Sera Otomasyonu

Seraya oda sicakligi, nem, oksijen, fotosensor cihazlari ile donatmalisin, tum bu parametrelere bagli olarak ve zaman kontrolu istedigin kontrol fonksiyonlarini saglayabilirsin, bunun icin LOGO tipi bir kotrol cihazida gerekir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım ben sera otomasyonu üzerine profesonel olarak iş yapmaktayım kendi imalatımız sulama gübreleme makinası iklim kontrol sistemi bahçe sulama sistemleri ve diğer ara ürünlerimiz var ama siz ne istiyorsunuz tam anlayamadım konu altına yapılan cevap yazıları sera otomasyonundan çok uzak ve istekler belirsiz olunca nasıl bir cevap verilecek bilemedim

Ben de topraksız tarımla ilgili çalışmalar yapıyorum, yavaş yavaş bu sistemi otomasyona dökmek istiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

arkadaşlar ben böyle bir sitem yaptım denizli pamukkale üniversitesinin biyoloji bölümü serası idi... bir paket olarak meteroloji seti şart...
benim yaptığımda iç nem ortam sıcaklığı, rüzgar yönü ve şiddeti hesaba alınmıştı seranın açılır tavanı yağmur ve rüzgara göre güney cephesi ve kuzey cephesi olarak açılıp kapanıyordu... saygılar...

selamlar. izmirde yasıyorum. bır akrabamın yazlıgında kucuk bır sebze bahcesı var. habo bahcesı tarzında. bahcede damlama sulama sıstemı mevcut. akrabalarım 15 gunlugune memlekete gıdeceklerını ve de bu sure zarfında bahcenın gunde bır saat sulanmasını ıstedıler. ben de bir fiş,bir priz, bir küçük kontaktör,istenıldıgınde manuele alma ve koruma amacıyla 2 adet w-otomat sigorta(10 yada 16 A) ve bir astro-röle ile işi hallettim. sadece hangı saatler arası sulanmasını istersınız dıye sordum. not; sistem ıkı aydır sorunsuz calısıyor hem benım hem akrabalarımın kafası rahat:) bu arada astro nun a ve b olmak uzere ıkı cıkısı var. hem astro olarak hem zaman saatı olarak program yapılır. her cıkısa 11 ayrı programdan 22 adet program eder. yanı sız 22 kere ıstersenız sulama yaparsınız bır gunde....saygılar ([email protected])

arkadaşlar ben böyle bir sitem yaptım denizli pamukkale üniversitesinin biyoloji bölümü serası idi... Bir paket olarak meteroloji seti şart...
Benim yaptığımda iç nem ortam sıcaklığı, rüzgar yönü ve şiddeti hesaba alınmıştı seranın açılır tavanı yağmur ve rüzgara göre güney cephesi ve kuzey cephesi olarak açılıp kapanıyordu... Saygılar...

hangi senesi yaptın acaba bu projeyi dökümantasyonu elindemi ...

gelın bıraz beyın fırtınası koparalım:)önce fıkrımı yazayım seradakı olmazsa olmaz sistemler nelerdır önce bunları bilmemız lazım mesela sulama sıstemı nem oranı ölçme havalandırma otomatık gubreleme topraktakı ph ölçme bu yazdıklarımı kontrol edebılırız
1-sulama sistemı topraktakı nemı ölçup sulamayı selenoit vanalarla ıstedığımız yerı sularız
2-sera kapalı alan burada aşırı nem bitkiye bence zarar verır bunu ölçup havalandırmalıyız
3-yazın fazla sıcak havalandırma pencerelerını otomatık açıp kapatacak sistem
4-bitkiye gore gubre verebılecek sistem örnek içme suyu depolarında klorlama makınelerı gıbı
5-toprak sulama etkısıtyle ph değişecektır ölçme yapmak lazım
6 bu yazdıklarıma eklenecekler kesınlıkle vardır bu işlemlerı sera sahıbının cep telefonuna mesajla bılgılendırecek GSM kontrol sistemı
bu cihazı yaptım hazır ph ölçme cihazı bır zamanlar ege universıtesıne yapmıştım bıldığım konu otomatık sulama sistemı uzerınde çalışma yaptığım konu sera havalandırma fan sistemı elektriğin dışında.)mekanik olarak sera havalandırması yağmur guneş ruzgar bu durumlarda otomatıkte olabılır sera sahıbı ısterse amerıkada olsun serası hakkında rapor alabılır herturlu mudahaleyı yapabılır kısacası seradakı olup bitenden cep telefonu aracılığıyla bılgı sahıbı olur yapılacak tek sistem tumuyle GSM modullu kontrol cihazıyla haberleştırılıyor yapmak bu yonde uzun suredır çalışmalarım var mekanık olmasında elektronik ne olursa olsun :)akşama doğru yazdım bu yazıyı bağişlayın oruç yemekler tatlıları içeceklerı aklıma sokuyor herkese ıyı akşamlar

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri