djkursun

Üye
bara ölçü hücresinde trafonun uçlarını değiştirdikten sonra sepam rölesi 1MW eksik değer göstermeye başladı. sepama giren trafo uçlarını yer değiştirdim,akım trafosu ayarını değiştirdim fakat bir türlü sorunu çözemedim

aramızda daha önce sepam rölesi bağlayan ya da arızasıyla uğraşan yokmu arkadaşlar?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Doğrudan,Schneider'le ( 4443030 ) temas kurarsanız daha yararlı olur.12 yıldır,herhangibir
sorunla karşılaşmadığımız için,sorununuza cevap veremeyebilirim.

evet aynı soruna yakın bizdede var,simit akım tr ları kıllanılıyor ve akım degerlerınde eksık ölçü var

rolenin arkasındaki dipsiviç ayarlarını kontrol edersen sanırım sorun hallolur

evet e deniz arkadşaımız dediği gidi röle dip swiç ayarlarını kontrol etmelisin

bara ölçü hücresinde trafonun uçlarını değiştirdikten sonra sepam rölesi 1MW eksik değer göstermeye başladı. sepama giren trafo uçlarını yer değiştirdim,akım trafosu ayarını değiştirdim fakat bir türlü sorunu çözemedim

aramızda daha önce sepam rölesi bağlayan ya da arızasıyla uğraşan yokmu arkadaşlar?

anladığım kadarı ile gerilim trafolarında 2 fazın yerini değiştirmişsin o zaman tabiki yanlış ölçüm yapacak.

polarite tayini düzgün yapıldı mı? sen sadece sen rafları yer değiştirdiğindemi 1mw eksik okudun...... sepam ın hangi serisi var

sen sepam üzerinden mi eksik okuyrsun.. ğer öyle ise sepa üzeirinden akım trafosunun ölçü değerlerine dek gelen siwiçleri yada sepam üzerindeki akım trafo ayarlarını kontrol etmen gerekir

Moderatör tarafında düzenlendi:
şu an emin değilim ama 40 olması lazım gücü gösteren seriden.. bara ölçüdeki gerilim trafosunun uçlarını değiştirdik ve sepam hatalı okumaya başladı. sepama giren trafo uçlarını ters çevrdim ve akım trafo ayarını değiştirdim ama düzelmedi. bara ölçüye dokunmadan önce herşey normaldi ve swiçlere hiç dokunmadık

arkadaşım öncelikle akım trafosu polarite kontrolü yapman gerekiyor sonra gerilim trafondan gelen uçların akımlarda aynı faza gelip gelmediğini kontrol etmen gerekiyor tabi sonra parametreden akım trafosu ve gerilim trafosu oranlarının doğru olduğuna bakarsan sorun hallolabilir

Merhabalar öncelikle yapman gereken bir enerji analizörü ile gelen akım ve geilimleri knotrol etmek. Burada yapan gerekn her akıma ait akım ve geilim bilgilerinin arasındaki faz farkalrın ölçmek. fazlar arasındaki açıkalra bakarak doğru geilim ve akımın doğru yerlere girip girilmediğini kontrol eetmelisin. sanırım bir polarite problemi yaşıyorsun. Bu yüzden hatalı ölçüm olabilir.eğer akım trafoları üzerindede bir faza ait akım traofsunun s1 ve s2 uçlarında karışıklık oldu ise harcadığın enerjinin %30 u kadar bir değer okursun. umarım akında problemi çözebilirsin.
saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri