Seri Bağlantıları Paralele Çeviren Anahtar Lazım

Merhaba,

Öyle bir anahtar lazım ki, 20 adet seri bağlantının tamamını 20 adet paralel bağlantıya çevirsin.
Anahtardan 200A 12V'luk enerji geçecek. Bu yüzden yarı iletken kullanmak istemiyorum, tamamen mekanik olması daha verimli.
40 adet röle kullanırsam da 40 rölelerin sık sık arıza yapması söz konusu. Tamamen elle çevrilen mekanik bir şey var mı?

Avuçtan daha küçük boyutta olması gerekiyor.

Nasıl yapabilirim?

Aküler 200 ampermi. 10 ampermi.
Akım düşük ise step down konvertör ile 12v elde edebilirsiniz. Veya 240v da çalışan bir smps ile 12 voltda üretebilirsiniz röleye gerek kalmadan.
20 tane 200 amperse o güçte step down veya smps olmaz.

Aküler Lion 12V 10A. 3000mAh. 20 Adet. Çekeceğim güç DC 120V. Seri ve paralel bağlantılarla bunu yapmak çok kolay.

Lakin şarj etmek öyle değil. Bütün seri bağlantıları kesip hepsini paralel bağlantıda şarj etmem gerekiyor. BMS'leri ise hem sağlıklı bulmuyorum, hem de bu güçte olanını bulamadım.

Şarj olurken 4 adet soketten her gibi 12V 100A, toplamda 12V 400A elektrik ile besleyeceğim. Amaç çok kısa sürede şarj etmek.
Aküler 200 ampermi. 10 ampermi.
Akım düşük ise step down konvertör ile 12v elde edebilirsiniz. Veya 240v da çalışan bir smps ile 12 voltda üretebilirsiniz röleye gerek kalmadan.
20 tane 200 amperse o güçte step down veya smps olmaz.

Tutarsız bilgiler var ...

"Aküler Lion 12V 10A. 3000mAh. 20 Adet. Çekeceğim güç DC 120V."

Bir de avuç içi kadar mekanik yapı olması biraz zor diye düşünüyorum. Küp şeklinde olsa da ne kadar mümkün, fikirleri takip edeceğim.

Tutarsız bilgiler var ...

"Aküler Lion 12V 10A. 3000mAh. 20 Adet. Çekeceğim güç DC 120V."

Bir de avuç içi kadar mekanik yapı olması biraz zor diye düşünüyorum. Küp şeklinde olsa da ne kadar mümkün, fikirleri takip edeceğim.
Tutarsız görünen kısım neresi? Daha detaylı açıklayayım isterseniz.
Aküler Lion, kendi içinde hücreleri var. Akünün hücreleri koruması ve soğutması için bir zırhı var. Boşken 10.5V, tamamen doluyken 12,6V gerilim veriyorlar.
3000mAh bir akünün kapasitesi. Diğer deyişle 36Wh kapasite.
10A bir akünün anlık max A çıkışı. Kısa devre yapsanız bile 10A'dan daha yüksek akım veremiyor. Şarj olurken de 10A'dan daha yüksek akımla şarj olamaz.
Bu aküden 20 adet aldım. Giriş gerilimi 120VDC olan tam sinüs çevirici aldım. Bu inverterdan çıkan 3 sinüs fazını bir motora bağlayacağım. Şarj etmek için 3 adet 100A 12V çıkış veren güç kaynağım mevcut.
Şarj olurken seri bağlantıda ortaya çıkan dengesiz gerilim dağılımı yüzünden aküleri erkenden kaybetmemek için paralel bağlantıda şarj etmeliyim.
Belki yanlış terimlerle anlatmaya çalıştığım için anlaşılmamış olabilir, kusura bakmayın.

Uzun ömür adına bms şart, kullanırsınız kullanmazsınız sizin takdiriniz. Konu zaten li-ion olunca kötü sonuçları çok.

Değerlerden benim anladığım; 12v olarak kullandığınız 3 lü seri pil (hücre 3,7v 3000mA), C değeri 10A.
Seri olduğundan 10A ile şarj etmenizi sağlıklı görmedim, yine benim sizin verdiğiniz bilgilerden çıkardığım sonuç. Seri bağlantıda hücrelerden alınacak akım değişmeyecek.

20 batarya yapıp da 120v almanızı yine anlamadım. Şöyle açıklama yapsanız ? x 20 = 120v. 12v x 20 adet sonucu 240v etmiyor mu?

Uzun ömür adına bms şart, kullanırsınız kullanmazsınız sizin takdiriniz. Konu zaten li-ion olunca kötü sonuçları çok.

Değerlerden benim anladığım; 12v olarak kullandığınız 3 lü seri pil (hücre 3,7v 3000mA), C değeri 10A.
Seri olduğundan 10A ile şarj etmenizi sağlıklı görmedim, yine benim sizin verdiğiniz bilgilerden çıkardığım sonuç. Seri bağlantıda hücrelerden alınacak akım değişmeyecek.

20 batarya yapıp da 120v almanızı yine anlamadım. Şöyle açıklama yapsanız ? x 20 = 120v. 12v x 20 adet sonucu 240v etmiyor mu?
10 tane seriyi 10 tane seriye paralel bağlayarak 120V elde edebilirim.
Akünün içini söküp bakmadım, içinde 3'lü tek bir seri veya paralel bağlı 3'lü seriler olabilir.
Akünün C değeri 10A. İçindeki hücreler hakkında fikrim yok. 1 tanesini söküp bakabilirim isterseniz.

BMS olarak hem bu güçte ve sayıda desteklekleyen bulamadım. Hem de BMS'lerin sorunu çözdüğünü değil yamadığını düşünüyorum.

Örneğin bir pil 3.8V diğeri 4.2V, bütün piller şarj oluyor ancak BMS 4.2V'ye ulaşan pilden akım çekerek deşarj olmasını sağlıyor. Böylece o pil 4.2V'yi geçmiyor. Yan etkileri erken dolan pilin sürekli %98 ile %100 arasında şarj deşarj olarak ömrünün kısalması. Diğer yan etki ise boşa enerji tüketimi.

Ben seri bağlantıları paralel bağlantı yapan bir anahtar kullanmayı düşünüyorum. Bütün aküler aynı anda yüksek hızda şarj olacak böylece. Belirli bir doluluğa kadar. Akülerin içindeki seri bağlantılar için bir şey yapamam, paralele çevirsem de kablo vermek için kutuda delik açmam gerekir. İçinde ısıya dayanıklı yalıtım malzemeleri olduğu için pek bozmak istemiyorum. Yapış yapış sökünce parçalanan hücreler olma olasılığı da var çünkü.
Aküler %95 doluluğu geçince de paralel bağlantıları da kesip bütün aküleri mosfetler ile tek tek düşük hızda şarj ederek şarjı tamamlamak istiyorum.

Balanslı tip bms leri araştırın. Başka türlü hepsi eşit şarj olmayacaktır.

Şarj için pano yapsanız olmaz mı?Röle kontaktör le seri bağlantıları paralel e çevirmek mümkün olabilir.200A geçecek bir şalter avuç içi kadar olmaz bütün akülere şalter bağlamanız gerekir envansör şalter le motorları yıldız üçgene çeviriyorduk eskiden ama bunlar da 200A olanı olsa bile kompakt şalter boyutunda olur

Avuc ici boyutunda bu kadar gucu anahtarlayacak ve bu kadar kontaga sahip olacak bir anahtar turu gormedim.

Hadi anahtari bulduk bu kadar akuyu kablolamak uygun kesitte gucu tasiyacak kalinlikta kablo ile mantikli degil.

Bir kontagin iyi gecirmemesi demek komple sistemin ariza yapmasi demek.

Iki yada uc aku deseniz deneysel bir proje olsa belki uygulanabilir.

Bu tur baglantilarda istediginiz yapi tercih edilmez. Tavsiye etmiyorum.

Isinizde kolayliklar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri