Seri Lamba Nedir?

Katılım
5 Nis 2015
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
22
Öğretmenimin verdiği ödevi internette araştırdım bulamadım. Geçen dönem bana bu forumu tavsiye etmişti belki yardım edersiniz. Seri Lamba nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Kullanılır? bu soruları cevaplarsanız sevinirim dediğim gibi internette araştırmama rağmen bulamadım
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,237
Puanları
2,508
Konum
BURSA
Seri lamba tekniği elektrikçilerin pratik olarak buldukları ve K.A.K.R. nin tam çalışma fonksiyonunu,üzerindeki test butonuna hiç basmadan,daire içinden seri lambayı yakarak yapabildikleri bir testtir.100 watt bir ampül topraklı prizlerdeki toprak ve faz arasında bir duya bağlı iken yakılarak, K.A.K.R'sinin bu esanda atıp atmadığı gözlenir.Eğer atıyorsa rölede herhangi bir arıza bulunmayıp tam çalışıyor demektir.Bu bilgi resmi de değildir,yani tesisat elektrikçileri tarafından kendilerince pratik olarak geliştirilmiş bir yöntemdir,eğer seri lambadan tam kastınız buysa.

Bir de 2 adet ac jeneratörün senkronize edilmesinde yani ayni frekansa getirilmesinde flamanlı ampülden (Seri lamba tekniği ile frekans eşitlenmesi konusudur) ayni şekilde ampülün tam söndüğü anda jeneratörlerin paralel olarak bağlanmasında bundan yine faydalanılır.Bu bilgi ise resmidir ve tüm kaynaklarda yer alır.Ama öğretmeninizin kastettiği ilki, yani seri lamba tekniği ile K.A.K.R. 'nin pratik testi olabilir.Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Katılım
6 Ağu 2007
Mesajlar
3,034
Puanları
1,008
Yaş
43
Konum
kocaeli
Seri lamba birde atelyelerde test amaçlı kullanılır.Arızalı 220vac bir aleti seri lambayalı prize bağlarsın ve eğer alette kısa devre varsa faz nötr arası lamba çok şiddetli yanar!Ölçü aletlerindeki kısa devre kontrolü gibi bobin ve sargılarıda kontrol ederkin ki bu iş tehlikeli ve bilen birinin yapması gereklidir!Yani sana tavsiye etmem bu işlemi!
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,237
Puanları
2,508
Konum
BURSA
Evet,çok doğru.Motor sarımı (Üniversal,asenkron,fırçalı dc motor,vb.) rotor veya stator sarımlarının avometre ile yapılan omaj ölçümü yerine seri lamba kullanıp olası kopuk bobin arızası tespitinde,gövdeye olan kaçakların tespitinde veya en basitinden tamir ettiğiniz elektrikli veya elektronik bir cihazın şebekeye kısa devre durumunu avometre kullanıp da tam ölçemediğiniz durumlarda "faz-lamba-nötr" kullanımı şeklinde tercih edilen bir kontrol yöntemi olabilir.Bu bilgi de "elektrik motorlarının sarım tekniği "ders notları olarak da resmi bir bilgidir.Tüm kaynaklarda yazılıdır bu bilgi.Seri lamba testi denildiğinde sonuç olarak pek çok uygulama akla gelebilmektedir görüldüğü gibi.Kolay gelsin.
 

ahnur

Paylaşımcı üye
Katılım
5 Şub 2008
Mesajlar
1,154
Puanları
108
Seri lamba aynı güçde iki lambanın (ampulün) biri birine seri bağlantısıdır.
Nerede kulanıl derseniz.
Nötür hattı kulanılması sakıncalı yerlerde faz,faz arası 380.volt devrede aydınlatmada iki lamba seri bağlanır.yüksek güçteki çok sayıda lambalrın bulunduğu yerlerde kullanılır.
uluslar arası projelerde kulanılmıştır.
sakıncaları. bir lamba patlarsa diğer lambada yanmaz.
Elektrikcilerin kulandığı en sağlam kontrol sistemidir.
Diğer ölçü aletleri çevre koşularından etkilenebilir.
 
Katılım
14 Mar 2015
Mesajlar
50
Puanları
3
Yaş
24
Bu 10.Sınıfta Vardı Bizim Atalyöde 220 İle Oynuyoduk Kısa Devre Yaptırıyodu Bazen Arkadaşlar Lamba Yanıyordu
 

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
3,584
Puanları
2,259
Yaş
70
Konum
İZMİR
Eskiden, avometre nin ender bulundugu zamanlarda, 380 voltu ölçmek, test etmekiçin kullanırdık. iki adet 220 volt lamba serı baglanır, iki kenar uç gerilime tutulurdu. Kontrol kalemınden daha etkın emın bir kullanımdı.
Ayrıca, arkadaşların da bahsetttiği gibi, çok çeşitli amaçlarla kullanılır.
 

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
105,954
Mesajlar
746,380
Kullanıcılar
393,754
Son üye
ugurkaraca3

Yeni konular

Üst