Sera Kakr atma sorunu yardım

ugurbarut

Üye
Herkese Merhaba, yeni yapılan seramızda 3 yollu vanalar ,vantilstör motorları ve çatı motorlarının yermik ve kontaktörlerinin bulunduğu panomuz var. Antalya menşeili taşeron firma, 6 adet seranın ki bu seraların toplam motor sayısı 80e yakın. Tek bir KAKR 30ma ile 6 seranında korumasını yapmaya çalışmış. (Euro ile maaş aldığını söyleyen kendini usta gören zatı muhtereme bunun doğru olmadığını söylediğimde kendisine extra iş çıkmaması işin salak salak mesnetsiz bahaneler ile kendini savunmaya başladı. Neyse asıl soruya gelelim bu usta gün geldi defolup gitti. Ben çalışanlar zarar görmesin diye sera panolarına KAKR takmak şstedim 125 A şaLter sonrasına 100A KAKR taktım. Beslemeyi verince KAKR attı. Sonrasında şu adımları takip ettim.
1- Panodaki bütün yüklerin sigorta ve TMŞlerini indirdim. Sırasıyla kaldırdım. 220Vac-24ac trafo beslemesini FAZ-NÖTR kesmeli sigortayı kaldırdığında attığını gördüm.
2-FAZ-NÖTR kesmeli sigortanın faz çıkışından 6lık papuç içine 5 adet kablo girişi yapmış. Bunların hepsini atırarak tek tek söktüğüm yere taktım atmadı. Sonuncu kabloyu değdirdiğimde attı.
3-Sigortanın Faz çıkışındaki kabloları yeniden söktüm KAKR ve sigortayı kaldırdım. Bu sefer bir tek KAKR attıran kabloyu taktığımda atmadı?

Bu durum ne ile alakalı olabilir. Motorlarda ve 3 yollu elektrikli vanalarda problem yok. 30 mA yerğne 300mA mi takmalıyım acaba..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1- Panodaki bütün yüklerin sigorta ve TMŞlerini indirdim. Sırasıyla kaldırdım. 220Vac-24ac trafo beslemesini FAZ-NÖTR kesmeli sigortayı kaldırdığında attığını gördüm.

Merhaba.

Bazı 220 / 24 V AC trafolar izolasyon hatası yüzünden kaçak akım koruma rölesini attırabilmekte. Trafoyu yenisi ile değiştirebilir veya pano ile temasını izole edebilirsiniz.

Kaçak akım problemlerinde Fluke FC 369 vb. kaçak akım pens ampetre kullanarak daha isabetli tespitler yapılabilirsiniz.

Tek bir KAKR 30ma ile 6 seranında korumasını yapmaya çalışmış.

Her alıcı da çalışma anında belli miktar sızıntı kaçak akımı oluşur.
6 sera da çalışan alıcıların toplam çektiği kaçak akım, bağlı olan kaçak akım koruma rölesinin açma eşik değerine yakın düzeyde olabilir.

İlave kaçak akım koruma rölesi ile beslemeyi 2 veya 3 koldan verebilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba.

Bazı 220 / 24 V AC trafolar izolasyon hatası yüzünden kaçak akım koruma rölesini attırabilmekte. Trafoyu yenisi ile değiştirebilir veya pano ile temasını izole edebilirsiniz.

Kaçak akım problemlerinde Fluke FC 369 vb. kaçak akım pens ampetre kullanarak daha isabetli tespitler yapılabilirsiniz.

Her alıcı da çalışma anında belli miktar sızıntı kaçak akımı oluşur.
6 sera da çalışan alıcıların toplam çektiği kaçak akım, bağlı olan kaçak akım koruma rölesinin açma eşik değerine yakın düzeyde olabilir.

İlave kaçak akım koruma rölesi ile beslemeyi 2 veya 3 koldan verebilirsiniz.
Merhaba Mesut bey, öncelikle cevabınız için teşekkürler. Her alıcı da çalışma anında belli miktar sızıntı kaçak akımı oluşur. demişsiniz. Ancak ben bunları çalıştırmadan sadece sigortayı kaldırsam dahi atıyor. Trafoyu panodan izole ederek deneyeceğim teşekkürler. 2. bir kaçak akım rölesi ile yükleri bölme işine gelince de panoda hiç yer kalmadı onu yapamayabilirim. Bunun yerine 300 ma yangın koruma taksam sorun olur mu?

Ancak ben bunları çalıştırmadan sadece sigortayı kaldırsam dahi atıyor.

Sigortayı kaldırdığınızda, hiç bir alıcı çalışmadan kaçak akım koruma rölesi atıyorsa, sorun trafodan kaynaklı gibi görünüyor.

En iyi neticeyi fiziksel gözlem müdahale ve ölçüm yaparak alırsınız.

2. bir kaçak akım rölesi ile yükleri bölme işine gelince de panoda hiç yer kalmadı onu yapamayabilirim. Bunun yerine 300 ma yangın koruma taksam sorun olur mu?
30 mA değeri : İnsan hayatı ve elektrik çarpmalarına karşı korumada.
300 mA değeri : Olası izolasyon hatalarından oluşacak yangın riskleri için kullanılır.

Böyle bir şeyin riskini sorumluğunu üzerine almayın.
Gerekiyorsa daha büyük pano kullanıp sistemi yeniden revize edin.

Hiçbir şey insan hayatından daha önemli değildir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri