Seri NO ve NC kontak kullanımı neden yapılıyor?

yaman9

Üye
1598265485217.png

PLC yazılımlarında yukardaki devrenin kullanılmasının sebebi nedir? Yani output her durumda lojik 0 . Bana anlamsız geliyor.

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Aynı inputun bu şekilde kullanıldığı hiç bir örnek görmedim. Farklı inputlar olabilirmi acaba.

Ekli dosyayı görüntüle 67107
PLC yazılımlarında yukardaki devrenin kullanılmasının sebebi nedir? Yani output her durumda lojik 0 . Bana anlamsız geliyor.
Arkadaşlar bazı yazılımcılar bunu yapar.pratik olarak o koldaki çıkışı pasif etmek için kullanırlar.
Ve unutulup gider.silmeyi unutmuştur.ve kontrol edin derim.Ve oradaki outputu başka bir satırda aktif yazmıştır.

bu ve benzeri algoritmayı ben de kullanıyorum.

bir çıkışı kesmek istediğimde normalde lojik kısmını silmek gerekiyor ama bu yöntemi kullanırsam daha sağlıklı oluyor.1 yıl sonra plc ye bağlandığımda nereyi iptal ettiğimi görebiliyorum.

ilave olarak şöyle bir şey düşünün .onlarca NO ve NC nin gerek seri gerek paralel bağlantılarla bir outputu tetiklediğini düşünün. yukarıdaki yöntemi kullanırsanız neyi neden iptal ettiğinizi daha iyi anlar ve hatırlarsınız. Aksi taktirde günün birinde o onlarca NO ve NC yi tekrar yazmak gerekebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 67107
input A yı başka bir satırda kullanmıştır bu satırı silmeyip pasif hale getirmiştir.bazen yazılımda ekleme yaparken orjinal satırları silmek istemeyebiliyoruz .Böyle uygulamalar yapılabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri