Sera Otomasyonu

merhaba arkadaşlar bu konuda bende tasarımımı yaptım sayılır benım tasarımım bırazdaha profosyonelce bakıyorum bu işe sera kontrolu cıhazını bırkaç bölumden oluşturmayı duşunuyorum örneğın sera içinde nem oranını ölçecek sera içinde karbondioksıt ve oksijen oranını ölçecek topraktakı tuz oranı(Ph ) ölçecek sulama sistemıne cihazımız kumanda edecek gerektığınde damlama sulama devresındekı gubre tanklarını kontrol edecek bu cıhazın yazılımına başladım topraktakı nem için yukarıda arkadaşın yazdığı gıbı topraktakı nemi ölçerek seranın hangı kesımı sulama istıyorsa o bölumun selenoit vanasını açarak gereken sulamayı yapacak başka fikırlerı olan arkadaşlar da yazarlarsa değerlendırerek guzel bır proje yapmaktan yanayım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
seralarda kontrol edılecek bırekaç konudan bahsetmek ısterım ılave konu ekleyen arkadaşlarada şimdıden teşekkur ederım bu konuda çalışmalarım var sera kontrol unitesı yapmak ıstıyorum sera içinde karbondioksit,oksijen ,isi ,nem ,hem havada hem sera toprağinda,topraktakı PH ölçumu bu cıhazın yazılımına başladım ayrıca GSM modul uzerınden gereklı telefonlara mesajla bılgı verecek cıhazı genış maksatlı bır cıhaz olarak ılave neler yapabılırız GSM modulu hazır gıbı tekin126.net te kullanma klavuzuna kadar koydum

Sera otomasyonu çok geniş bir konudur.
Öncelikle :
1-Neleri kumanda edeceksin:
Seranızın kullanılan sizin müdahale etmek te güçlük çektiğiniz vakit kaybı olan faktörleri listeleyin. Çünkü ne kadar artarsa maliyetinizde ona göre artacaktır.(örneğin havalandırma sistemi çamları açarak mı yoksa klimalarlamı yapılacak havadaki oksijen ve karbondioksit ölçümleri yapılacakmı- Sulama sistemi toprak nemini mi ölçecek saatlemi olacak-Gübreleme ve ilaçlama su ile mi yapılacak püskürtme ile)- sulama sistemi nasıl olacak ne kadarlık mesafeden su getirilecek vsssss..............................

2-Nasıl kumanda edeceksin:

Sistemin kumandasını nasıl edeceğinize karar vermeniz gerekiyor seralarınız arasının uzaklığı nedir? nasıl haberleştireceksiniz kablolu kablosuz? plc ilemi kontrol edeceksiniz size özel yazılım mı istiyorsunuz. Sistemi internet üzerinden kontrol edecekmisiniz. edecekseniz yazılım şart.

Yani anlayacağınız konu çok geniş Ben kendim otomasyon sistemleri ile uğraşıyorum ve seralardan fabrikalara kadar hertürlü otomasyon sistem işi yapıyoruz. Eğer konunuzu daha açık belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. seranızı sıfırdan yapıyorsanız muhakkak profosyenel bir firmadan danışmanlık alın yoksa daha sonraki maliyetleriniz çok hemde çok artar. Yaptığınız masraflar boşa gitme ihtimali çok fazla çünkü sürekli karşılaşıyoruz kulakdan dolma bilgilerle yatırım yapmayın paranıza yazık olmasın.
Sorularınızı mesaj olarak atarsanız size daha cabuk yardımcı olurum

arkadaşlar biz bir maket sera çalışması yaptık fakat bilgisayar üzerinden kontrol edemiyoruz elimizde herhangi bir program yok cihazları(pencere,ısıtıcı,soğutuc,ısı sensörü vb.) otomatik olarak kullanabilmek için bir program var mı? yardımcı olursanız sevinirim haftaya cumaya kadar teslim etmemiz gerekior yoksa kalıcaz:(

Arkadaşlar benzer di dert benim başımdada var.Bizim firma bi erde baya büyük bir sera yapıoyo.Serayı plclerle kontrol edecez aynı zamanda bilgisayar üzerindende elle kontrol edilecek.Değişkenler :
yağmur yagarsa camlar kapanacak
güneşli havalarda perdeler kapanacak
nem kontrolu
sıcaklık kontrolü
fan kotrolu gibi değişkenler var

eğer bu konuda bilgi alabileceğim arkadaşlar varsa bizimle paylaşsın lütfen

Arkadaşlar benzer di dert benim başımdada var.Bizim firma bi erde baya büyük bir sera yapıoyo.Serayı plclerle kontrol edecez aynı zamanda bilgisayar üzerindende elle kontrol edilecek.Değişkenler :
yağmur yagarsa camlar kapanacak
güneşli havalarda perdeler kapanacak
nem kontrolu
sıcaklık kontrolü
fan kotrolu gibi değişkenler var

eğer bu konuda bilgi alabileceğim arkadaşlar varsa bizimle paylaşsın lütfen

Mrb arkadasim uzun zaman olmus konuyu acali ama ben yinede yazayim sana yardimci olmak isterim su an gurcistan ve ozbekistanda sera otomasyonu yapmaktayiz telefon ile ulasabilirsin yada mail olarak yardimci olabilirim neleri nasil yapacagin konusunda bilgilendiririm

aarkadaslar sıemesn logo ıle yapabılırsın....

SERA YAPIM TEKNİĞİ - TarımNet

Yukarıdaki bağlantıda da seralar hakkında epey bilgi var. Otomasyonu bilen bir kişinin bilgi edindikten sonra biraz da düşünerek böyle bir işin altından kalkabileceği kanatindeyim.

arkadaşım mrb bu sera sistemi ne zamandan beri uygulanmakta. siz ne zaman sisteminizi devreye geçirmeyi düşünüyorsunuz saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri