
Bu kabloların diğer ucunuda sırasııyla rolelerime bağladım.
Bu sayede role çektirme devresi ile uzaktan kumandalı aracı kontrol etmiş oldum.

Bilgisayar tarafından kod kısmı oldukça basit.
Senin yapman gereken aracın kumandası ile bilgisayar arasına üzerinde pic bulunan bir devre.
Kamera konusuna gelince VB ekranına bilgisayara bağlı kameraları çekebiliyosun.
Hatta kayıt falanda yapıyosun bununla ilgilide bir çalışma yaptım.

Detaylı şekilde ne istediğini anlatırsan elimden geldiğince yardım ederim.

Visual Basic 2010 da benzer bir çalışma yaptım.
1 tane uzaktan kumandalı araba aldım.
Üzerinde pic bulunan 4 role(ileri,ger,sağ,sol için) devresi yaptım.
Kumandanın içini açarak her çıkışına(ileri,geri,sağ,sol) kablolar bağladım.
Bu kabloların diğer ucunuda sırasııyla rolelerime bağladım.
Bu sayede role çektirme devresi ile uzaktan kumandalı aracı kontrol etmiş oldum.

Bilgisayar tarafından kod kısmı oldukça basit.
Senin yapman gereken aracın kumandası ile bilgisayar arasına üzerinde pic bulunan bir devre.
Kamera konusuna gelince VB ekranına bilgisayara bağlı kameraları çekebiliyosun.
Hatta kayıt falanda yapıyosun bununla ilgilide bir çalışma yaptım.

Detaylı şekilde ne istediğini anlatırsan elimden geldiğince yardım ederim.

suan normal kumandayla iletişim sağlanıyor ben seri port uzerinden yukarıda ilk mesajımda verdiğim arayuz gibi bir arayuzden kontrol etmek istiıorum bilgisayar uzerinden burda tıkanıyor hersey.

Seri porttan veri göndermek kısaca şöyle.

İlk önce bilgisayarına bağlı seri portun port name'ine bakıyosun(bilgisayar/özellikler/aygıt yöneticisi) burada comportlardan altında gözükür.

Daha sonra Visul basic form ekranına 1 adet seri port nesnesi 1 adet geçici olarak buton nesnesi ekliyorsun.Buton yerine klavye tuşu daha sonra yapılır.

Eklediğin seri port nesnesinin name'ini bilgisayarına bağlı olan seri portun name'ini veriyosun.(COM1,COM15 vb. gibidir).

Daha sonra butonun click olayına
seri portu açma kodlarını yazıyorsun.

SerialPort1.Open();

Seri portu açtık.

Formun KeyPress olayına şu kodu yazıyosun.

If e.KeyChar.ToString() = "w" Then
SerialPort1.Write("0")
End If

Bu kod "w" tuşuna basılı tutma anlamına geliyor. Eğer w tuşuna basılıyorsa porta 0 gönderiyor.

Seri port gelen bu bilgiyi üzerinde pic bulunan devreye yolluyor.Picte gelen bilgiye göre işlem yapıyor.

İşlemler sırasıyla böyle gerçekleşiyor.

Yaptığım uygulamayı link atıcam birazdan.İncelersin ekstra şeylerde var anlamazsan yazarsın.

Seri porttan veri göndermek kısaca şöyle.

İlk önce bilgisayarına bağlı seri portun port name'ine bakıyosun(bilgisayar/özellikler/aygıt yöneticisi) burada comportlardan altında gözükür.

Daha sonra Visul basic form ekranına 1 adet seri port nesnesi 1 adet geçici olarak buton nesnesi ekliyorsun.Buton yerine klavye tuşu daha sonra yapılır.

Eklediğin seri port nesnesinin name'ini bilgisayarına bağlı olan seri portun name'ini veriyosun.(COM1,COM15 vb. gibidir).

Daha sonra butonun click olayına
seri portu açma kodlarını yazıyorsun.

SerialPort1.Open();

Seri portu açtık.

Formun KeyPress olayına şu kodu yazıyosun.

If e.KeyChar.ToString() = "w" Then
SerialPort1.Write("0")
End If

Bu kod "w" tuşuna basılı tutma anlamına geliyor. Eğer w tuşuna basılıyorsa porta 0 gönderiyor.

Seri port gelen bu bilgiyi üzerinde pic bulunan devreye yolluyor.Picte gelen bilgiye göre işlem yapıyor.

İşlemler sırasıyla böyle gerçekleşiyor.

Yaptığım uygulamayı link atıcam birazdan.İncelersin ekstra şeylerde var anlamazsan yazarsın.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için projenizide inceleyip takıldığım yerleri sorarım size.

çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için bana bir yol gösterceğinden eminim.

Selamlar arkadaşlar,
Benimde seri iletişim üzerine bitirmem bulunmakta. Aeroww adlı kullanıcının üstte paylaştığı seri iletişim.rar dosyasını zamanında indirenlerin tekrar burada paylaşması mümkün müdür? Şimdiden tesekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri